Maca, goji, vilcacora, třapatka a ženšen: 5 exotických rostlin pro vaši imunitu

Smoothie bowl můžete ozvláštnit zdravým goji. Pochutnáte si a podpoříte imunitu. ellaolson / Pixabay

Nejen citrusové plody jsou plné vitaminů a prospěšných látek, díky kterým podpoříte imunitu. Některé exotické bylinky vynikají skvělými účinky na zdraví člověka. Které z nich můžete obzvláště na podzim využít? Vybrali jsme hned několik druhů, po kterých můžete sáhnout preventivně, ale i tehdy, když vás skolí bacil.

Přečtěte si také

Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni
Znáte topinambur aneb židovské brambory? Vysoká, žlutě kvetoucí rostlina, jejíž hlízy hojně využijete v kuchyni

Zázrak jménem maca

Už jste o ní jistě slyšeli. Maca peruánská roste ve výškách peruánských And. Jde o velmi odolnou rostlinu, která v sobě skrývá přírodní poklad. Kromě vitaminů a minerálů obsahuje také velké množství aminokyselin a mastných kyselin.

Maca je vhodná zejména při oslabené imunitě. Tato super bylinka je báječná také pro sportovce, protože podporuje růst svalové hmoty a posiluje vytrvalost. Celkově vrací organismu rovnováhu a vitalitu. Dnes můžete prášek z macy pořídit v lékárnách jako doplněk stravy – a snadno tak kdykoli započít ozdravnou kúru.

Ohromující goji

Goji jako superpotravinu nejspíš už znáte. Jde o plody kustovnice čínské, dřevité byliny, která vyrůstá až do výšky tří metrů. Právě její plodina je bohatá na zdraví prospěšné látky – a je možné ji konzumovat přímo.

Goji vyniká protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi, díky kterým je ideálním pomocníkem nejen k pročištění orgánů, ale i k nakopnutí imunity. A kde že ji seženete? Kromě krámků se zdravou výživou také v některých lékárnách a obchodech.

Ženšen lze v lékárnách sehnat ve formě tabletek pro snadné užití. whaltns17 / Pixabay

Silná vilcacora

Bylinka, která dobře působí na tělo při zánětlivých chorobách – a nejen to. Uleví také při bolestivé menstruaci, infekcích močových cest, ale i žaludečních vředech. Dokonce bývá zmiňována jako pomocnice při chronických únavových syndromech. Z této rostlinky se hojně používají při léčbě či prevenci zejména kůra a listy, k dostání dnes bývá také v tabletkách pro snazší užití.

Zdraví z přírody se hodí i coby dárek

Znáte třapatku?

Třapatka nachová není nic jiného než stará dobrá echinacea. Právě tato bylinka výrazně podporuje imunitní systém. Používá se především její kořen. Echinacea obsahuje kyselinu kávovou, polysacharidy a alkylamidy. Z kořene se pak získává tinktura, k dostání v lékárnách je však i v tabletách. Echinaceu můžete užívat také v období chřipek jako prevenci a imunitní podporu.

Ženšen všehoj

Jak příznačný název pro ženšen, bylinu, která má vysoké stimulační schopnosti. Pozitivní účinky na zdraví člověka jsou navíc potvrzeny v nejedné studii. Kořen ženšenu obsahuje ginsenoidy, látky s výraznou stimulační aktivitou. Tato bylinka nepůsobí pouze na tělo jako takové, ale ovlivňuje i psychiku člověka. Ženšenová kúra tak vrátí rovnováhu a harmonii tělu i duši – ideální čas začít, nemyslíte?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz