Jak vybrat kvalitní pánev? Doma využijete mini, oboustrannou i tu do trouby

Kterou pánev vybrat, abyste byli spokojení? Zvažte tyto faktory

Pánev je nedílnou součástí vybavení kuchyně. Zatímco naše babičky a maminky často vydržely s jedinou, která v celku držela už jen silou vůle a díky manuální zdatnosti tatínka, my v moderním světě máme šanci si pořídit pánví hned několik. Jenže, po jaké vlastně sáhnout?

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

K čemu chci pánev používat?

Ano, nabízí se jednoduchá odpověď – na smažení. Jenže, čeho? Některé pánve jsou vhodnější spíše na přípravu minutek a karbanátků, jiné na omáčky a další zase na palačinky nebo lívance. Existují samozřejmě do určité míry univerzální výrobky, jenže ve finále pořídíte pak i ten speciální a náklady máte dvojnásobné. Další otázkou je, pro kolik lidí budete nejčastěji jídlo připravovat? A v neposlední řadě, jak často plánujete pánev používat – jednou denně, několikrát za den a nebo občas, když se zrovna ocitnete na chatě?

Nejčastější povrchy pánví

 • Hliník – ekonomicky výhodná varianta. Zvolte ty s nepřilnavým povrchem a vyšším dnem.
 • Nerez – klasika, která by v kuchyni neměla chybět. Skvěle vede teplo a nevadí ji ani žár. Údržba je snadná, snese i drátěnku. Nevýhodou je, že se napaluje, tudíž se musí vždy použít tuk.
 • Nepřilnavé povrchy – teflon či granit, do určité míry keramika – může se na nich pracovat i „na sucho“ (na keramickou pánev se musí trochu oleje přidat), ale mají teplotní omezení cca 250 ˚C, poté se z nich se uvolňují zdraví škodlivé látky. Pokud se na ni začne něco lepit, je povrchová vrstva znehodnocena a měli byste ji vyhodit. Do 30. 11. můžete získat kvalitní teflonové pánve President v prodejnách Tescoma se slevou až 25 %.

Tip z Kupi.cz

Velmi kvalitní jsou pánve značky Lamart z kategorie Stone, které jsou opatřeny vnitřním marble povrchem odolným proti oděru a připalování. Krásný design i kvalita provedení za velmi příznivou cenu. Ideální tip na dárek k Vánocům pro každou hospodyňku. 

Jaký povrch pánve vybrat? Zvažte, k čemu ji budete používat

Velikost a hloubka pánve

 • Mini: průměr 12–18 cm
 • Malá: průměr 20–24 cm
 • Střední: průměr 25–30 cm
 • Velká: průměr 32–40 cm

Tip od Kupi.cz:

 • Zejména větší domácnosti mávnou nad menšími průměry pánví rukou. Ale vězte, že i ty mini pánvičky (např. o průměru 12 cm) užijete. Například pro opražení mandlí, semínek a nebo na rychlé volské oko. Malé pánve zase oceníte, když budete mít večer jen ve dvou.
 • Vyzkoušejte oboustrannou pánev  jedná se o dvoudílnou pánev pro snadné a rychlé oboustranné smažení a dušení pokrmů. 

Spolu s velikostí pánve zjistíte, že je třeba popřemýšlet také o její hloubce, tedy jak vysoké okraje bude pánev mít. Opět je nutné zvážit, co v ní budete dělat. Omáčky a jídlo „v jednom hrnci“ (tedy pánvi) budou vyžadovat vyšší okraje, palačinky naopak minimální. Pro běžné užití (grilovaná zelenina, minutka či topinky) stačí standardní okraje.

Jaký typ pánve vybrat? Popřemýšlejte, co na ní plánujete připravovat

Druhy pánví

Jak jsme naznačili v úvodu, speciální pánev má vlastnosti dovedené k dokonalosti právě ke konkrétnímu účelu. Lze pokrčit rameny a říct si, že jste celý život palačinky dělali nějakým způsobem a také to šlo, ale vězte, že jen do okamžiku, než vyzkoušíte pánev k tomu určenou. Najednou zjistíte, že váš život může být o mnoho snazší. A takto je to i s ostatními druhy pánví. Vybírejte tedy pečlivě.

 1. Univerzální. Tato pánev je základem. Dá se říci, že na ní připravíte vše. Neurazí, často i nadchne, ale má své limity, které jsou dané právě univerzálním účelem. Vhodná na minutky, omáčky i houby, ale palačinky na ní dělané nebudou tak křupavé. Je lehčí a součástí bývá i poklička.
 2. Grilovací pánev. Tu ocení zejména milovníci masa. Bývá těžší a masivní, díky čemuž skvěle rozvede teplotu, kterou i dlouho drží. Mívá čtvercový tvar a někdy i vroubkovaný povrch (ten uchovává šťávu z masa).
 3. Pánev na palačinky. Kromě palačinek na ní uděláte i skvělé lívance nebo bramboráky. Má vysoce nepřilnavý povrch, je lehká a má velmi nízký okraj. Speciální verzí je lívanečník, který má již oddělené prostory pro tvorbu lívanců či jiných placiček.
 4. Pánev WOK. Hluboká pánev „kotlíkového tvaru“ s výrazně menším průměrem dna. Cirkulace tepla umožňuje přípravu nejen asijských jídel. Dno bývá silnější. Je však těžší, což znesnadňuje manipulaci. V prodejnách Kitos můžete koupit pánev WOK z litého hliníku s vysoce odolným antiadhezním povlakem do 30. 11. se slevou za 499 Kč.

Speciálním druhem jsou například elektrické pánve: Hodí se na chaty nebo chalupy, kde můžou nahradit remosku. A nebo i všude tam, kde není prostor na klasickou troubu. Tepelný zdroj je v tomto případě umístěn nahoře.

Co ještě zvážit?

 • Sporák. Ne všechny pánve jsou vhodné na všechny sporáky. Zejména u indukční verze je třeba zkontrolovat, zda jsou produkty kompatibilní, stejně tak u klasické plynové trouby.
 • Poklička. Vyplatí se investovat i do originální pokličky, která na pánev bude sedět. Zejména u pánví s vyšším okrajem se předpokládá, že v něm jídlo bude chvíli „bublat“. Výjimku tvoří pánve na palačinky a lívance.
 • Údržba – jak složitá/snadná je údržba? Může se pánev mýt v myčce?
 • Držadlo. Zjistěte, jakým způsobem je uchyceno a zda je chráněno proti žáru. Některé pánve mají totiž žáruvzdorné držadlo (případně se dá odepínat), díky čemuž máte z pánve rázem skvělou nádobu do trouby (i zde se pak hodí originální poklička).
 • Malé vychytávky – některé pánve mají informační značení, že je pánev dostatečně rozehřátá. Takovou můžete získat i v Globusu. Sadu tří pánví Tefal Ingenio Authentic pořídíte se slevou za 1 199 Kč, a to až do úterý 3. 12.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz