Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník

Detail trávníku a západu slunce Nick Beer / Shutterstock.com

S jarem přichází i období prvních zahrádkářských aktivit v teplejším a slunečném počasí. Vedle nezbytného úklidu zahrady, předpěstování sazenic a plánování výsadby pro další měsíce je nutné věnovat pozornost i trávníku. Po zimě bývá travní porost oslaben a právě konec března a duben s teplotami nad 10 stupňů je klíčový čas pro vydatnou péči. Jak si tedy zajistit zdravý a krásný trávník, na co nezapomenout a jakou péči mu věnovat?

Přečtěte si také

Zkoušením testerů v drogeriích si můžete přivodit velké kožní problémy

Krok č. 1: Úklid větví a listí

Úplně prvním úkonem na zahradě po zimě by mělo být odklizení všech zbytků z předchozích měsíců, ať už větví, listí, nebo popadaných starých plodů. I jejich přítomnost přispívá k šíření plísní a hub, které následně oslabují zdraví travního porostu a těžko se jich zbavuje.

Po odklizení zkontrolujte, v jakém stavu trávník je a zda rostliny nevykazují známky poškození nebo jiné nedostatky. Důvodů může být kromě plísní a hub celá řada – špatné osivo, nedostatečné hnojení, rozrůstající se mech, škůdci, ale také nedostatek slunce nebo příliš mnoho stínu. Jakmile trávník pročistíte a zhodnotíte jeho stav, můžete se pustit do sekání.

Muž se sekačkou před domem Nicole Baird / Shutterstock.com

Krok č. 2: Odstranění mechu

Během roku se na travním porostu tvoří plsť z odumřelých částí rostlin, mechu, plevele nebo zbytků posečené trávy. Vytváří nepropustnou vrstvu bránící přístupu světla, vody a vzduchu k rostlinám a do půdy. Bez nich je šance na krásný a odolný trávník malá, rostliny postupně ztrácí sílu a výsledkem jsou kratší kořeny nebo odumírající stébla. Zvláště nemilým návštěvníkem zahrad je mech.

Mech se často vyskytuje ve stinných částech zahrady s kyselou půdou, kde postupně nahrazuje trávu. V jarním období nabírá na síle a je důležité ho odstranit předtím, než ještě více oslabí již tak vyčerpaný travní porost po zimě. Existují mechanické, chemické metody odstranění, ale jeho výskyt může eliminovat také správný výběr osiva.

Vertikutace a provzdušnění trávníku

Ideálním řešením je vertikutace. Nejenom, že se pomocí vertikutátoru zbavíte plsti a mechu, půda se navíc provzdušní a naruší se růst plevele. Trávník se díky procesu pročistí a následně se rychleji regeneruje. Nejvhodnější je „vyčesávání“ travního porostu provádět do hloubky tří milimetrů a za suchého počasí, během něhož máte jistotu zachování rostlin se zdravými kořeny.

Provzdušnění je možné provést vertikutátorem s elektrickým nebo benzinovým pohonem, provzdušňovačem nebo vertikutačními hráběmi.

Krok č. 3: Vápnění

Jakmile je trávník zbaven mechu, je potřeba zabránit jeho opětovnému výskytu. Řešením je vápnění, které reguluje hodnotu pH a brání okyselení půdy, tedy vytvoření prostředí pro mechy příznivé. Vápnění je ideální provádět pouze v místech, kde se mech nacházel, a vždy je nutné postupovat podle pokynů výrobce.

Muž drží kbelík a rozhazuje hnojivo po trávníku Mabeline72 / Shutterstock.com

Krok č. 4: Hnojení

Trávník potřebuje pro zdravý růst mimo jiné i živiny, právě ty mu na jaře dodáte přihnojením. Hnojiva obsahují řadu potřebných prvků, zejména dusík podporující růst a regeneraci, fosfor pro lepší růst kořenového systému, draslík pak pomáhá odolávat suchému počasí a hořčík umožňuje rostlinám efektivnější průběh fotosyntézy.

V obchodech lze vybírat mezi startovacími dusíkatými hnojivy, která jsou vhodná spíše při výsevu nového trávníku. Pro vyšší odolnost trávníku nebo aktivaci vyčerpané půdy po zimě zvolte raději speciální hnojiva k tomu určená. Hnojivo po trávníku rovnoměrně aplikujte mimo slunečné dny, při kterých hrozí spálení travního porostu. Trávník je potřeba následně dostatečně zavlažovat.

Krok č. 5: Dosévání

Holá místa vytvořená po jarním ošetření trávníku znovu osejte. Aplikovat lze běžná travní osiva, ale také speciální směsi, které si s prázdnými plochami poradí v kratším časovém intervalu.

„Jedním z řešení, jak efektivně opravit trávník po jarním vyčištění, vertikutaci nebo třeba po poškození krtkem, je osít ho prvotřídním travním semenem vhodným pro daný typ půdy. Kvalita je zásadní, protože dokáže zabránit vzniku nemocí. Pokud se s nekvalitním trávníkem potýkáte opakovaně, zkuste zakoupit některé ze speciálních osiv odolných vůči mykózám. Alternativou jsou také tzv. trávníkové náplasti. Jsou složeny z hnojiva, substrátu a osiva,“ poradil Petr Novák z Bauhausu.

Prázdná místa v travním porostu nejdříve zkypřete, zbavte plevele a následně naneste travní substrát a startovací hnojivo. Důležité je nezapomínat na pravidelnou závlahu, v případě přímého slunce až několikrát denně. Výsev nesmí vyschnout, zároveň se na vysetý trávník nesmí do zapojení porostu šlapat.

Zdroje: hobbykuk.cz, bauhaus.cz, semena.cz, kupi.cz