Čím zastínit balkon, terasu nebo zahradu? Slunečník není jediným řešením

Velký slunečník na zahradní terase Ground Picture / Shutterstock.com

Relaxovat na balkoně nebo terase je při současných letních teplotách možné jen ve stínu. Nehledě na to, že pobyt na přímém slunci byste měli mezi 11. a 15. hodinou omezit na minimum. Bez slunečníku, markýzy nebo moderní stínicí plachty se tedy neobejdete. Máme pro vás tipy pro malé lodžie, ale i velké terasy nebo zahrady.

Přečtěte si také

Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží
Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží

Slunečník: Klasika, která nikdy nezklame

Klasické slunečníky prošly za poslední roky velkou proměnou, už dávno nemají jen kýčovité barvy a plastovou konstrukci se stojanem uprostřed. Mohou být i minimalistické, retro nebo takzvaně lampové, což znamená, že mají stojan na kraji. Nejkvalitnější varianty poznáte podle kovové konstrukce, která nejen lépe vypadá, ale je i pevnější a déle vydrží. Vrchní část mívají z odolných syntetických vláken, která odpuzují vodu.

K největším výhodám patří snadná manipulace, variabilita a možnost výběru nejrůznějších velikostí. Nejmenší slunečníky mají průměr okolo dvou metrů, a tak jsou jako dělané na malou panelákovou lodžii. Největší varianty s průměrem přes tři metry zase využijete i u zahradního posezení, protože bez problému zastíní prostor, kam se vejde stůl se čtyřmi židlemi.

Balkon s otevřenou markýzou Hadrian / Shutterstock.com

Markýzy vytvoří stín za pár vteřin

Ani doba markýz ještě neskončila, naopak, na výsluní se vrací v novém a stylovějším pojetí a nechybí jim ani technologické vychytávky. Velmi snadno se připevňují ke zdi a mnohdy disponují i dálkovým ovládáním. Potěší vás ale také množstvím typů od kazetových přes kloubové až po balkonové. Většinou mají obdélníkový nebo čtvercový tvar, šířku 2 až 4 metry a délku pro vysunutí do tří metrů.

Dále můžeme markýzy rozdělit na upínací a s padacími rameny. Designově se každopádně nemusíte omezovat ani u jednoho z typů. Jsou k dostání v obrovském množství barevných provedení a stále se rozšiřuje i výběr materiálů, které mají jak estetickou, tak praktickou funkci. Odolnost vůči vlhkosti zajistí impregnace, ale základem úspěchu je kvalitní látka.

  • TIP: Z hlediska životnosti se nejvíce osvědčily kazetové markýzy, které umožňují látku kdykoliv srolovat zpět do schránky. Nejvíce se vyplatí v oblastech bohatých na srážky, ale oblíbené jsou po celé České republice i ve světě.

Stínicí plachty: Funkční a stylová novinka poslední doby

V poslední době se staly hitem stínicí plachty, které fungují podobně jako markýzy, až na to, že se dají snadno přemístit. Oproti slunečníkům mají stylovější a elegantnější vzhled a zvládnou zastínit i větší plochu. Nad pergolami vítězí výrazně nižší cenou. Navíc odolají i mírnému dešti, a tak nemusíte balkon nebo terasu opouštět ani při krátkodobé nepřízni počasí. Jen silný vítr by je mohl poškodit.

Stínicí plachty by vás měly chránit před škodlivým UV zářením a mnohdy jsou i vodotěsné, je ale potřeba vybírat kvalitní modely od prověřených značek. Podle tvaru rozlišujeme tři typy stínicích plachet – obdélníkové, čtvercové a trojúhelníkové. Některé mají šířku a délku jen 2 metry, jiné dosahují až 8 metrů. Využití tedy najdou i nad velkou terasou, posezením nebo venkovním dětským koutkem.

Pergola s posezením karelnoppe / Shutterstock.com

Zahradní altány a pergoly

Moderní stínicí techniku pro větší prostory reprezentují ale také pergoly. Většinou mají dřevěnou nebo hliníkovou konstrukci a spousta z nich se už dnes umí otáčet za sluncem. V takovém případě se nazývají bioklimatické a jejich princip spočívá v pohybu naklopitelných lamel. Některé modely se prodávají už smontované, jiné musíte postavit vy, buď sami, nebo s pomocí profesionálů.

Před nákupem počítejte s tím, že dřevo by mělo být dostatečně tvrdé. Přesto bude potřebovat pravidelné ošetřování speciálními nátěry, které pergolu ochrání před houbami a plísněmi. Na druhou stranu se vám odmění stylovým vzhledem a stane se ozdobou vaší zahrady. Téměř bezúdržbová je naopak hliníková pergola. Zastřešení se vyrábí nejčastěji ze skla nebo z polykarbonátu. I pergoly ale mají své nevýhody, neochrání vás před deštěm a nejsou mobilní.

Zdroj: Ceskestavby.cz, Idnes.cz, Living.cz