Jak vybrat zahradní nábytek? Je lepší ratanový, plastový, kovový, nebo ten z masivu?

Kovový zahradní nábytek na zahradě v letním počasí FIELDMANN

Odpočinková zóna na zahradě, terase či v altánu zasluhuje vaši pozornost. Na zvoleném designu sedacího nábytku závisí celkové dojmy relaxačního a odpočinkového koutu, kde budete trávit nadcházející sezónu s blízkými. Jaký zahradní nábytek nabízí prodejci? Který vybrat, za kolik a jak dlouho poslouží?

Přečtěte si také

Amazon zvyšuje zisky a má nového nákupního asistenta s AI

Zahradní nábytek je dominantou terasy

Relax na zahradě je samozřejmou (a velmi příjemnou) součástí jara, léta, a dokonce i podzimu. Abyste si mohli naplno užívat posezení v přírodě, grilování s přáteli nebo relaxaci u knihy, musíte mít komfortní sedací zónu, která by měla splňovat estetické i praktické nároky.

Vyberte si ten pravý zahradní nábytek, který se stane ozdobou vaší zahrady.

Užijte si zahradní relax dosyta

1. Plastový nábytek

Nestojí moc, vydrží mnoho let a snadno se udržuje. Jednou z možností, jak vybavit terasu, je ekonomický plastový nábytek, který seženete v řádu pár stovek korun. Najdete ho v mnoha designech – od klasických obyčejných židlí a stolů až po komfortní polohovatelná lehátka.

Výhody

Nemá na něj vliv počasí a není náročný na údržbu. Pravidelně jej můžete umývat, není nutné jej stále schovávat. Poslouží na nenáročných zahrádkách, kde chcete získat pohodlné posezení. Jde tak o ideální volbu, pokud si zatím nejste jistí, jak bude ve finále vaše zahrada vypadat.

Nevýhody

Bohužel musíte počítat s tím, že hlavně u bílého nábytku, se časem změní jeho barva. Plast po letech ztrácí svou pevnost a bývá náchylný na polámání.

2. Ratanový nábytek

Nádherný ratan snadno zapadne do přírody a zeleně vaší zahrady, nehodí se však všude. Myslete na to, aby ladil k přírodním detailům, případně k dalším doplňkům z tohoto materiálu.

Ratanový zahradní nábytek FIELDMANN

Výhody

Tato liána z jihovýchodní Asie vyniká lehkostí, odolností a krásou, které se vyrovná snad jen dřevo. Stylový ratanový nábytek navíc potřebuje méně péče, než by vás napadlo. Materiálu nevadí horko ani vlhkost, naopak špatně snáší zimu a sucho.

Nevýhody

Ratan je tedy nutné na zimu schovat. Pokud se vlákna začnou štěpit, je dobré nábytek naolejovat přípravkem na ratan, abyste se opět mohli kochat jeho krásou.

  • Tip: K uschování je dobré využít obaly na nábytek, které seženete za pár korun v hobbymarketech a e-shopech.

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Pokud se vám ratan líbí, ale máte obavu z údržby toho přírodního, pak právě pro vás může být správnou volbou vysoce odolný nábytek z umělého ratanu, který skvěle doplní moderní bydlení. Mýdlová voda k odstranění případných nečistot či prachu a čistá voda na opláchnutí, to je vše, co potřebujete k údržbě nábytku z umělého ratanu. I ten má z toho důvodu stále více příznivců, kteří oceňují také odolnost vůči vlivům počasí a rovněž pohodlí i variabilitu, kterou tento materiál nabízí. Sortiment značky FIELDMANN zahrnuje jak celé sestavy stolů a židlí vyrobené z umělého ratanu, tak lehátko nebo luxusní sedací soupravu, s nimiž si pod širým nebem vytvoříte dokonalou lounge zónu.

Posezení na terase z umělého ratanu FIELDMANN

3. Kovový nábytek

Výhody

Kovový nábytek je odolný a mnohdy neskutečně krásný. Chcete-li na zahradě docílit romantiky ve stylu francouzských kaváren, pak se s kovovým nábytkem rozhodně nespletete.

  • Nabídka kovového nábytku FIELDMANN zahrnuje rozmanité sestavy elegantních stolů a židlí, které si můžete libovolně nakombinovat do ideálního kompletu, i pohodlné houpačky. Výplety křesel a židlí jsou provedeny z odolné, pružné a bezúdržbové textilie, která se nerozpálí ani na přímém slunci. Díky trvalé oblibě kovového nábytku zařadil FIELDMANN do letošní nabídky nové modely vyrobené z hliníku: kromě židlí, které jsou vyšší a nabízejí větší, a tedy pohodlnější plochu k sezení, také stůl s deskou z tvrzeného matného tmavého skla nebo třímístné houpačky. Nábytek vyniká svou lehkostí a designem, který ozdobí každou terasu.
Zahradní posezení FIELDMANN FIELDMANN

Nevýhody

Nevýhodou kovového nábytku může být větší váha – a kvůli tomu poněkud složitější manipulace s ním. Proto v případě této volby kovový nábytek umístěte na zahradu tam, kde s ním nebudete muset příliš hýbat. Případně si pořiďte na terasu kovový nábytek s textilními výplety nebo z hliníku.

Jak pečovat o kovový zahradní nábytek?

Pokud už má speciální povrchovou úpravu, může nábytek stát na zahradě třeba celoročně. Pokud ji nemá, je lepší jej na zimu schovat. Omývat nábytek můžete navlhčeným hadříkem a teplou vodou, případně saponátem.

Do jaké zahrady se hodí kovový nábytek?

Všude tam, kde se pro něj najde romantické zákoutí. S jakými doplňky si bude rozumět? Poohlédněte se po měkkých sedácích, ozdobných květináčích se zelení, světelných LED řetězech… a vaše magické večery mohou začít.

Zahradní sestavy z nejrůznějších materiálů najdete v aktuálních nabídkách akčních letáků všech hobbymarketů na stránkách nákupního rádce Kupi.

Zahradní lehátko FIELDMANN na zahradě FIELDMANN

4. Dřevěný nábytek

Dřevo. Materiál, který zaujme na první pohled hřejivým, příjemným a přirozeným vzhledem, strukturou i vůní. A právě tak působí masivní zahradní nábytek. Bytelnější se skvěle hodí ke srubu či roubence. Jemnější moderní dřevěný nábytek z exotického dřeva pak poslouží také jako součást zahrady miminalistického domu.

Dřevěný zahradní nábytek FIELDMANN je vyroben ze dřeva exotické akácie, které charakterizuje olivově hnědý až šedohnědý odstín s jemnou texturou. Díky exotickému původu jde o dřevo vysoce odolné proti vlhkosti a dalším povětrnostním vlivům, nemusíte se tak bát nechat nábytek přes celou sezonu venku vez ohledu na počasí. Zároveň jde o dřevo velice tvrdé, což ještě zvyšuje jeho životnost.

Jak ošetřit dřevěný zahradní nábytek?

I přes odolnost vůči klimatickým vlivům je ideální i nábytek vyrobený z exotického dřeva na zimu uschovat v suchém prostředí, kde neklesnou teploty pod bod mrazu, případně jej zakrýt plachtou či k tomu určeným obalem. Alespoň jednou za sezónu by měl být rovněž napuštěn speciálním olejem, který podpoří jeho odolnost, životnost a posílí ochranu vůči UV záření a škůdcům, ale zároveň zachová krásný vzhled dřeva.

Zahradní židle z palet natřených bílou barvou XanderSt / Shutterstock.com

5. Nábytek z palet

Pokud jste kutilové a nadšenci do minimalistického stylu, skvělou variantou pro vás může být zahradní nábytek z palet. A jak na jeho výrobu? Nejprve je potřeba palety zbrousit a natřít lakem na dřevo, případně i barvou, pokud nepreferujete přírodní vzhled. Po uschnutí už stačí palety naskládat na sebe do požadovaného tvaru (např. sedačky) a sešroubovat je. Na závěr přidejte sedáky a polstry, které budou odpovídat velikosti palet a budou pohodlné.

Výhodou tohoto typu nábytku je, že může zůstat venku za každého počasí celý rok. To se ovšem netýká polstrů a polštářů, ty je nutné schovat do sucha.

  • Tip: Dejte si pozor, ať nepoužijete palety, které byly ošetřeny toxickými chemikáliemi!

Tak na čem budete letos sedět vy?