Na seznam nebezpečných kosmetických látek přibyl butylparaben. Najdete ho v zubní pastě i mýdle

Butylparaben je konzervační látka, která se nachází v mnoha kosmetických a lékárenských produktech AdoreBeautyNZ / Pixabay

Butylparaben, chemická látka, která se mimo jiné používá v kosmetice jako konzervant, lidskému zdraví škodí více, než se dříve předpokládalo. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) jej proto zařadila na seznam nebezpečných látek se štítkem „látka vzbuzující velmi velké obavy“. V jakých výrobcích se butylparaben nachází a jak našemu zdraví může uškodit?

Přečtěte si také

Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit
Zajímá vás, jaké produkty se prodávají nejlépe online? Možná se budete divit

Na kandidátském listu je už 209 nebezpečných látek

Jakmile nějaká chemická látka získá označení „látka vzbuzující velmi velké obavy“, dostává se na tzv. kandidátský list vedle ostatních zdraví nebezpečných látek, jejichž využívání v produktech chce ECHA postupně zamezit. V současné době se na tomto seznamu nachází 209 takových látek.

Butylparaben má v kosmetice velmi dlouhou tradici, a právě proto patří mezi jednu z nejčastěji používaných konzervačních látek. Jeho hlavní funkcí je ochrana kosmetických produktů před znehodnocením. Působí jako antimikrobiální činidlo, které zamezuje houbám růst a rozmnožovat se.

Jaké typy výrobků butylparaben obsahují?

Butylparaben můžete najít například v opalovacích krémech, zubních pastách a ústních vodách či v šamponech a vlasových vodách. Dále jej mohou obsahovat i gely, mýdla a deodoranty a taktéž masti a krémy či oční a nosní kapky.

Jak škodí lidskému zdraví?

Hlavním důvodem zařazení butylparabenu na kandidátskou listinu je to, že je považován za tzv. endokrinní disruptor. Ty mohou mít negativní vliv na vývoj či neurologické, rozmnožovací a imunitní funkce člověka.

ECHA věří, že výrobci butylparaben postupně nahradí bezpečnějšími alternativami chezbeate / Pixabay

Jak butylparaben ve složení výrobku poznáte?

Butylparaben má opravdu mnoho synonym, jeho odhalení tak nemusí být vůbec snadné. Často jej na etiketě výrobku poznáte díky kořenu slova „butyl“ (namátkou například Butyl butex, Tegosept butyl, Aseptoform butyl, p-Hydroxybenzoic acid, butyl ester aj.), podle tohoto ale pravidla se nedá řídit vždy.

Může se totiž také schovávat pod běžnému spotřebiteli nicneříkajícími pojmy, jako jsou například Preserval B, 94-26-8, FEMA No. 2203, CCRIS 2462, HSDB 286 a mnoho dalších.

Co bude EU proti butylparabenu dělat?

Pokud se ve výrobku bude nacházet butylparabenu více jak 0,1 % hmotnostních, budou muset výrobci při uvádění na trh EU od ledna 2021 oznamovat tuto skutečnost do databáze SCIP. Jeho zařazení na seznam jej tudíž z výrobků jen tak neodstraní.

Naopak, butylparaben se ve výrobcích bude nacházet i nadále. ECHA ale doufá, že na základě jejích kroků přejdou postupně výrobci k využívání vhodnějších alternativ této látky. Pokud však její koncentraci ve svém zboží udrží pod hodnotou 0,1 %, nejsou ani povinni tyto výrobky nikam nahlašovat. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz