Věděli jste, že komáři mají nejraději pivaře a odpuzovače komárů jsou nebezpečné pro vaše mazlíčky?

Věděli jste, že komáři mají nejraději pivaře? Canva

Léto je sezona venkovního koupání, výletů, zahradních grilovaček... a bohužel také komárů. Běžné odpuzovače a repelenty bývají spolehlivé, napadlo vás však někdy, že neškodí pouze komárům, ale také vám? Insekticidům je lepší se vyhýbat – pro boj s dotěrným hmyzem můžete místo nich zvolit přírodní cestu. Ukážeme vám, jak na to a také vysvětlíme, proč se zrovna na vás lepí komáři nejvíc.

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Odpuzovače hmyzu vylučují škodlivé látky

Zřejmě nejoblíbenějším přístrojem proti komárům v domě jsou odpařovače do zásuvky. Vyrábí je třeba značky Raid, Biolit nebo Bros. Jejich účinnost zajišťují především syntetické pyrethroidy, které hubí hmyz. Látka je hodně ředěná, dospělému člověku nijak zvlášť neublíží.

Dlouhodobé používání se však může podepsat na zdraví – u dětí či domácích mazlíčků mohou nastat nevolnosti nebo problémy s dýcháním.

Vdechování těchto látek tak může být ve výsledku mnohem horší než pár štípanců od komárů. Jestli na odpařovače nedáte dopustit, zkraťte alespoň jejich provoz. Nenechávejte je v zásuvce celou noc, ale nechte je působit v prázdné místnosti pouze předtím, než půjdete spát. A nezapomeňte důkladně vyvětrat. 

Internetový pořad A dost! se odpuzovačům podíval na zoubek. Ve spolupráci s VŠCHT v Praze připravili testy, které zjišťovaly, kolik škodlivých látek se z odpuzovačů dostává do místnosti. Podívejte se na jejich video:

Alternativní způsoby nesou rizik méně

Nejvíce hmyzu se k vám dostane, pokud večer v místnosti svítíte a zároveň větráte. Postačí tedy toto nedělat, případně si nainstalovat do oken síťky. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Zvolte tedy tu, která pro vás bude přijatelnější, případně najděte pro vás ideální kompromis.

K odpuzování hmyzu nemusíte používat jen chemikálie. Prodávají se například speciální aroma svíčky, které komárům nevoní. Vadí jim také některé rostliny – rozmístěte k oknům a do místnosti muškát, levanduli, rýmovník nebo citronovou trávu

A na večerní posedávání venku si opatřete přírodní repelent. Prodávají se v lékárnách, lze je ale vyrobit i doma. Hotový repelent sceďte, nalijte do rozprašovače a uchovávejte v lednici. Zde jsou hned tři varianty:

  • Nakrájejte citrusové plody, dejte je do vody a zahřívejte cca hodinu, aniž by směs prošla varem. Dalších 24 hodin nechte ovoce louhovat. 
  • Připravte 250 g směsi máty, meduňky, šalvěje a bazalky. Povařte v 1 l vody a na závěr přidejte jablečný ocet. 
  • 30 ks hřebíčku louhujte alespoň 24 hodin ve francovce. Výsledkem bude nahnědlá, proti hmyzu vysoce účinná tekutina. 
Komáři jdou více na lidi s krevní skupinou 0 Pixabay

Na koho jdou komáři nejvíc? 

Určitě jste si všimli, že někdo je od komárů poštípaný více než jiný. Čím to je? 

  • Komáři jdou po určité krevní bílkovině. Nejvíce je lákají lidé se skupinou 0, skupina A jim naopak nevoní. 
  • Lákavější jsou pro ně ti, kteří mají větší množství kožních bakterií. Spousta lidí jich má skutečně více, aniž by to vůbec tušili.
  • Komáry přitahuje ten, kdo se napije piva. Na zahrádkách u hospod tak mívají po večerech dokonalé hody. 
  • Častěji jdou po lidech, kteří vydechují více oxidu uhličitého. To je jeden z důvodů, proč tolik milují těhotné ženy. Druhým faktorem je i tělesná teplota, kterou mívají nastávající maminky taktéž vyšší.
  • Dalším lákadlem je kyselina mléčná. Po sportovním výkonu jsme tedy pro komáry ještě atraktivnější. 

Řekněte komárům stop!

Kromě omezené konzumace piva bohužel nejsme schopni nic z výše zmíněného měnit. Ač jsou komáři mnohem menší než my, mají nad námi zkrátka převahu. Jedinou možnou obranou tak zůstávají repelenty nebo dlouhé oblečení.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz