Za jednu lahev sektu na slavnostní přípitek Češi většinou nejsou ochotni dát více než sto korun

Levnější dárky, jiný přípitek i oslavy nového roku. Jak budou letos vypadat české Vánoce a Silvestr? Freepik

Čím si budou letos o Vánocích a na Silvestra Češi připíjet a kolik za přípitek utratí? To a mnohem více zajímavostí přinesl nezávislý průzkum společnosti Bohemia Sekt, který mimo jiné ukázal, jak se na slavení letošních svátků podepsala koronavirová pandemie. Z výsledků, jejichž souhrn vám přinášíme v našem článku, je patrné, že současná situace ovlivnila nákup dárků i způsob, jakým budou Češi slavit příchod nového roku.

Přečtěte si také

Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče
Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče

Nezávislý průzkum pro společnost Bohemia Sekt provedla letos na přelomu listopadu a prosince agentura Instant Research mezi více než tisíci respondenty z celé České republiky.

Velká část lidí ušetří na dárcích i jídle, do obchodů vyrazí v předstihu

Téměř polovina lidí přiznala, že chce letos oproti minulému roku na Vánocích ušetřit. Z těch, co plánovali vánoční výdaje omezit, jich více raději ušetří na dárcích než na jídle, velká část ale plánovala ušetřit na obojím. Co se nákupu dárků týče, čtvrtina dotázaných dokonce přiznala, že jim současná situace narušila plány a pořizují zboží, s kterým původně nepočítali.

Jak dále odhalily výsledky průzkumu, lidé byli připraveni na možný předvánoční nápor v obchodech a 60 % z nich zvažovalo zajistit si všechny vánoční nákupy s předstihem, aby se vyhnuli přeplněným prodejnám. Při předsvátečním nakupování chtěli sehnat především trvanlivé potraviny, maso, ryby a zeleninu či alkohol. Průzkum v tomto ohledu potvrdil také rostoucí oblibu online nákupu potravin – zásoby na Vánoce takto plánoval nakoupit téměř každý čtvrtý Čech.

Dopřejte si přípitek s příchutí luxusu

Sekt jako přípitek vede u Čechů na Štědrý den i na Silvestra

Ke štědrovečerní večeři i silvestrovské noci neodmyslitelně patří přípitky. Zatímco na Silvestra si připíjí 94 % lidí a jednoznačně při tom sáhnou po šumivém vínu (v 70 %), na Štědrý den je to trochu jinak.

Před rozbalením dárků si Češi často připíjí jak šumivým vínem (26 %), tak i tím tichým (23 %) či nealkem (13 %) – a oproti Silvestru je též mnohem více těch, kteří si nepřipíjí vůbec. Ve čtvrtině případů se během přípitku ujímá slova hlava rodiny, někde dokonce každý člen u stolu.

Pro většinu lidí je důležitější značka sektu než jeho cena Canva

Pro většinu lidí je důležitější značka sektu než jeho cena

Více než polovina Čechů potvrdila, že u lahve sektu k novoročnímu přípitku je pro ně důležitější značka než cena a šumivé víno vybírají podle ní. Pětina lidí také kupuje sekty své oblíbené značky, ale pouze pokud jsou v akci.

  • Za jednu lahev sektu na přípitek Češi většinou dávají 100–200 Kč.
  • Z dotázaných 20 % přiznalo, že upřednostňují nejlevnější varianty do stovky.
  • Jen pár lidí si připlatí a volí dražší lahve nad 500 Kč.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz