Jak připravit kopřivový čaj, který detoxikuje organismus a podporuje trávení?

Kopřivový čaj, med a citron Anna Kolásková

Kopřivu považuje většina lidí za plevel. Zejména pak zahrádkáři, kteří s ní častokrát vedou na pozemcích dlouhodobé boje. Je to ale škoda. Jde totiž o léčivou bylinu, která má právě teď na jaře ve svých listech nejvíc vitamínů. Nejjednodušším způsobem, jak z ní získat cenné látky, je uvařit si čaj.

Přečtěte si také

Čerstvé jablko denně – půl zdraví. Proč si ho dopřát každý den?
Čerstvé jablko denně – půl zdraví. Proč si ho dopřát každý den?

Kopřiva je úžasná léčivka

Výčet léčivých účinků kopřivy dvoudomé i kopřivy žahavky by vydal na celý list papíru, zmíníme tedy namátkou jen některé. Kopřiva působí močopudně, to znamená, že zabraňuje zadržování vody v těle. Je proto ideální na jarní očistu neboli detoxikaci. Kromě toho podporuje trávení a má protizánětlivé účinky.

Jak sušit kopřivy

Mladé kopřivy sbírejte celé včetně stonku a pozvolna sušte. U starších kopřiv, které poznáte podle jejich výšky a celkové velikosti, sbírejte už jen listy. Při sběru nezapomeňte na rukavice, pokud se chcete vyhnout požahání. Usušené listy by měly být křupavé, nikoliv zčernalé. To je způsobeno příliš vysokou teplotou při sušení.

Čaj ze sušených vs. čerstvých kopřiv

Čaj připravený z čerstvých listů mladých kopřiv sice nemá tak výraznou barvu, ovšem zato je v něm velké množství enzymů a vitamínů. Oproti tomu čaj ze sušené kopřivy má tmavší zelenavou barvu, ale jeho účinky už nejsou tak výrazné. Určitě se však vyplatí připravovat ho jak z čerstvých, tak ze sušených kopřiv.

Kopřivový čaj, med a citron Anna Kolásková

S jakými dalšími bylinami kombinovat kopřivu?

Kopřiva je skvělá na zlepšení trávení. V takovém případě ji můžete zkombinovat s listy pampelišky, se sušenou čekankou a mátou peprnou.

Pokud se vám nechce do přírody pro čerstvé kopřivy, v těchto dnech je můžete koupit v některých prodejnách Lidl v plastových krabičkách mezi čerstvými bylinkami a nebo si můžete v obchodě koupit už hotový kopřivový čaj. V supermarketech seženete sušené kopřivové listy (40 g kolem 35 Kč), které můžete namíchat s jinými bylinami a vytvořit si vlastní čajovou směs. A stejně tak seženete i přímo naporcované kopřivové čaje (20 sáčků kolem 40 Kč).

Levnější ale samozřejmě je si kopřivy nasbírat za domem, případně si je i sami nasušit. K tomu vám skvěle poslouží domácí sušička, kterou koupíte už od 500 Kč v té nejzákladnější výbavě v elektro prodejnách.

Vyměňte starou za novou

Kopřivový čaj z čerstvých kopřiv

Ingredience:

  • malá hrst mladých kopřiv (4 rostliny)
  • 1 litr horké vody
  • med k oslazení

Postup:

  1. V přírodě si natrhejte mladé listy kopřivy. Čím mladší, tím více léčivých účinků.
  2. Doma je pečlivě propláchněte ve vodě, abyste je zbavili prachu, nečistot, písku i hlíny.
  3. Omyté kopřivy zalijte vařící vodou a nechte 15 minut louhovat.
  4. Poté kopřivový čaj oslaďte podle chuti medem nebo nechte jen tak. Pokud je čaj příliš silný, zřeďte ho vodou.

Popíjejte jej ideálně co nejdřív po uvaření. Po hodinách stání může čaj hořknout.