Sunar stahuje z trhu sušenky, které obsahují látku s karcinogenními účinky. Pozor také na HiPP BIO keksy!

Koláž výrobku „Srdíčka s příchutí jahoda, Sunar“ a „Jablečné keksy pro děti BIO, HiPP“ Koláž Canva / Sunar / HiPP

Hned dva výrobci oznámili stažení sušenek pro děti. Pokud jste v poslední době koupili výrobek značky Sunar nebo HIPP, pak věnujte pozornost našemu článku!

Přečtěte si také

Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď
Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď

Sunar stahuje z trhu svůj výrobek

Značka Sunar se rozhodla stáhnout z trhu srdíčka s příchutí jahoda, 50 g. Na tuto skutečnost upozornil řetězec Lidl, který vydal na svém facebookovém profilu svolávací akci.

Řetězec informoval, že během kontrol a předběžných analýz u výrobce bylo ve výrobku nalezeno nadměrné množství ochratoxinu A, u něhož jsou potvrzeny imunotoxické, teratogenní (vznik vrozených vývojových vad) a karcinogenní účinky. Podle prodejce ke stahování výrobku dochází v rámci preventivní ochrany spotřebitele.

„Jelikož jsou výrobky vyráběny dle nejpřísnějších požadavků na kojeneckou výživu, zahájili jsme veškerá šetření, jak ve výrobním závodě, tak v našich laboratořích v Čechách, abychom danou informaci ověřili a na základě nových výsledků učinili příslušná opatření,“ komentovala stažení výrobku pro děti společnost Hero Czech na svých webových stránkách.

Konkrétně se jedná o výrobek:

  • Sunar srdíčka s příchutí jahoda, 50 g, s minimální trvanlivostí uvedenou na obale do 16. 2. 2023
  • Číslo šarže: L204700731
  • Dodavatel: Hero Czech

Produkt můžete vrátit v jakékoli prodejně Lidl a budou vám za něj vráceny peníze v plné výši.

Co je to ochratoxin A

  • Ochratoxiny A, B a C jsou produkovány plísněmi rodu Aspergillus (A. ochraceus) a Penicillium (P. viridicatum, P. verrucosum aj.). Vyskytují se zejména v ječmeni, žitě, ovsu, pšenici, rýži a kukuřici.
  • Nejtoxičtější je ochratoxin A, který způsobuje poškození cytoplasmatických organel a přímo zasahuje do základních metabolických funkcí buněk, jako jsou tvorba energie a syntéza proteinů.
  • U ochratoxinu A byly potvrzeny imunotoxické, teratogenní (vznik vrozených vývojových vad) a karcinogenní účinky. Při ochratoxikóze dochází k výraznému podráždění sliznice trávicího ústrojí a k rozvoji akutní gastroenteritidy. Resorbované mykotoxiny vyvolávají toxickou nefropatii (poškození ledvin), která je provázena nechutenstvím, depresí, průjmy, horečkou, žíznivostí a častým a vydatným močením a postupnou dehydratací organismu.

(zdroj: bezpecnostpotravin.cz)

Dopřejte dětem raději zdravou svačinku

Obchodní řetězec Globus stahuje z prodeje HiPP BIO KEKSY

I z dalšího řetězce je stahována potravina pro děti – konkrétně se jedná o výrobek HiPP BIO keksy jablečné 150 g, DMT/šarže: L2007933778, s datem spotřeby uvedeným na obale 31. 10. 2022, ean: 4062300392960, dodavatel: HiPP CZECH S.R.O.

Důvod stažení řetězec Globus neuvádí. Obchod pouze zveřejnil, že má podezření na nevyhovující kvalitu výrobku.

Produkty můžete vrátit v jakémkoli hypermarketu Globus a budou vám vráceny peníze.