Vytvořte si letní kino. Přímo u vás doma na zahradě

Sledovat za teplého letního večera zajímavý film je skvělá zábava.

Teplé letní večery přímo vybízí k tomu, abyste se vydali shlédnout nějaký kvalitní film do letního kina. I když se v posledních letech tradice letních kin usídlila i v menších obcích, je možné, že právě ve vašem městě nebo vesnici toto kulturní vyžití nikdo nenabízí. V takovém případě není od věci, zamyslet se nad možností uspořádat letní kino na svém dvorku nebo zahradě.

Přečtěte si také

Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře
Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře

Postačí vám k tomu opravdu málo – plátno, ozvučení a kvalitní projektor. Zatímco jako plátno můžete použít větší prostěradlo a zvuk zajistí domácí reproduktory, s projektorem schopným kvalitního zpracování obrazu může být problém. Toto zařízení mnoho lidí nemá běžně doma a jeho cena v profesionálních verzích není zrovna nejnižší. Na trhu však existují řešení určená právě pro amatérské uživatele, disponující vhodnými parametry, které jsou potřeba pro ten správný požitek z promítaného filmu. Pojďme se podívat na co se zaměřit při výběru projektoru určeného pro občasné použití v domácích podmínkách.

Rozlišení a svítivost lampy

Chcete-li si užívat film v rozlišení rovnajícímu se tomu, kterým minimálně disponuje i váš televizor, doporučujeme volit full HD projektor. Ten má 1080 řádků pixelů, což i při vyšší úhlopříčce obrazu nepůjde okem z vhodné vzdálenosti sledování poznat. Musíte si totiž uvědomit, že promítaný obraz bude pravděpodobně větší než ten na běžných televizorech, proto je full HD rozlišení tím nejnižším doporučovaným.

Vybrat vhodný projektor není jednoduché, v případě špatné volby si film neužijete, jak byste si přáli.

Dalším důležitým parametrem, kterému je třeba věnovat pozornost je svítivost lampy projektoru. Ta se udává v lumenech a může nabývat hodnot od 900 do 10 000 lumenů. Platí jednoduchá přímá úměra, že čím více lumenů projektor má, tím hezčí a sytější barvy bude promítaný obraz mít. Také je pravda, že vyšší počet lumenů (nad 3 000) umožňuje sledování projekce i za denního světla.

letní kino doma na zahradě

Bez správného zdroje světla to nepůjde

Abychom si s pomocí projektoru mohli užít náš oblíbený film, je jasné, že potřebujeme dostatečně silný světelný zdroj v těle našeho zařízení.

Jsou tu celkem tři možnosti zdrojů:

  • lampa (používá se v základních modelech pro nenáročné uživatele)
  • laser (je použit v profesionálních zařízeních často využívaných pro komerční účely)
  • LED dioda (její nesporná výhoda je, že se nadměrně nezahřívá a nepotřebuje chlazení)

Pohlídejte si možnosti propojení s ostatními zařízeními

Samotný projektor je bez dalšího zařízení prakticky k ničemu. Při jeho nákupu si proto musíte ověřit, zda má potřebné konektory pro připojení vašeho zařízení, na kterém máte uložené soubory určené k promítání.

Pokud si přejete připojit k projektoru váš počítač, je potřeba, aby projektor disponoval HDMI portem. K tomu bude také potřeba zakoupit HDMI kabel k propojení obou zařízení. Máte-li v plánu využít při promítání USB flash disk, je nezbytné, aby na projektoru byl požadovaný USB port.

Na trhu existuje obrovské množství projektorů, ze kterých můžeme vybírat. Rozhodně se při výběru zaměřte na recenze. Ceny se pohybují od 3 000 korun, až po milión. Ty kvalitní se dají pořídit už kolem 10 000 Kč. 

pohodlí při sledování kina

Bez zvuku to nejde

Jednu polovinu zážitku sice tvoří obraz, ale hned za ním je zvuk. Nemusíte kupovat drahé soustavy, klidně použijte reproduktory, které máte doma.

Udělejte si pohodlí a atmosféru 

Teď už vám zbývá vyřešit maličkost. Sezení. Dáváte-li přednost pohodlí, pak zvolte pohodlná křesílka. Ale jestli chcete trochu romantiky, není nic lepšího, než dát na zem deku a pár polštářů. Poslední krokem je osvětlení. Sice tma umocňuje ten pravý pocit z kina, ale když po stromech nebo po zemi umístíte drobné světelné řetězy, dáte svému letnímu kinu ten pravý šmrnc. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz