4 fáze menstruačního cyklu žen. Víte, že i muži mají své dny?

Menstruační kalíšek pomáhá zvládat náročné dny.

Žijeme zejména v patriarchálním světě, a tak se menstruace a ženský cyklus stal tabu, o kterém se nemluví. Nejen, že se jedná o přirozenou součást života, ale také má co dočinění s naší energií a emocemi. Pojďme se společně podívat na to, jak vypadá menstruační cyklus!

Přečtěte si také

Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka
Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka

4 fáze - znáte je?

Menstruační cyklus se dělí do čtyř fází. 

  • fáze baby (menstruační)
  • fáze panny (folikulární)
  • fáze matky (ovulační)
  • fáze kouzelnice (luteální)

Kde nastávají změny?

Změny v daných fázích se týkají mnoha oblastí ženského života. Ovlivňují sexuální apetit, klid, pohodu, starostlivost, zvýšenou emocionalitu a další tělesné či duševní faktory. Podíváme se zvlášť na každou fázi a ukážeme vám, co se s vámi vlastně děje. Pomůže vám to pochopit vlastní tělo a mysl.

Fáze baby

Jak dlouho fáze trvá?

2-7 dní.

Co se s námi děje?

Hlavními projevy v tomto období je únava, zvýšená potřeba odpočinku. Více spíme, jsme uzavřené a méně komunikativní. Nejraději se zabalíme pod deku a celý den z ní nevylezeme. Mnoho z nás pociťuje neustálou chuť na něco k jídlu, zejména pak sladkého. Protože s menstruační krví odchází i velké množství železa, tělo si tuto ztrátu potřebuje vykompenzovat a ponouká nás jíst sladké.

Co nám pomůže?

Skvělou volbou pro usnadnění našich dní je obrovský hrnek čaje, pohodlná postel a hezká knížka nebo film. Také si můžeme zajít na masáž a užívat si relaxu. A to hlavní, nejvíce nám uleví menstruační kalíšek!

Jak to máme se sexem?

Protože je naše energie na nízké úrovni, žádné divoké hrátky nemůžeme očekávat. Naopak ale můžete poprosit o masáž partnera. Z té pak může plynout romantické milování nebo příjemný spánek. Oboje je možné.

Radost a potěšení jsou velice důležité.

Premenstruační syndrom (PMS) je relativně častým stavem, který postihuje 13 až 26% menstruujících žen. Klinicky závažný PMS charakterizují psychické a fyzické příznaky, které se objevují několik dní až dva týdny před menstruací a mizí krátce po začátku menstruačního krvácení. U žen trpících premenstruačním syndromem je přítomna celá řada příznaků psychických (nejčastěji výkyvy nálad, deprese, úzkost, podrážděnost) a tělesných (napětí a zvýšená citlivost prsou, pocity plnosti břicha- tzv. nafouklost, otoky). Dále je obvykle přítomna únava, obtížné soustředění, zvýšená chuť k jídlu nebo přírůstek váhy.

Věděli jste, že:

I muži mají své dny? 

Když mají ženy své dny, je lepší jít jim z cesty. Ovšem i muži mají své PMS. Ovšem, zatímco my ženy zuříme, jsme protivné a uplakané zkrátka necháváme svým citům volný průchod, muži jsou přesný opak. Muži si většinu svých pocitů nechávají pro sebe. Pokud je něco štve, jsou uražení, cítí se ohroženi, stáhnou se do sebe. Přestanou mluvit, maximálně sem tam něco prohodí a vnitřně se litují. Dámy jak na ně? Pokud přijdete a vezmete vinu na sebe za cokoliv a nemusíte ani vlastně vědět co jste měla provést,  jsou připraveni ihned vám odpustit a začít se na svět zase usmívat. Nevyplatí se s nimi v tomto období bojovat, mohlo by se stát, že jejich "dny" se prodlouží na týdny. 

Když má muž PMS: 

  • chvalte ho! Muži touží po ocenění a časté a četné chválení milují
  • obdivujte ho! Muži jsou rádi obdivováni a je jedno jestli vlastní, nebo cizí ženou
  • dejte mu svobodu! Pivo s kamarády u fotbalu v oblíbené hospůdce muži uleví od PMS

Fáze panny

Jak dlouho fáze trvá?

Zhruba 6 dní.

Co se s námi děje?

V tomto období hýříme energií, chceme si užívat a radovat se, zkoušet nové věci, láká nás flirt nezávaznost. Těšíme se večírky nebo koncerty a neváháme se jednoduše odvázat.

Jak to máme se sexem?

Po skončení fáze baby jsme načerpaly velké množství energie, které toužíme vybít. Nejlépe hravou formou s partnerem v posteli. Nebráníme se experimentování a na sex se těšíme z čiré radosti z něj. Zapojíte do experimentování erotické hračky?

Fáze matky

Jak dlouho fáze trvá?

2-3 dny.

Co se s námi děje?

Ve třetí fázi se uvolňuje vajíčko připravené k oplodnění. Jedná se ztv. plodné dny, kdy je nejvyšší šance otěhotnět. Můžeme se setkat se zvýšeným výtokem, který je bez zápachu. Pomáhá udržovat v pochvě správnou zásaditost. Můžeme si všimnout také vyšší tělesné teploty. Po psychické stránce jsme více tvořivé a produktivní. Staráme se o druhé a máme potřebu o vše pečovat a rozdávat lásku.

Jak to máme se sexem?

Máme obzvlášť velkou chuť na sex, kterou ovšem naplníme pouze v případě, že se cítíme partnerem opečovávány a milovány. To souvisí s potřebou pečování a lásky. Tyto dny jsou vhodné pro příjemné romantické chvíle se svým protějškem.

Užívejme si příjemné chvilky s partnerem.

Fáze kouzelnice

Jak dlouho trvá?

Více než 13 dní.

Co se s námi děje?

Jedná se o předmenstruační fázi. Jsme vášnivé a tvořivé. Posloucháme jen svou intuici, která nás neomylně vede. Býváme méně soustředěné a nezajímají nás každodenní záležitosti.

Jak to máme se sexem?

Máme vysokou potřebu sexu. Jsme dynamické a nespoutané. Zároveň však toužíme po lásce a péči svého protějšku. Proto v této fázi můžeme očekávat jak bouřlivý sex tak něžné milování či mazlení.

Rada na závěr

Menstruační pomůcky je výhodné koupit ve větším množství. Během roku můžeme narazit na slevy, které dosahují až 60 %! Pokud jste zastánkyněmi vložek, určitě zkuste vložky Always nebo slipové vložky Discreet.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz