Krmíte svého psa granulemi? Zařaďte do jeho jídelníčku pár surovin a doplňků, aby lépe prospíval

Pes jí krmivo z misky Canva

Rozhodli jste se kupovat svému psovi granulované krmivo a chtěli byste mu trochu dopřát, aby nestrádal? Existuje řada potravin a doplňků stravy, které vylepší jídelníček vašeho psa, a to i v případě, že ho krmíte opravdu kvalitními produkty. Připravili jsme si pro vás výběr těch nejlepších, které dají vašemu pejskovi vše, co potřebuje.

Přečtěte si také

Recept na houbový vývar po asijsku. Díky hlavní surovině jej můžete pít i jako lék
Recept na houbový vývar po asijsku. Díky hlavní surovině jej můžete pít i jako lék

Pes domácí byl domestikován jako poddruh vlka obecného, tudíž pro něj není přirozené dostávat jako hlavní stravu každý den ty samé barevné kuličky. Proto není vůbec od věci přidat k takovému krmivu něco málo navíc. Pejsek bude rád za něco nového a prospěje to jeho zdraví.

Vajíčka jako zdroj vápníku

Vejce jsou jedinečným zdrojem živin. Obsahují velké množství bílkovin, minerálů, vitamínů a aminokyselin. Vejce můžete dát psovi buďto vařená, anebo přidat do krmení syrový žloutek (syrový bílek se nedoporučuje).

Pokud v kuchyni spotřebujete vajíčka, skořápky od nich nevyhazujte. Dají se totiž v mixéru či v hmoždíři umlít na prášek, který pak přidáte psovi do žrádla jako bohatý zdroj vápníku. Dobré je ke skořápkám přidat pár kapek citronové šťávy, protože vitamin C pomáhá vápník organismu lépe vstřebat.

Tip: Připravte svému pejskovi zdravou svačinku v podobě čistého bílého jogurtu a syrového žloutku. Bílý jogurt je zdrojem probiotik, tudíž napomáhá správnému trávení a může i léčit zažívací potíže. Přidat můžete také různé ovoce jako třeba banán nebo borůvky.

Pes u misky s masem a zeleninou Canva

Mořská řasa pro zdravé zuby

Pokud váš pes nechce jíst zeleninu ani ovoce, můžete mu potřebné minerály a vitamíny dodat prostřednictvím mořských řas. Mezi nejznámější patří mořská řasa Kelpa, která je cenným zdrojem mnoha aminokyselin, minerálů a vitamínu B a C. Má vysoké antioxidační vlastnosti a celkově posiluje organismus.

Mezi pejskaři je využívána zejména pro její péči o zuby a dásně. Kelpa totiž mění složení slin pejska, díky čemuž brání usazování zubního plaku a zubního kamene na zubech. Při pravidelném používání dokáže i již vzniklý plak a kámen odstraňovat.

Tip: Kvalitní kelpu pořídíte třeba v lékárnách Dr. Max, kde mají Canvit BARF Kelp pro psy a kočky 180 g za 245 Kč. Vhodné dávkování je zhruba 1 čajová lžička na 10 kg váhy psa denně.

Dopřejte pejskovi i něco za odměnu

Ovoce a zelenina pro více vitamínů a minerálů

Ovoce a zelenina jsou díky vitamínům a minerálům zdraví prospěšné potraviny pro veškeré živočichy. Určitě se tak jejich přidávání do psího jídelníčku vůbec nemusíte bránit. Psovi můžete dát téměř všechny druhy zeleniny – záleží tedy hlavně na tom, co zrovna ten váš sní. Vyvarujte se však cibuli, česneku, bramborám, avokádu a hroznovému víno.

Velké kusy čerstvé zeleniny jsou pro psy obtížně stravitelné, proto je potřeba ji nastrouhat nebo nakrájet na malé kousky. Nejlépe stravitelná je pak zelenina vařená či spařená.

Tip: Pokud váš pes zeleninu odmítá, můžete ji ochutit trochou olivového oleje, vývaru či másla.

Pes nad miskou s masem a zeleninou Canva

Lososový olej na krásnou srst

Lososový olej posiluje imunitu, srdce a cévy pejska. Má příznivý vliv na kůži a pomáhá léčit nejrůznější kožní problémy, jako je ekzém, zánět či vyrážka. Je totiž bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6 ve vysoce využitelné formě.

Příznivé účinky má také na srst, která bude po jeho dlouhodobém užívání lesklejší a celkově kvalitnější. Například v prodejnách Pet Center zakoupíte Lososový olej pro psy 250 ml značky Brit jiz za 299 Kč.

Pivovarské kvasnice pro celkové zdraví

Pivovarské kvasnice jsou výborným zdrojem vitamínů skupiny B a také obsahují velké množství bílkovin. B vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu, mají příznivý vliv na trávení, kvalitu srsti a také podporují chuť k jídlu a činnost orgánů, především srdce.

Jelikož čerstvé kvasnice mohou způsobit nadýmání, psovi dávejte raději sušené kvasnice ve formě prášku. Doporučujeme například Kvasnice pivovarské pro psy 8in1, na Alze za 129 Kč, které jsou v tabletách, takže budete mít snadné dávkování.