Celerový detox si získal svět! Vyčistí ledviny, ochrání srdce a uleví kloubům

Celerový detox si získal svět! Vyčistí ledviny, ochrání srdce a uleví kloubům

Když někdo jako Gwyneth Paltrow nebo Kim Kardashian prozradí recept na svou krásu, spustí to lavinu. A přesně takto to bylo s celerovou šťávou. Stovky lidí následovaly tyto celebrity a vyzkoušeli celerovou výzvu. Ta spočívá v tom, že po dobu sedmi dní každé ráno vypijete na lačno šťávu z řapíkatého celeru. Výsledkem má být očista organismu, získání nové energie nebo léčení nemocí. Jak je to s celerovou výzvou doopravdy? 

Přečtěte si také

Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas
Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas

Zelená vitamínům

Řapíkatý celer je plný vitamínů, minerálů a dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Obsahuje 18 aminokyselin. Navíc vitamíny C, K a draslík. Jeho součástí jsou také prospěšné flavonidy. Díky svému složení zvyšuje psychickou i fyzickou aktivitu, má dobrý vliv na nervový a kardiovaskulární systém, pomáhá jako desinfekce při chronických zánětech, léčí trávicí poruchy, má močopudné účinky a snižuje vysoký krevní tlak.

Řapíkatý celer je také dietní

Nať o velikosti 13 cm obsahuje jen 3 kalorie. Je tedy oblíbenou součástí různých hubnoucích jídelníčků. Když se ale celer odšťavňuje, ztrácí vlákninu. Vláknina způsobuje, že se dříve cítíte sytí. Pokud chcete dostat z celeru co nejvíce vitamínů, odšťavňování je správná cesta. Dokážete tak vypít šťávu ze dvou celerů bez mrknutí oka. Pokud toužíte spíše po dietě, chroupejte celer v celku. 

Jak připravit celerovou šťávu?

Pokud se rozhodnete zkusit celerovou výzvu, stačí si každé ráno trochu přivstat a připravit plnou sklenici čerstvé celerové šťávy. Jak na to? Nachystejte si dva řapíkaté celery. Pro naplnění běžné sklenice 0,3 l bývá jeden celer málo, ale záleží vždy na velikosti konkrétního kusu.

  •  Očistěte ho od vrchní natě i spodní části
  •  Pečlivě celer omyjte
  •  Použijte odšťavňovač, nebo vysokootáčkový mixér
  •  K celeru nemusíte přidávat vodu ani jiné ingredience

Možná budete mít obavu, jak bude takový lektvar chutnat. Ti, kdo výzvu vyzkoušeli se shodují, že očekávání je hroší než realita a že za pár dní si na chuť zvyknete. Přidat můžete pro doslazení ze začátku kousek jablíčka. 

Sto lidí, sto detoxů

Celer je opravdu téměř superportavina, ale nezapomínejte, že nic se nemá přehánět. Každý má s celerovým detoxem své vlastní zkušenosti a ty se různí člověk od člověka. Neexistuje žádná oficiální lékařská studie, která by prokázala léčivé účinky celeru na organismus. Mnoho lidí ale na celerovou šťávu nedá dopustit a pyšní se tím, že jim pomohla vyřešit mnoho zdravotních problémů. Ti, kdo detoxem prošli říkají, že mají při pití celerové šťávy více energie. Také zmiňují, že se jim zlepšil stav pleti, zmizely pigmentové skvrny, zlepšila se lupénka a ekzém. Pro někoho jiného znamenala celerová šťáva zažívací obtíže, které jim znepříjemnily život. Když se tedy do celerové výzvy pustíte, pozorujte vlastní tělo a naslouchejte mu. Sami nejlépe poznáte, zda vám zelená síla celeru dělá dobře. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz