Za krádež pečiva za 62 korun v Tescu dostal rok a půl natvrdo. Stát za něj zaplatí půl milionu korun

Rok a půl za mřížemi za pět housek 351947718 / Adobe Stock

Měl hlad, a proto kradl. Alespoň tak vysvětlil svůj čin mladík, který za krádež pěti kusů pečiva dostal trest odnětí svobody na rok a půl nepodmíněně. Zlodějnu totiž spáchal opakovaně. Navíc v době nouzového stavu, kdy mu za tento skutek hrozilo až osm let za mřížemi. Účet za škodu, kterou muž svým jednáním způsobil, byl 62,50 Kč. Rok a půl strávený ve vězení přijde stát na zhruba půl milionu korun.

Přečtěte si také

Sezóna čerstvých fíků je tu! Nejlepší čas vychutnat si je ve sladkých i slaných jídlech
Sezóna čerstvých fíků je tu! Nejlepší čas vychutnat si je ve sladkých i slaných jídlech

Koronavirová pandemie zasáhla do života všem obyvatelům naší republiky. Někteří ale budou na vyhlášení nouzového stavu vzpomínat pěkně dlouho. O tom, že krást se nemá, bude moci rok a půl v klidu přemýšlet pětadvacetiletý Lukáš Kalina, který v supermarketu Tesco ukradl pět housek. Původně dostal od brněnského městského soudu dva roky za mřížemi. Po odvolání mu trest krajský soud zmírnil. 

Mladý muž žije na ulici a podle svých slov kradl, protože měl hlad. Po činu se přiznal a přivolání policisté mu naměřili téměř 2,86 promile alkoholu. Důvod přísného trestu, který vyvolal diskuze, vysvětlil soudce v rozsudku. „Nelze pominout jeho sklony k páchání úmyslné majetkové trestné činnosti v poslední době – a to navíc v době ohrožení státu,“ uvedl soudce v rozsudku, jehož části zveřejnil server Seznam Zprávy.

Jen o dva týdny dříve si Kalina vyslechl u Městského soudu v Brně trest v podobě tříleté podmínky za jinou krádež. Podmínku si vysloužil za odcizení přepravky na pivo, kterou pak obratem vrátil, a přilepšil si tak o dvě stokoruny. Byl to také jeho čtvrtý trest za podobnou trestnou činnost.

Rok a půl strávený ve vězení za krádež housek přijde stát na zhruba půl milionu korun 203823733 / Adobe Stock

Opakované krádeže a podmínka mu u soudce přitížily. Stejně tak i fakt, že byl v celé zemi v momentě krádeže vyhlášen nouzový stav. Za spáchání trestného činu v takové době totiž hrozí hříšníkům mnohem vyšší tresty. Mladík si tak koledoval o osm let natvrdo.

Soudce Klusák dále v rozsudku uvedl, že Kalinovi uškodilo i to, že se dopustil trestné činnosti pod vlivem alkoholu. Jeho obhájkyni Petře Žilkové se trest zdá nepřiměřeně vysoký a upozornila soud na to, že jejímu klientovi byla diagnostikována schizofrenie a žije na ulici. „Trest byl nepřiměřeně přísný. Můj klient nekradl roušky ani dezinfekci, měl hlad, jednal z existenčních důvodů,“ uvedla Žilková. 

Sám mladík řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt, že „se mu to v hlavě popletlo“. „Myslel jsem si, že mám u sebe přece jen ještě nějaké peníze, a tak jsem se rozhodl zajít do supermarketu, kde jsem někdy nakupoval. Nešel jsem tam s tím, že budu krást, jenže pak jsem zjistil, že mám už jenom několik korun, a to mi na to nestačí,“ řekl Kalina týdeníku Respekt.

Účet za škodu, kterou muž svým jednáním způsobil, činil 62,50 Kč. Rok a půl strávený ve vězení přitom přijde stát na zhruba půl milionu korun.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz