Maca, goji, vilcacora, třapatka a ženšen: 5 exotických rostlin pro vaši imunitu

Smoothie bowl s ovocem a goji Canva

Nejen citrusové plody jsou plné vitaminů a prospěšných látek, díky kterým podpoříte imunitu. Některé exotické bylinky vynikají skvělými účinky na zdraví člověka. Které z nich můžete obzvláště na podzim využít? Vybrali jsme hned několik druhů, po kterých můžete sáhnout preventivně, ale i tehdy, když vás skolí bacil.

Přečtěte si také

Vinný střik nemusí být nuda. Víte, s čím vším se dá míchat víno?
Vinný střik nemusí být nuda. Víte, s čím vším se dá míchat víno?

Zázrak jménem maca

Už jste o ní jistě slyšeli. Maca peruánská roste ve výškách peruánských And. Jde o velmi odolnou rostlinu, která v sobě skrývá přírodní poklad. Kromě vitaminů a minerálů obsahuje také velké množství aminokyselin a mastných kyselin.

Maca je vhodná zejména při oslabené imunitě. Tato superbylinka je báječná také pro sportovce, protože podporuje růst svalové hmoty a posiluje vytrvalost. Celkově vrací organismu rovnováhu a vitalitu.

Dnes můžete prášek z macy pořídit v lékárnách jako doplněk stravy – a snadno tak kdykoli započít ozdravnou kúru.

Ohromující goji

Goji jako superpotravinu nejspíš už znáte. Jde o plody kustovnice čínské, dřevité byliny, která vyrůstá až do výšky tří metrů. Právě její plodina je bohatá na zdraví prospěšné látky – a je možné ji konzumovat přímo.

Goji vyniká protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi, díky kterým je ideálním pomocníkem nejen k pročištění orgánů, ale i k nakopnutí imunity. A kde ji seženete? Kromě obchůdků se zdravou výživou také v některých lékárnách a supermarketech.

Kořen ženšenu v dřevěné misce Canva

Silná vilcacora

Bylinka, která dobře působí na tělo při zánětlivých chorobách – a nejen to. Uleví také při bolestivé menstruaci, infekcích močových cest, ale i žaludečních vředech. Dokonce bývá zmiňována jako pomocnice při chronických únavových syndromech. Z této rostlinky se při léčbě či prevenci hojně používají zejména kůra a listy, k dostání dnes bývá také v tabletkách pro snazší užití.

Znáte třapatku?

Třapatka nachová není nic jiného než stará dobrá echinacea. Právě tato bylinka výrazně podporuje imunitní systém. Používá se především její kořen. Echinacea obsahuje kyselinu kávovou, polysacharidy a alkylamidy. Z kořene se pak získává tinktura, k dostání je v lékárnách však i v tabletách. Echinaceu můžete užívat také v období chřipek jako prevenci a imunitní podporu.

Ženšen všehoj

Jak příznačný název pro ženšen, bylinu, která má vysoké stimulační schopnosti. Pozitivní účinky na zdraví člověka jsou navíc potvrzeny v nejedné studii. Kořen ženšenu obsahuje ginsenoidy, látky s výraznou stimulační aktivitou. Tato bylinka nepůsobí pouze na tělo jako takové, ale ovlivňuje i psychiku člověka. Ženšenová kúra tak vrátí rovnováhu a harmonii tělu i duši – ideální čas začít, nemyslíte?