První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame

Hřebíček lze použít mnoha způsoby Pixabay.com

Hřebíček patří mezi koření s úžasným aroma a zvláštní chutí, většina lidí jej má spojený s Vánocemi a svařeným vínem. Jen málokdo však ví, že ulevuje také od bolesti zubů a je mocným afrodiziakem.

Přečtěte si také

IKEA od vás vykoupí svůj nábytek a znovu jej bude prodávat v prodejnách
IKEA od vás vykoupí svůj nábytek a znovu jej bude prodávat v prodejnách

Byla by škoda používat hřebíček jen do svařáku

Jak často při vaření používáte hřebíček? Dáváte jej kromě svařáku ještě někam jinam? Mnohdy tento zázrak v kuchyni opomíjíme, a když jej v pokrmu přeci jen najdeme, řekneme si: „Proboha, hřebíček, jen ať ho nesním!“, a opatrně jej přesuneme na okraj talíře.

A to je veliká chyba! Po přečtení tohoto článku jej možná začnete využívat častěji, a to nejen v kuchyni.

Květina, která po usušení vypadá jako hřebík

Hřebíček vypadá jako hřebík, možná i právě proto k němu v případě konzumace chováme značný respekt. Jeho název pochází z francouzského slova „clou“, což opět neznamená nic jiného než hřebík.

Ve skutečnosti je však hřebíček usušené poupátko až dvacet metrů vysokého stálezeleného stromu, který se jmenuje hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum). Poupata zabarvená do červena jsou sklízena těsně před rozkvětem a dřevo začne hřebíček připomínat teprve po usušení.

Nenechte se tedy zmást jeho hřebíkovitým vzhledem – po uvaření je hřebíček velice chutný a měkký.

Věděli jste, že je hřebíček vlastně usušené poupě? Pixabay.com

Jak hřebíček chutná a jak voní?

Hřebíček je silně aromatický, trošku nahořklý, trpký a zároveň nasládlý. Pokrmům propůjčuje nejen výrazné aroma, ale také jedinečnou chuť. Je oblíbený v mnoha kuchyních světa, a to zejména v asijské, africké a blízkovýchodní.

Hřebíček není však využíván jen pro jedinečné aroma a chuť, ale v ajurvédské či tradiční čínské medicíně také pro své léčivé vlastnosti.

Jaké je využití hřebíčku mimo kuchyni?

Například Číňané si hřebíček velice cení pro jeho desinfekční účinky a hojně se využívá nejen k ošetření kůže a špatně se hojících ran, ale také k desinfekci dutiny ústní.

Hřebíček uleví od bolesti zubů Pixabay.com

Jak hřebíček pomáhá od bolesti zubů?

Možná vás někdy bolel zub či dásně a někdo vám poradil, ať vyzkoušíte právě hřebíček (tedy samozřejmě kromě zubaře), který stačí rozkousat.

Ptáte se, zda to funguje?

Ano, hřebíček účinkuje velice dobře, od bolesti skutečně uleví a jako by postižené místo mírně umrtvoval. Bohužel však jen dočasně. Pokud máte v zubu zánět anebo veliký a bolestivý kaz, tento způsob léčby pomůže jen na omezenou dobu, a dříve či později k zubaři stejně budete muset jít.

Hřebíček jako první pomoc

Ale jako první pomoc při bolesti zubů? To je hřebíček k nezaplacení! Ovšem rozkousat jej není mnohdy nejlepším řešením, doporučena je jeho aplikace v tekuté formě, a to buď v podobě hřebíčkového oleje anebo tinktury. Do nich jen stačí namočit kousek vatového tamponu nebo tyčinky a přiložit na bolavé místo.

Tip: Existují i zubní pasty s hřebíčkovým olejem, například pasta Promise k dostání okolo 30 Kč nebo pasta Dabur Herbal bez fluoru pro citlivé dásně za cenu cca 115 Kč.

Pozor, je to afrodiziakum

Mějte však na paměti, že všeho moc škodí, a to i toho dobrého. Při nadměrném užívání hřebíčku může dojít k nepříjemnému podráždění sliznice.

Ještě jedna věc, na kterou je jistě dobré upozornit – jde o mocné afrodiziakum, tak pozor! Ne nadarmo bývá hřebíček nedílnou součástí parfémů.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!