Hrušek se letos v Česku sklidí nejvíce za poslední tři roky. Přesto v obchodech zdraží

Dřevěná přepravka plná hrušek, pomerančů a jablek v supermarketu Canva

Zatímco česká úroda jablek má být letos podprůměrná, našim hruškám se dařilo. To se ovšem nedá říct o některých evropských zemích, které ve sklizni hlásí velké meziroční propady. Ty budou mít bohužel negativní dopad i na ceny hrušek na našem trhu. Proč tomu tak je, kolik nyní hrušky v obchodech stojí a proč je toto ovoce v podzimní kuchyni tak oblíbené?

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

Velcí evropští pěstitelé hlásí červená čísla

Letošní sklizeň hrušek bude v evropských zemích nejnižší za posledních 30 let. Na vině jsou především jarní mrazy. Meziročně se očekává průměrný propad o 28 %, čísla některých zemí ovšem ukazují ještě horší realitu.

Například Itálie, která je největším pěstitelem hrušek v Evropě, předpokládá propad o 65 %, Francie se připravuje na pokles o 57 % a belgičtí pěstitelé odhadují 25 %. Vyplývá to z dat Světové asociace pro jablka a hrušky (WAPA).

Plody hrušek na stromě NatashaG/ Pixabay

Sklizeň v Česku byla dobrá, ceny hrušek ale neklesnou

Naši sadaři se naopak radují. Hruškám se letos mimořádně dařilo a tuzemská sklizeň by měla být nejvyšší od roku 2018 a oproti loňskému roku o 21 % větší. I přesto se zákazníci na podzim nižších cen nedočkají. Ačkoliv mají u nás podzimní hrušky sezónu právě v září a říjnu (a měly by tedy být na pultech obchodů nejčerstvější a nejlevnější), k přímé spotřebě je určeno asi jen 25 % české úrody. Zbylých 75 % se dováží ze zahraničí.

A protože se ceny hrušek, stejně jako například jablek, v Česku řídí vývojem trhu a cen v Evropě, na základě nepříznivého vývoje situace lze očekávat jejich zdražení i na pultech českých obchodů. To potvrdil i předseda Ovocnářské unie ČR, Martin Ludvík.

Utrhněte si je v akci

Kolik nyní stojí hrušky v obchodech? V akci je pořídíte i o polovinu levněji

Běžná cena hrušek v supermarketech a hypermarketech se obvykle pohybuje kolem 45 až 50 Kč za kilogram. Jak jsme již zmínili, hrušky mají nyní sezónu, a proto je v obchodech najdete v akcích častěji. Kam pro ně zajít?

  • Nejlevnější hrušky budou za chvíli v Lidlu – od čtvrtka 7. do neděle 10. 10. zde koupíte hrušky Lucasova za 24,90 Kč/kg. Stejnou odrůdu najdete i v Globusu, a to až do 6. 10. za 29,90 Kč.
  • Až do úterý 5. 10. koupíte zelené hrušky ve slevě i v Albert hypermarketech a v Tescu, a to taktéž za 29,90 Kč/kg.
  • Hrušky v akci najdete i v maloobchodních prodejnách JIP. Do neděle 10. 10. je zde pořídíte také za cenu 29,90 Kč/kg (ve velkoobchodních prodejnách JIP Cash & Carry za 29,79 Kč).
Hruška a prkénko s modrým sýrem, ořechy a bagetkou Freepik

Hrušky plné vitamínů vám dozrají i doma

Velmi často se stává, že si z obchodů přineseme hrušky tvrdé. Má to svůj důvod. Běžně se totiž sklízí nedozrálé a nechávají se změknout a dozrát až po utržení. Doma vám dojdou i jen tak na lince, rychlejší je nicméně umístit je do papírového sáčku a přihodit k nim jablko nebo banán.

Hrušky jsou na podzim oblíbené mimo jiné pro svůj vysoký obsah vitamínů, vlákniny a zdraví prospěšných látek, které podporují imunitu, detoxikují, čistí střeva, hydratují organismus a mají močopudné účinky. Kromě sušení, zavařování, kompotování a mixování na pyré, se z nich dělají také výborné a zdravé sirupy či šťávy.

Podzimní ovoce, se kterým si v kuchyni vyhrajete

Kouzelnou vlastností hrušek je, že skvěle vyniknou ve sladkých i slaných jídlech. Klasikou jsou koláče, záviny, karamelizované nebo opilé hrušky. Neodolatelnou lahůdkou je jejich párování s ořechy a vyzrálými sýry, jako je camembert, gorgonzola, rokfór a další sýry s modrou plísní, parmazán i mozzarella.

Toto spojení si můžete vychutnat jen tak, na prkénku s dalšími dobrotami, nebo vyzkoušet kombinaci hrušky-sýry-ořechy v salátech, slaných závinech a koláčích či na pizze. Existuje dokonce spousta receptů, kde se hrušky přidávají do jídel se sušenou šunkou, lososem, vepřovou panenkou, kuřecím i mletým masem.

  • Chuťově se hrušky dobře kombinují s: jablky, mandlemi, karamelem, vanilkou, kaštany, skořicí, citrusy, zázvorem, portským vínem, lískovými a vlašskými ořechy a sýry.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz