Cyklisté, pozor! Za pivo na kole vám hrozí pokuta až 50 000 korun

Před jízdou na kole a během ní je zakázáno konzumovat alkohol Canva

Venku brzy začne letní sezóna a s tou jde ruku v ruce také jízda na kole. Čím tepleji je, tím více cyklistů vidíme. Spousta z nich však na cesty vyráží, aniž by měla povědomí o povinné výbavě kola, případně dalších zákonných povinnostech. Co vše je potřeba mít během cyklovýletu s sebou? Jaká je tolerance alkoholu na kole? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Přečtěte si také

Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky
Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Povinnosti cyklisty

Jízda na kole přináší radost ze sportování a poznávání okolí, ale plyne z ní také několik povinností. Ty jsou popsány v Zákonu o provozu na pozemních komunikacích a patří mezi ně například:

 • Povinnost jezdit s ochrannou přilbou pro cyklisty mladší 18 let.
 • Dítě mladší 10 let může jezdit na silnici pouze s osobou starší 15 let.

Pokud chcete jezdit na kole, měli byste se seznámit s vyhláškou č. 341/2014 Sb., respektive její 12. přílohou. Najdete v ní specifikovanou veškerou povinnou výbavu. Abyste si nemuseli celý zákon sáhodlouze pročítat, níže uvádíme, co všechno budete pro jízdu na kole potřebovat kromě již zmíněných helem.

Kolo musí mimo jiné disponovat:

 • dvěma funkčními na sobě nezávislými brzdami
 • přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy, oranžovými odrazkami na straně šlapátek a na paprscích kol 
 • pevně připevněným pomocným sedadlem, které má pevné podpěry pro nohy dítěte (pouze tehdy, pokud na kole jezdíte s dítětem a kolo je vybaveno pomocným sedadlem)
 • zapnutým předním bílým a zadním červeným světlem, které může i blikat (v případě, že je snížená viditelnost)
 • a dalšími věcmi, které jsou specifikovány ve vyhlášce
Přední světlo je důležité, za snížené viditelnosti dokonce nezbytné. SENCOR SLL 98 LED světlo s USB dobíjením Kupi.cz / SENCOR SLL98

Posviťte si na cestu výkonným LED světlem na kolo

Snad každému z nás už se stalo, že zapomněl blikačky na kole vypnout, přitom kupovat stále nové baterie je velmi neekonomické. Naštěstí ale v obchodech již můžeme koupit světla na kolo, která se dobíjejí pomocí USB kabelu. Na konstrukci kola si můžete světlo připevnit silikonovým páskem, který zaručí, že se LED svítilna nepohne z rámu ani v drsných horských podmínkách při divokých sjezdech. Například:

 • Zadní nabíjecí LED světlo SENCOR SLL 95 na kolo za 229 Kč
 • Přední nabíjecí LED světlo SENCOR SLL 93 na kolo za 229 Kč 

Být vidět je povinnost, kterou nám ukládá zákon, ale správný cyklista myslí i na to, že chce vidět, a tak by neměla chybět na předních řídítkách také pořádná svítilna. Při výběru se řiďte svítivostí, která je uvedena v lumenech na obalu. Obecně platí, že čím více lumenů, tím je svítivost vyšší. 

Pro bezpečnou noční jízdu po cyklostezce vám stačí světlo kolem 200 lumenů

 • SENCOR SLL 92, LED světlo s dobíjecím USB výstupem za 229 Kč

Světla pro noční ježdění v terénu, kde potřebujete dobře vidět i terénní nerovnosti, by měla mít přes 300 lumenů 

 • SENCOR SLL 98, LED světlo, které posvítí až na 100 m před vás (350 lumenů), nevadí mu ani déšť, a když mu dojde šťáva, jednoduše jej dobijete přes USB kabel klidně i z powerbanky. Navíc po stranách je možnost zapnout červené výstražné světlo, a tak budete vidět i ze stran. Cena 449 Kč

V balení najdete kromě svítilny a silikonového pásku také USB nabíjecí kabel. 

Sankce za nedodržení správné výbavy

V případě, že cyklista nemá předepsanou výbavu, může dostat pokutu až 2 000 Kč na místě za špatný technický stav vozidla. V případě, že by se tento přestupek řešil u soudu, zvedá se možná pokuta ještě o dalších 500 Kč na 2 500 Kč.

Jaká je tolerance alkoholu na kole?

Každý řidič ví, že v České republice je nulová tolerance alkoholu za volantem. To znamená, že řidič nemůže před jízdou požít alkoholické nápoje. Jak je to ale s cyklisty? Pro někoho zřejmě nebudeme mít dobré zprávy, protože se na „řidiče“ kola zákon dívá stejně jako na řidiče automobilu.

Pokud tedy budete pít alkohol před jízdou na kole nebo během ní a náhodou vás zastaví policie na rutinní kontrolu, můžete dostat pokutu ve výši až 50 000 Kč, podle okolností.

Jaká je tolerance alkoholu na kole? Nulová, hrozí vám pokuta až 50 000 korun Canva

Bez helmy ani ránu

I když je helma povinná pouze pro osoby mladší 18 let, na cestách s ní můžete vidět čím dál více lidí. Je to logické. Na kole jezdíte vedle aut, stačí chvilka nepozornosti, a může se vám přihodit nehoda. Helma nestojí mnoho, ale investice do ní se vám rozhodně vyplatí.

Pánské helmy

 • Fox Speedframe Black 2020, dlouhodobě nejprodávanější helma, kterou pořídíte za částku kolem 2 500 Kč.
 • Uvex I-VO 3D NEON YELLOW 2020, se kterou vás nikdo nepřehlédne. Stojí kolem 1 500 Kč.
 • R2 TRAIL černá 2020. Tu oceníte především tehdy, pokud jste jezdcem v terénu. Cena je zhruba 1 800 Kč.

Dámské helmy

 • Uvex AIR WING WHITE-PINK 2020. Tato helma je velmi lehká a vhodná i pro děti a mládež. Cena se pohybuje kolem 1 200 Kč.
 • Scott ARX Black 2020. Jedná se o model, ve kterém jezdí rekreační cyklisté i ti, kteří na kole chtějí překonávat sami sebe. Stojí zhruba 2 000 Kč.
 • Etape Biker 2019. Tato helma patří mezi levnější modely a dámy si jí cení především kvůli odnímatelnému štítu a ventilačním otvorům. Cena cca 500 Kč.

Když teď vidíte ceny helem, vydáte se ještě někdy riskovat své zdraví bez nich?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz