Jak vybrat svíčku na hrob? Klasiku střídá LED světlo a virtuální svíce

Jak vybrat svíčku na hrob? Klasiku střídá LED světlo, které vydrží svítit až 2 měsíce

Zdobení hrobů a zapalování svíček patří k Dušičkám. Právě tento víkend se před hřbitovy plní parkoviště, protože lidé jezdí zapálit svíčku svým zemřelým blízkým. Jaké svíčky vybrat na hrob, aby přežily nepříznivý vítr, nepraskly při mrazech a nelákaly zloděje?

Přečtěte si také

Máslo, nebo margarín? Nekonečný boj o to, co je lepší pro zdraví
Máslo, nebo margarín? Nekonečný boj o to, co je lepší pro zdraví

Dušičky jsou lidový název pro svátek, který znali již staří Keltové. Ti věřili, že v tomto podzimním čase se duše mrtvých vracejí na zem a živí lidé mohou navštívit podsvětí. Lidé zapalovali svíčky, protože věřili, že má oheň očišťující moc a chrání před zlými duchy. Do povědomí se u nás tento svátek dostal až po první světové válce, kdy zahynulo tolik lidí, že na hřbitovy chodili v ten den celé průvody a pozůstalí pak společně zdobili hroby svých blízkých. 

Na výběr v obchodech máte klasické hřbitovní svíčky v kelímcích s krytem, ale také krásné skleněné hřbitovní svíčky se zdobeným sklem a praktickými olejovými náplněmi. V neposlední řadě také solární svíčky, které získávají na oblibě, zejména u mladých lidí.

LED svíčky jsou trendem dnešních hřbitovů

Klasika už nestačí

Iluminační svíčky jsou velmi decentní klasikou, hodí se na jakýkoliv hřbitov a ideální je jejich umístění do lucerny. Prodávají se v balení po více kusech a jedná se o nejlevnější svíčky, které však nevydrží dlouho svítit, a nutností je i již zmíněná lucerna. 

Hřbitovní svíčky s víčkem jsou další klasikou. Jejich velkou výhodou je, že je můžete na hrob postavit i bez nutnosti pořízení lucerny. Bohužel nejsou dost stabilní, a tak je mohou poryvy větru převrátit. Konstrukce plastového víčka zabraňuje sfouknutí plamene při větru a prodlužuje délku hoření. Nemusíte mít obavu ani ze shoření plastového vršku, protože na jejich výrobu je použitý samozhášivý materiál. Výrobci garantují u těchto typů svíček plamen až po celé 3 dny. Na výběr jsou i varianty s obrázkem, které doplní vaše chvíle plné vzpomínek a vnitřních rozhovorů s blízkými, kteří již nejsou mezi námi. Pořídit se dají od 13 korun. 

V posledních letech se na hřbitovech čím dál více objevují LED hřbitovní svíčky. Jejich výhodu je především dlouhá doba svícení. Například firma Retlux nabízí LED svíčku hřbitovní s garantovanou životností více než 720 hodin za 79 korun. EMOS má ve svém sortimentu hřbitovní svíčku LED s fotosenzorem, který spíná po setmění a slouží jako náhrada klasické hřbitovní svíčky. Díky senzoru pak vydrží svítit až 2 měsíce (99 Kč). Jedná se o bezpečný zdroj osvětlení na hřbitovy i pro domácí pietní místa, LED svíčka je totiž odolná proti povětrnostním vlivům, a nevzniká tak nebezpečí požáru. A můžete ji kdykoli vypnout a zapnout.

Tip: Zapojte fantazii a vyrobte svým blízkým, kteří odpočívají na hřbitově, vlastní svícen. Stačí, když najdete velkou skleněnou nádobu a do ní vložíte světelný řetěz na baterky, ten stojí kolem 100 Kč v prodejnách s dekoracemi (JYSK, IKEA). Na sklenici pak můžete napsat vzkazy pro své blízké. 

Vyrobte vlastní lucernu se vzkazy pro své zesnulé blízké

Ne každý, kdo chce zavzpomínat na své zesnulé příbuzné a přátele, může jet na druhou stranu republiky zapálit svíčku. Dnešní moderní doba však umožňuje zapálit zesnulému i virtuální svíčku, a to na webu Vzpominej.cz. Na stránkách tak můžete v pohodlí domova vybrat vzhled inzerátu, vymyslet text, přiřadit fotku zesnulého a zadat datum zveřejnění. Tato vzpomínka se pak objeví na webových stránkách a od tohoto momentu se ke jménu ve vzpomínce mohou psát vzkazy a „zapalovat" svíčky.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!