Test kukuřičných lupínků: Proč by jejich obal měl hrát hlavní roli při výběru?

Corn flakes neboli kukuřičné lupínky si většina lidí spojuje se zdravou snídaní Veronika Dobrovolná

Corn flakes si mnozí spojují se zdravou snídaní. Často se servírují v restauracích jako její alternativa, běžně je i v obchodech najdete v nabídce snídaňových cereálií a mnoho českých domácností o nich takto smýšlí. Co jsou ovšem známé „lupínky“ zač, jak chutnají, co vše obsahují a které si vybrat? Popsali jsme a porovnali pro vás pět jejich druhů.

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

Voda a kukuřice? Nikoliv

Leckdo se může domnívat, že jsou kukuřičné lupínky tvořeny pouze z vody a kukuřice. To ovšem není celá pravda. Výrobci pro získání lepší chuti přidávají do corn flakes zpravidla cukr, sůl, různé konzervanty a barviva, stabilizátory a zvýrazňovače chuti.

Jsou tedy opravdu tak zdravé, jak se o nich říká? Pro lidský organismus je nejlepší konzumovat pouze primární stravu, tedy potraviny čerstvé. Další příměsi a také extrudované či dehydrované výrobky by se měly konzumovat minimálně. Pokud si však tato jídla dopřáváte s rozumem a v kombinaci s dalšími, hodnotnějšími přísadami, mohou být občasně do jídelníčku zařazeny.

Pojďme vybrat ty nejlepší

Vybrali jsme 5 druhů corn flakes, které jsou běžně dostupné v síti supermarketů, a otestovali jsme je pro vás. Přinášíme vám porovnání chutí, vzhledu, designu i vlastností.

Alnatura Corn Flakes

Poloprůhledný, plastový balíček s vizuálem kukuřice na obalu obsahuje 300 g kukuřičných lupínků. Popisy na etiketě jsou primárně německy, což pro některé spotřebitele může být zmatečné a zavádějící. Na zadní straně obalu je přelepen český štítek s informacemi. Tento výrobek neobsahuje přidané cukry a deklaruje 100% složení z kukuřice z ekologického zemědělství.

Výživové údaje

 • Na 100 g připadá 1 604 kJ
 • 1 g tuku, z toho 0,2 g mastných kyselin
 • 84 g sacharidů, z toho 0,5 g cukrů
 • 3,1 g vlákniny, 6,7 g bílkovin a méně než 0,01 g soli

Po otevření balíčku jde cítit příjemná vůně kukuřice. Lupínky jsou výrazně tmavší žluté barvy, objemově jsou nejmenší ze všech testovaných. Mají sice nejvýraznější chuť kukuřice, jsou ovšem poměrně tuhé, a to i po zhruba 3 minutách, kdy jsme je nasypali do mléka. Ačkoli tyto lupínky nepatří mezi nejchutnější, díky svému složení 100% kukuřice bez přidaných látek jsou jistě nejzdravější volbou.

Alnatura Corn flakes Veronika Dobrovolná

Emco Kukuřičné lupínky

Neprůhledný obal obsahuje dle etikety 375 g velkých, křupavých lupínků. Na boční straně je popsán návod k přípravě a výživové hodnoty. Složení obsahuje 89 % kukuřice, ječmenný sladový výtažek, jedlou sůl a emulgátor E471, který je původem živočišné výroby. Vegani by si tedy měli dát pozor.

Výživové údaje

 • Energetická hodnota ve 100 g je 1 334 kJ
 • 1,3 g tuku, z toho 0,6 g mastných kyselin
 • 83 g sacharidů, z toho 7 g cukrů
 • 3,6 g vlákniny, 8 g bílkovin a 1,1 g soli

Po otevření balíčku byla cítit nevábná chemická „vůně“ a mírná zatuchlost (ačkoli spotřeba byla ještě cca 10 měsíců), na výrobku samotném se však první dojem nikterak neprojevil. Vizuálně největší lupínky mají lehce „mastný povrch“ a chuťově jsou nejsladší z testovaných. Po namočení v mléce si zachovávají i po zhruba 3 minutách svoji částečnou křupavost.

