První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame

Hřebíček lze použít mnoha způsoby Canva

Hřebíček, který patří mezi koření s úžasným aroma a zvláštní chutí, má většina lidí spojený především s Vánocemi a svařeným vínem. Jen málokdo však ví, že ulevuje také od bolesti zubů a je mocným afrodiziakem. Co dalšího o něm ještě nevíte?

Přečtěte si také

Jak zabavit dítě v autě? Vychytávky, které vám ušetří nervy a zpříjemní cestování
Jak zabavit dítě v autě? Vychytávky, které vám ušetří nervy a zpříjemní cestování

Byla by škoda používat hřebíček jen do svařáku

Jak často při vaření používáte hřebíček? Dáváte ho kromě svařáku ještě jinam? Mnohdy tento zázrak v kuchyni opomíjíme, a když jej v pokrmu přeci jen najdeme, opatrně ho raději přesuneme na okraj talíře. To je však veliká chyba – a náš článek vás naučí ji nejen v kuchyni už znova neudělat!

Květina, která po usušení vypadá jako hřebík

Hřebíček vypadá jako hřebík – možná i právě proto k němu v případě konzumace chováme značný respekt. Jeho název pochází z francouzského slova „clou“, což opět neznamená nic jiného než hřebík.

Ve skutečnosti je ovšem hřebíček usušené poupátko až dvacet metrů vysokého, stálezeleného stromu jménem hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum). Poupata zabarvená do červena jsou sklízena těsně před rozkvětem a dřevo začne hřebíček připomínat teprve po usušení. Nenechte se tedy zmást jeho hřebíkovitým vzhledem – po uvaření je hřebíček velice chutný a měkký.

Pohlídejte si, aby vám nedošel

Jak hřebíček chutná a jak voní?

Hřebíček je silně aromatický, trošku nahořklý, trpký a zároveň nasládlý. Pokrmům propůjčuje nejen výrazné aroma, nýbrž také jedinečnou chuť. Je oblíbený v mnoha kuchyních světa, a to zejména v asijské, africké a blízkovýchodní. Není nicméně využíván jen pro své jedinečné aroma a chuť, ale v ajurvédské či tradiční čínské medicíně má své místo i pro léčivé vlastnosti.

Jak hřebíček pomáhá od bolesti zubů?

Možná vás někdy bolel zub či dásně a někdo vám poradil, ať vyzkoušíte právě hřebíček (tedy samozřejmě kromě zubaře), který stačí rozkousat.

Ptáte se, zda to funguje?

Ano, hřebíček účinkuje velice dobře – od bolesti skutečně uleví a jako by postižené místo mírně umrtvoval. Bohužel však jen dočasně. Pokud tedy máte v zubu zánět či veliký a bolestivý kaz, tento způsob léčby pomůže jen na omezenou dobu, a dříve či později k zubaři stejně budete muset jít.

Hřebíček jako první pomoc

Jako první pomoc při bolesti zubů je ale hřebíček k nezaplacení. Ovšem rozkousat jej není mnohdy nejlepším řešením – doporučena je jeho aplikace v tekuté formě, a to buď v podobě hřebíčkového oleje, anebo tinktury. Do nich jen stačí namočit kousek vatového tamponu nebo tyčinky a přiložit na bolavé místo.

Tip: Existují i zubní pasty s hřebíčkovým olejem, například pasta Promise k dostání okolo 30 Kč nebo pasta Dabur Herbal bez fluoru pro citlivé dásně za cenu cca 115 Kč.

Nejen pro své aroma by hřebíček neměl v žádné kuchyni chybět Canva

Pozor, je to afrodiziakum

Mějte však na paměti, že všeho moc škodí, a to i toho dobrého. Při nadměrném užívání hřebíčku může dojít k nepříjemnému podráždění sliznice.

A ještě jedna věc, na kterou je jistě dobré upozornit – jde o mocné afrodiziakum, takže pozor! Ne nadarmo bývá hřebíček nedílnou součástí parfémů.