Správný jídelníček nastartuje přirozený jarní detox. Jak na to, radí světový kuchař Martin Kortus

Detoxikace nemusí být náročná. Zkuste to přirozenou cestou – dodržujte pitný režim a jezte sezónní potraviny. Pexels

Na jaře se znovu nerodí jen příroda – čistí se i lidské tělo. A pokud konzumujete ty správné sezónní potraviny, pak už se částečně detoxikujete. Po náročné zimě je dobré správnou stravou chod těla podpořit, a kromě vhodného jídelníčku vsadit i na dostatek tekutin. Jak na šetrnou jarní detoxikaci organismu?

Přečtěte si také

Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu
Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu

Ideální strava pro lidské tělo? Přece ta sezónní. Právě konzumované potraviny se po celý rok odráží na lidském zdraví a celkové kondici organismu. Zatímco naše babičky a jejich rodiny jedly to, co se právě urodilo, dnes jsou obchody plné a od sezónní stravy se upouští. Jak si tedy na jaře ulehčit, pročistit tělo a získat potřebné živiny?

Obnovte pitný režim

Podle světového kuchaře Martina Kortuse není klíčovou jen vyvážená a sezónní strava, nýbrž také pitný režim. Jak ale pít opravdu kvalitní vodu? Doporučujeme filtraci – městskou vodu tak zbavíte nevhodných látek a tělo získá tolik potřebnou hydrataci. Zajímavá je podle Martina také ionizace vody. Ta nejsilněji upravená není určena k pití, avšak může pomoci oživit a důkladně očistit ovoce a zeleninu od pesticidů – stačí je do takto ionizované vody namočit. 

A proč pít dostatek čisté vody? Tělo se tak může snáze zbavit toxinů a pročistit se, proto ideálně na jaře zvyšte její příjem. Kuchař Martin Kortus radí: Jak snadno hydratovat organismus, aniž byste neustále museli navštěvovat toaletu? Na delších cestách vsaďte na jablka. Ovoce vám dá vláhu, aniž by tělo mělo potřebu tolik vylučovat jako v případě konzumace vody.“

Vyvážená strava je pro detoxikaci organismu důležitá, na pitný režim však nelze zapomenout. Canva

Detoxikace přirozenou cestou?

Další cestou, jak odlehčit organismu po zimním období, je úplný nebo přerušovaný půst. Už chápete, proč je postní období spojováno s náboženskými tradicemi právě na Velikonoce? Je totiž jaro – a i tento krok může pomoci podpořit zdravé tělo. Ale nebojte se, nemusíte týden hladovět. Vyzkoušejte přerušovaný půst, kdy budete bez jídla v několikahodinovém okénku každý den. Další možností je vynechání jídla například na dobu 24 hodin, tedy vydržet od večeře k večeři – není to tak náročné, přitom však odlehčíte trávicímu traktu. Nezapomínejte ovšem ve všech těchto případech na dodržování pitného režimu, který hraje důležitou roli.

Tip: V poctivém dodržování pitného režimu denně – doma i v práci – vám pomůže filtrační konvice Aluna Maxtra Brita, kterou až do 4. dubna můžete zakoupit v akci za 374,90 Kč v prodejnách Tesco.

Jak nejsnáze dodržovat pitný režim?

Vyzkoušejte živinami nabité superfoods

Co ještě pro své úžasné tělo můžete udělat? Podpoří ho superfoods, tedy přirozené a bohaté zdroje živin. Obsahují totiž nezanedbatelné množství vitaminů, minerálů a antioxidatntů. Dnes je lze pořídit i ve formě potravinových doplňků, užívání je proto velmi pohodlné. A pokud navíc vyberete ty v práškové formě, není nic jednoduššího, než přidat si je do smoothie drinku.

Kopřivový čaj je ideálním pomocníkem pro jarní očistu ledvin. Pexels

Pravidla jarní detoxikace

Očista nemusí být jen přísný detoxikační jídelníček. istu lze provádět s lehkostí a citem. 

Co pro sebe ještě můžete udělat?

  • omezte spotřebu masa
  • vynechte mouku, mléčné výrobky a bílý cukr
  • dopřejte si pravidelný pohyb
  • dbejte na dostatek odpočinku
  • hodně pijte
  • doplňte do jídelníčku vlákninu

… a nebuďte na sebe moc přísní. Mějte se rádi už „jen“ proto, že všechny tyto kroky děláte jen a jen pro své tělo a zdraví.

Tip: Jaro je ideální doba na sběr kopřiv. Dobře odvodňují, čistí ledviny a vyplavují z těla vše, co mu neslouží. Kopřivový čaj konzumujte dvakrát denně alespoň tři týdny, poté si dopřejte týden pauzu. Kopřivová kúra podpoří celkovou očistu organismu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz