Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Žena nakupující přes tablet Pixabay

Objem prodeje některých produktů nakupovaných online je podstatně větší než těch, které si lidé kupují v kamenných obchodech. Zajímá vás, jaké produkty se online prodávají nejlépe? Nejen podnikatelé a prodejci by měli zpozornět, bez e-shopu totiž v dnešní době už téměř nelze fungovat. Zákazníkům je potřeba být k dispozici kdykoliv a kdekoliv.

Přečtěte si také

COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice
COOP spouští rozvoz nákupů a bere to z jiného konce než konkurence: místo velkých měst zaváží na vesnice

Provozovat kamenný obchod je nákladné, režijní náklady jsou podstatně větší než u online obchodu a vstupují do ceny zboží. Když se ovšem začne provozovat e-shop, je třeba přijít se zbožím, o které bude zájem.

Některé druhy zboží, například potraviny a drobný spotřební materiál, se nejčastěji nakupují v kamenných obchodech. Pro některé produkty se využívají oba druhy nákupu a některé zboží je v drtivé většině případů prodáváno online. Které produkty to například jsou?

Zlatý nákupní košík v obchodě Pixabay

Nejčastěji prodávané produkty v e-shopech

  • Móda – Někteří mohou namítat, že například oblečení a obuv je nejlepší si vyzkoušet, avšak přesto je oblečení na vrcholu prodeje. Jaký je důvod? Zatímco na internetu si během chvilky prohlédnete nespočet kusů oblečení, v kamenných obchodech byste se uběhali, než byste tolik zboží našli. V minulosti měli lidé strach, že jim oblečení nepadne, ale stále více obchodů nabízí jednoduchou možnost vrácení zboží, která tento strach eliminuje.
  • Dovolené a zážitky – Vybrat si dovolenou na internetu je snadné. Lidé mohou zájezdy snadno porovnávat a během pár hodin vybrat ten nejlepší. Snadno si najdou vhodné ubytování, atrakce v okolí i informace k danému místu.
  • Elektronika – Ať už jde o telefony, notebooky, nabíječky, sluchátka, kamery do auta nebo různé příslušenství, technické produkty jsou vždy více nakupované online. Svými cenami jsou navíc často nesrovnatelné s těmi, které se prodávají v kamenných obchodech.

K ušetření přijdou vhod i slevové akce

  • Prodej z druhé ruky – Když si odmyslíme giganty, jako jsou eBay nebo Amazon, i v České republice máme mnoho portálů, kde se prodává zboží z druhé ruky, například Aukro, Hyperinzerce nebo Bazoš. Lidé zde snadno pořídí zboží za zlomek ceny a mnohdy najdou i neobvyklé produkty, které v internetových obchodech neprodávají, třeba sběratelské předměty.
  • Knihy a hudba – Mnoho uživatelů tyto produkty ilegálně stahuje, nicméně i přesto se najde velké procento lidí, kteří za ně platí. Online distribuce takového zboží je velmi snadná a rychlá, lidé si ho totiž nejčastěji pořizují v elektronické podobě. Knihy i hudební alba se nejčastěji prodávají za pomoci velkých platforem, jako je Google Play, iTunes, Spotify nebo Amazon.
  • Online kurzy – Nejen pandemie, ale i pohodlí uživatelů způsobilo, že si lidé stále častěji kupují online kurzy. Online se dnes můžete nejen naučit cizí jazyky, ale třeba také hrát na kytaru – anebo můžete vystudovat MBA. Lidé dnes mnohdy nejdou po titulech a certifikátech, nýbrž po znalostech, a tak na trhu roste zájem o neakreditované vzdělávání.
Žena nakupující v obchodě s módou Pixabay

Pro provozovatele je důležitá specializace

Je vhodné vědět, jaké produkty se online prodávají lépe, a které byste naopak online prodávat neměli. Rozběhnout internetový obchod s obecným zbožím je na konkurenčním trhu sebevražda, tedy obzvláště pro malé ryby, které si nemohou zaplatit drahou reklamu. Mnoho e-shopů každoročně končí právě proto, že se vrhnou na prodej produktů, které jsou nejprodávanější.

Vhodná je specializace, tedy zaměření se na konkrétní typ zboží. Než prodávat jen nábytek, lze prodávat třeba retro nábytek, nábytek z masivu nebo zkrátka něco, kde nebude prodejce bojovat s velkou konkurencí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz