V Polsku se platí daň z cukru ve slazených a alkoholických nápojích

V Polsku se od roku 2021 zavádí tzv. cukrová daň Canva

Proti obezitě se dá bojovat více způsoby – můžeme například apelovat na lidi, aby omezili příjem potravin, které obsahují hodně cukru. Pokud to ale nezabírá, může do toho promluvit i stát. A právě to se stalo v Polsku, kde je od 1. ledna nová daň z cukru. Proč se pro daň z cukru rozhodli a k čemu to vedlo?

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Cukr jako nepřítel

Že by se mělo proti cukru bojovat, se už v roce 2015 nechal slyšet jeden z nejznámějších kuchařů světa Jamie Oliver. „Pokud jsou největším zdrojem cukru v dětské stravě slazené nápoje, jak je možné, že necháváme jejich výrobcům tak volné podmínky?“ ptá se známý šéfkuchař a dodává, že by vláda měla „ukázat, kdo je v téhle zemi pánem.“ Tlak dospěl k tomu, že v Británii od dubna 2018 platí tzv. cukrová daň.

V Polsku na vysokou konzumaci cukru zase upozorňovali lékaři z polského sdružení OPZZ: „Naše děti jedí nejvíc cukru v Evropě. Ty mladší než 10 let jedí až 95 gramů denně, tedy 19 lžiček.“ Polská vláda proto novou daň bere jako určitou prevenci vůči vyšším nákladům v budoucnosti – je lehčí nemocem (například obezitě) předcházet, než je léčit.

Daň z cukru se platí ze slazených a alkoholických nápojů v lahvích do objemu 300 ml. Platí se také za nápoje, které obsahují kofein a taurin. Částka činí 1,2 zlotých za litr. Příjmy z této daně by polská vláda chtěla z 98 % vložit do zdravotnictví.

Cena Coca-Coly se zvedla o desítky procent Unsplash

Daň se projevila v růstu ceny produktů

Výrobci se zachovali dle očekávání – daní jim vzrostly náklady a oni tyto náklady „přeúčtovali“ spotřebitelům. Server Strefa Biznesu uvádí, že cena Coca-Coly vzrostla o desítky procent. Za láhev o objemu 1,75 l v Polsku nyní zaplatíte 37 Kč, což je o 12 Kč více než loni. Obdobný růst se dá očekávat i u ostatních slazených limonád, rostoucí ceny by měly konzumenty odradit. Jestli se tak ale stane, ukáže čas.

Poněkud odlišná situace je u alkoholu. Tam někteří výrobci zareagovali tím, že lahve začali vyrábět ve větším objemu než 300 ml, aby se této dani vyhnuli. Je otázkou, zdali cukrová daň paradoxně nenapomůže vyšší konzumaci alkoholu, jelikož pokud někdo bude chtít pít, bude si nyní muset koupit větší objem.

A jaký je váš názor na cukrovou daň?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz