Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Za letošní vánoční cukroví si připlatíme. Kilo nás vyjde až na 600 korun

Za letošní vánoční cukroví si připlatíme. Kilo nás vyjde až na 600 korun

Vánoce jsou za dveřmi a letos budou nejen šťastné a veselé, ale také pěkně drahé. Češi, kteří si cukroví nechávají péct, si za něj pořádně připlatí. Bohužel se zdražení dotkne i hospodyněk, které si cukroví na vánoční stůl pečou samy doma.

Přečtěte si také

Neuvěříte, co všechno zvládne obyčejná okurka. Vyčistí boty a odstraní zápach z úst
Neuvěříte, co všechno zvládne obyčejná okurka. Vyčistí boty a odstraní zápach z úst

Na vině je nejen zvýšená cena za energie, ale také nedostatek medu nebo ořechů. I přesto mají někteří výrobci objednávek už tolik, že na Vánoce žádné další přijímat nebudou. Pečení vánočního cukroví nebylo nikdy levnou záležitostí, letos však s cenou pořádně zahýbe nedostatek medu a ořechů, jejichž ceny se vyšplhaly na rekordní hranici. Cena vánočního cukroví se tak již dnes pohybuje běžně kolem 400 až 600 korun za kilogram. 

Babička s ořešákem k nezaplacení

V obchodech se od konce října můžete setkat v sekci ovoce a zelenina s ořechy ve skořápce na váhu. Zaměřili jsme se na ty vlašské, které potřebujeme právě k pečení cukroví. Albert aktuálně nabízí kilo vyloupaných „vlašáků“ za 240 Kč. Prošli jsme i inzeráty na bazarových portálech – průměrná cena za kilo loupaných vlašských ořechů se pohybuje kolem 150 korun. Ano, dají se sehnat i levnější neloupané ořechy, ale zde z vlastní zkušenosti víme, že polovinu po rozlousknutí budete muset třeba vyhodit, i když se na první pohled zdály být v pořádku.

Nejoblíbenější vánoční cukroví je linecké slepované

Tekuté zlato

Medu se loni v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyprodukovalo nejméně za poslední čtyři roky. Jeho cena za kilo tak stoupla až o dvacet korun. Podle posledních dat ČSÚ se předloni meziročně zvýšila spotřeba medu v Česku o 6,7 procenta na jeden kilogram. Cena medu se v obchodech pod 200 korun za kilogram dostane jen málokdy. Nejvíce si říkají v obchodech od listopadu do ledna, kdy kilo medu stojí v průměru přes 240 korun. Ani na bazarových portálech si moc nepomůžete, protože se zde aktuálně cena za kvalitní med pohybuje od 200–400 Kč za kilogramovou sklenici. 

Věděli jste…

… že největší zájem je o tmavý medovicový med? Ten vzniká velmi netradičním způsobem, o kterém jen málokdo ví, a to z výkalů mšic, které nabodávají jehlice nebo listy na stromech. To, co jim projde zažívacím ústrojím, a co pak zůstává na listech a jehlicích, je nazýváno medovice. Včely medovici sbírají a vytvoří z ní tmavý med. Jeho barva je oproti květovému medu tmavší, obsahuje podstatně více minerálů a dalších příměsí, naopak méně cukrů.

Máslo před Vánoci zdražuje

A zase to máslo

Asi nikoho nepřekvapí, že od listopadu se tradičně všude v obchodech objevují vánoční výlohy a kolekce s adventními kalendáři, ale také „akce“ na máslo. I tady vás nejspíš zklameme, pokud si budete chtít do vánočního cukroví dopřát opravdovou kvalitu. Cena kvalitního másla se pohybuje přes 50 Kč za balení 250 g. Ani v akcích na másle většinou moc neušetříte, aktuálně jsme však našli ve slevě v hypermarketech Albert kostku másla (250 g) za 26,90 Kč, nicméně počet kusů na nákup je omezen.

Rozdíly v pečení s margarínem a máslem

Může margarín při pečení vánočních cukrovinek nahradit máslo? Odborníci se shodují, že nikoliv, i když vyšší cena másla a nižší cena margarínu k tomu svádí. Velkou výhodou másla je lepší konzistence těsta, lepší chuť, nadýchanost těsta a křupavost, to je dáno zejména tím, že máslo je čistě přírodní produkt, jehož jedinou složkou je mléčný tuk získávaný odstředěním smetany z mléka. 

Mezi nejoblíbenější druhy cukroví patří to tradiční, které je jako od babičky. Nejvíce si Češi objednávají mix třinácti druhů, kde nesmí chybět vanilkové rohlíčky, včelí úly, slepované linecké cukroví a pracny.