Emco Kukuřičné lupínky Veronika Dobrovolná

Bonavita Corn Flakes

Taktéž Bonavita kukuřičné lupínky jsou v neprůhledném obalu. Na přední straně slibují přidaný vápník a pyšní se také štítkem Klasa. Značka KLASA je prestižním oceněním, které si zaslouží ty nejpoctivější a nejkvalitnější výrobky. Složení těchto lupínků je kukuřičná mouka a kukuřičná krupice 92,5 %, cukr, jedlá sůl s jodem, ječný sladový výtažek a uhličitan vápenatý.

Výživové údaje

 • 100 g výrobku obsahuje 1 640 kJ
 • 1,2 g tuku, z toho 0,3 g mastných nasycených kyselin
 • 85 g sacharidů, z toho 6,1 g cukrů
 • 2 g vlákniny a 7,9 g bílkovin, 1,5 g soli a údajně i 245 g vápníku

Taktéž tyto lupínky po otevření nevábně „voněly“ po umělé hmotě a mírné zatuchlosti, ani zde se však vůně nepodepsala na chuti. Lupínky Bonavita jsou jemné a křupavé, vizuálně středně velké a mírně širší. Chutnají jemně nasládle a jsou středně žluté barvy. Taktéž mají lesklejší povrch s trochou mastných fleků.

Bonavita Corn flakes Veronika Dobrovolná

Clever Corn flakes

Bílý obal se žlutým designem slunce a kokrhajícího kohouta evokuje brzkou ranní snídani. Tento 500g balíček je složen z nejvíce ingrediencí z testovaných (92 % kukuřice, cukr, jedlá sůl s jodem, výtažek z ječného sladu, uhličitan vápenatý, vitamín E, thiamin, riboflavin, niacin, vit. B6, kyselina listová, vit. B12, kyselina pantothenová a železo). Popisek na výživových hodnotách je poměrně nepřehledný kvůli mnohojazyčnému překladu.

Výživové hodnoty

 • 100 g lupínků obsahuje 1 640 kJ
 • 1,2 g tuku, z toho 0,3 g mastných kyselin
 • 85 g sacharidů, 6,1 g cukrů
 • 7,9 g bílkovin a 1,5 g soli

Chuťově jsou tyto lupínky naprosto stejné, jako výše popsané Bonavita corn flakes – po otevření ale naštěstí postrádají specifický umělý zápach. Během zjišťování výrobce jsme se dopátrali, že tyto lupínky vyrábí společnost Pragosoja, která se na Bonavitu přesměrovává. Podobnost je tudíž namístě. Rozdíly lze ale spatřit hlavně v již zmíněné vůni a taktéž v podobě balení lupínků.

Clever Corn flakes Veronika Dobrovolná

Crownfield Corn flakes

Svěží, světlezelený obal kukuřičných lupínků prezentuje údajně „zdravou“ snídani pro celou rodinu. Složení corn flakes Crownfield je 94 % kukuřičných zrn, cukr a jedlá sůl. Na obale se dále nachází i doporučený způsob servírování a uchovávání.

Výživové hodnoty

 • 100 g kukuřičných lupínků obsahuje 1 627 kJ
 • 1,9 g tuku, z toho 0,3 g mastných kyselin
 • 82 g sacharidů, z toho 6,5 g cukrů
 • 2,3 g vlákniny, 8,5 g bílkovin a 1,5 g soli

Tyto lupínky jsou tzv. bez vůně i zápachu. V porovnání s ostatními působí velmi neutrálně, jsou mnohem tenčí než všechny ostatní a barevně kolísají od žluté až po téměř bílou. Po ochutnání bychom je vlastně ani do kategorie kukuřičných lupínků nezařadili, i jejich chuť je totiž velmi neutrální. A po cca 3 minutách v misce už byly navíc kompletně rozmočené.

Crownfield Corn flakes Veronika Dobrovolná

Při testu kukuřičných lupínků bylo poměrně překvapivé, jak velké jsou rozdíly mezi jednotlivými produkty – nejen z hlediska vzhledu balení a lupínků, ale i co se samotné chuti týče.

Jednoznačným vítězem v chuti jsou Clever Kukuřičné lupínky, a to i přesto, že jsou naprosto totožné s lupínky Bonavita. Těm však kazí jejich reputaci použitý obalový materiál, který se podepisuje na „vůni“. Pokud bychom ale sestavovali žebříček pouze na základě kvality použitých surovin, výrobku Alnatura by nemohl konkurovat žádný jiný výrobce.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz