Velikonoce - kdy vyrazit na pořádný nákup a kde se dnes mění voda na víno

Otvírací doba obchodů na Velikonoce je dána zákonem.

Velikonoční neděli slavíme vždy první víkend po prvním jarním úplňku, který následuje po rovnodennosti. Už týden předtím ale začíná období, které se označuje jako pašijový týden. Pojďme si připomenout pašijový týden den po dni a zvyky s nimi spojené, včetně toho, které dny musí obchody ze zákona zavřít. 

Přečtěte si také

Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?
Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?

Zatímco pro křesťany je prvním důležitým dnem Škaredá středa, která letos připadá na 17. dubna, pohanské zvyky se vztahují i k Modrému či Žlutému pondělí, které představovalo začátek jarního úklidu v domácnostech. V těchto dnech hospodyňky gruntují své domy i dnes a pouští se ve velkém do mytí oken

Šedivé úterý

  • uklízelo se a vymetaly se pavučiny z koutů. 

Škaredá středa

  • nebo také známá jako Sazometná středa, která připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Sazometná proto, že se v ten den vymetaly saze z komína. Tento den se sice uklízí, ale přesto bychom se neměli škaredit, protože podle jedné lidové pověry by se totiž zakaboněná tvář opakovala každou středu v roce. 

Zelený čtvrtek 

  • tento den byste měli jíst špenát, zelí nebo třeba salát z kopřiv, abyste byli po celý rok zdraví, jak tvrdí jeden z velikonočních zvyků. Zkrátka byste se měli postit a jíst pouze zeleninu. Vyzkoušejte třeba celerový nápoj
  • velké velikonoční nákupy dělají lidé i několik dní před Velikonočním pondělím, v posledních dvou letech je nejsilnějším dnem právě Zelený čtvrtek. Pokud nejste příznivcem dlouhého stání ve frontách, doporučujeme vyrazit na nákupy v jiný den. 

Velký pátek

  • pověry říkají, že je spojen s kouzly. Měly by se například otevírat poklady ve skalách, v minulosti se věřilo, že se voda z horských pramenů mění na víno.
  • většina velkých obchodů využije naplno možnosti, které jim zákon dává, že v tento den i přesto, že se jedná o svátek, nemusí mít zavřeno. Takže na Velký pátek ani o víkendu nechystají žádné omezení prodejní doby

Bílá sobota

  • bývá v kostelích ticho, neslaví se mše. Křesťané oplakávají Ježíše Krista, ležícího v hrobě. V domech se bílilo, uklízelo a nesměl chybět bohatě prostřený stůl. O Bílé sobotě můžete začít s pletením pomlázky nebo zdobením vajíček.
Na velikonoční pondělí zůstanou velké obchody a nákupní centra zavřená.

Boží hod

  • v neděli se pekly a světily velikonoční pokrmy (mazance, vajíčka, chléb, beránci). A kdo v ten den okusil posvěceného beránka, našel podle pověry ztracenou cestu v lesích.

Velikonoční pondělí

  • Velikonoce končí starým zvykem, pomlázkou. Ženy a dívky mají být o Velikonočním pondělí pošlehána čerstvými pruty, aby byla svěží a zdravá, v dávných dobách se tradovalo, že pokud žena nebude pošlehána, může být neplodná.
  • v pondělí stanoví zákon zákaz prodeje v maloobchodu u provozů nad 200 metrů čtverečních. Nakoupit potraviny bude tedy možné pouze v menších obchodech nebo na internetu.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz