První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame

Miska a sklenice s hřebíčkem pilipphoto / Shutterstock.com

Hřebíček, který patří mezi koření s úžasným aromatem a zvláštní chutí, má většina lidí spojený především s Vánoci a svařeným vínem. Jen málokdo však ví, že také ulevuje od bolesti zubů a je mocným afrodiziakem. K čemu se vám může hodit?

Přečtěte si také

Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník
Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník

Odkud hřebíček pochází a jak ho využít?

Jak často při vaření používáte hřebíček? Dáváte ho kromě svařáku ještě jinam? Mnohdy tento zázrak v kuchyni opomíjíme, a když jej v pokrmu přeci jen najdeme, opatrně ho raději přesuneme na okraj talíře.

To je však veliká chyba – má totiž mnoho využití!

Květina, která po usušení vypadá jako hřebík

Hřebíček vypadá jako hřebík – a i jeho název pochází z francouzského slova „clou“, což neznamená nic jiného než hřebík. Ve skutečnosti jde ovšem o usušené poupátko až dvacet metrů vysokého, stálezeleného stromu jménem hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum).

Poupata zabarvená do červena jsou sklízena těsně před rozkvětem a dřevo začne hřebíček připomínat teprve po usušení. Nenechte se tedy zmást jeho hřebíkovitým vzhledem – po uvaření je hřebíček velice chutný a měkký.

Hrsti plné čerstvých poupat, ze kterých se suší hřebíček MIRamadhani / Shutterstock.com

Jak hřebíček chutná a voní?

Hřebíček je silně aromatický, trošku nahořklý, trpký a zároveň nasládlý. Pokrmům propůjčuje nejen výrazné aroma, ale také jedinečnou chuť. Je oblíbený v mnoha kuchyních světa, zejména v asijské, africké a blízkovýchodní. Není nicméně využíván jen pro své jedinečné aroma a chuť, ale v ajurvédské či tradiční čínské medicíně má své místo i pro léčivé vlastnosti.

Zpestřete si své vaření

Jak hřebíček pomáhá od bolesti zubů?

Možná vás někdy bolel zub či dásně a někdo vám poradil, ať vyzkoušíte právě hřebíček, který stačí rozkousat. Skutečně totiž uleví od bolesti a postižené místo mírně umrtví. Bohužel však jen dočasně. Pokud tedy máte v zubu zánět či veliký a bolestivý kaz, tento způsob léčby pomůže jen na omezenou dobu, a dříve či později k zubaři stejně budete muset jít.

Rozkousat jej však mnohdy není nejlepším řešením – doporučena je jeho aplikace v tekuté formě, a to buď v podobě hřebíčkového oleje, anebo tinktury. Do nich jen stačí namočit kousek vatového tamponu nebo tyčinky a přiložit na bolavé místo.

Tip: Existují i zubní pasty s hřebíčkovým olejem, například pasta Promise (k dostání okolo 35 Kč) nebo pasta Dabur Herbal bez fluoru pro citlivé dásně (za cca 100 Kč).

Hřebíček a sklenice s tinkturou z něj Mamsizz / Shutterstock.com

Na co si dát při používání hřebíčku pozor?

Mějte na paměti, že všeho moc škodí, a to i toho dobrého. Při nadměrném užívání hřebíčku může dojít k nepříjemnému podráždění sliznice. Zároveň jde také o mocné afrodiziakum, takže pozor! Ne nadarmo bývá hřebíček nedílnou součástí parfémů.