Za krádež pečiva za 62 korun v Tescu dostal rok a půl natvrdo. Stát za něj zaplatí půl milionu korun

Rok a půl za mřížemi za pět housek 351947718 / Adobe Stock

Měl hlad, a proto kradl. Alespoň tak vysvětlil svůj čin mladík, který za krádež pěti kusů pečiva dostal trest odnětí svobody na rok a půl nepodmíněně. Zlodějnu totiž spáchal opakovaně. Navíc v době nouzového stavu, kdy mu za tento skutek hrozilo až osm let za mřížemi. Účet za škodu, kterou muž svým jednáním způsobil, byl 62,50 Kč. Rok a půl strávený ve vězení přijde stát na zhruba půl milionu korun.

Přečtěte si také

Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky
Dekorace na hroby, které vydrží déle než na Dušičky

Koronavirová pandemie zasáhla do života všem obyvatelům naší republiky. Někteří ale budou na vyhlášení nouzového stavu vzpomínat pěkně dlouho. O tom, že krást se nemá, bude moci rok a půl v klidu přemýšlet pětadvacetiletý Lukáš Kalina, který v supermarketu Tesco ukradl pět housek. Původně dostal od brněnského městského soudu dva roky za mřížemi. Po odvolání mu trest krajský soud zmírnil. 

Mladý muž žije na ulici a podle svých slov kradl, protože měl hlad. Po činu se přiznal a přivolání policisté mu naměřili téměř 2,86 promile alkoholu. Důvod přísného trestu, který vyvolal diskuze, vysvětlil soudce v rozsudku. „Nelze pominout jeho sklony k páchání úmyslné majetkové trestné činnosti v poslední době – a to navíc v době ohrožení státu,“ uvedl soudce v rozsudku, jehož části zveřejnil server Seznam Zprávy.

Jen o dva týdny dříve si Kalina vyslechl u Městského soudu v Brně trest v podobě tříleté podmínky za jinou krádež. Podmínku si vysloužil za odcizení přepravky na pivo, kterou pak obratem vrátil, a přilepšil si tak o dvě stokoruny. Byl to také jeho čtvrtý trest za podobnou trestnou činnost.

Rok a půl strávený ve vězení za krádež housek přijde stát na zhruba půl milionu korun 203823733 / Adobe Stock

Opakované krádeže a podmínka mu u soudce přitížily. Stejně tak i fakt, že byl v celé zemi v momentě krádeže vyhlášen nouzový stav. Za spáchání trestného činu v takové době totiž hrozí hříšníkům mnohem vyšší tresty. Mladík si tak koledoval o osm let natvrdo.

Soudce Klusák dále v rozsudku uvedl, že Kalinovi uškodilo i to, že se dopustil trestné činnosti pod vlivem alkoholu. Jeho obhájkyni Petře Žilkové se trest zdá nepřiměřeně vysoký a upozornila soud na to, že jejímu klientovi byla diagnostikována schizofrenie a žije na ulici. „Trest byl nepřiměřeně přísný. Můj klient nekradl roušky ani dezinfekci, měl hlad, jednal z existenčních důvodů,“ uvedla Žilková. 

Sám mladík řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt, že „se mu to v hlavě popletlo“. „Myslel jsem si, že mám u sebe přece jen ještě nějaké peníze, a tak jsem se rozhodl zajít do supermarketu, kde jsem někdy nakupoval. Nešel jsem tam s tím, že budu krást, jenže pak jsem zjistil, že mám už jenom několik korun, a to mi na to nestačí,“ řekl Kalina týdeníku Respekt.

Účet za škodu, kterou muž svým jednáním způsobil, činil 62,50 Kč. Rok a půl strávený ve vězení přitom přijde stát na zhruba půl milionu korun.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!