Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli

Rozbité skořápky na stole Canva

Skořápky od vajíček většina z nás vyhazuje nebo v lepším případě schovává pro slepice. Můžete je ale zužitkovat i mnoha jinými způsoby. A to nejen na Velikonoce. Přinášíme vám tedy 5 tipů na jejich využití v domácnosti, na zahradě i v kosmetice.

Přečtěte si také

Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí
Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí

Čaj ze skořápek jako hnojivo

Skořápky dodají rostlinám důležité minerály, jako je vápník a draslík. Můžete je samozřejmě jen tak vložit do květináče, ale bude trvat týdny, než se látky do půdy uvolní. Proto doporučujeme urychlit proces odvarem, za který vám budou vděčné jak rostliny v záhoně, tak v květináči. Na zahradě množstvím skořápek raději nešetřete, pět nebo šest bude akorát. Pokojovým rostlinám postačí koncentrovaný výluh – ze dvou až tří skořápek.

Vyberte si vajíčka v akci

Na vyrážky a štípance

Hodit se vám budou skořápky i v létě. Doporučujeme z nich vytvořit směs, která zabrání otokům a zmírní svědění po bodnutí hmyzem nebo spálení od sluníčka. Je to velmi snadné, skořápky nadrťte a zalijte trochou jablečného octa. Nechte několik dní odležet a používejte dle potřeby.

Skořápky v hmoždíři Canva

Skořápky jako doplněk stravy?

Jedná se o cenově dostupný zdroj vápníku, zinku, železa a dalších důležitých látek. Jak skořápky od vajec tepelně upravit, abyste je mohli bez obav konzumovat?

  • TIP: Nejlepší jsou pro tyto účely vajíčka z domácích zdrojů nebo z biochovu.

Skořápky properte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty. Potom je vložte do trouby a pečte na 180 stupňů přibližně 15 minut. Díky tomu půjdou lépe rozdrtit. Použít k tomu můžete mixér, mlýnek na kávu nebo jen hmoždíř. Nakonec skořápkový prášek ještě přesejte přes sítko a nasypte do sklenice s víkem. Přidávat se pak dá například do müsli, jogurtu nebo smoothie.

Pro hladkou a zářivou pleť

Vitamíny a minerály obsažené ve skořápkách prospívají i pokožce. Rozzáří ji, vyhladí a zjemní. Tepelně ošetřené skořápky rozdrcené na jemný prášek jsou tedy skvělým základem pleťových masek. Pak už záleží jen na vás, jestli k nim přidáte pouze rozšlehané bílky nebo i některý z kvalitních přírodních olejů, třeba kokosový. Vybrané ingredience v každém případě důkladně promíchejte a naneste na pleť. Zhruba po 15 minutách opláchněte.

Na bělení prádla

Pomocí skořápek také oživíte zaprané bílé prádlo, které bude znovu zářit čistotou. Stačí do pračky přidat látkový sáček s nadrcenými skořápkami a plátky citronu. Skořápky totiž dokážou špínu absorbovat, zatímco kyselina citronová navrací oděvu jasnou bílou barvu.