Vanilková vítězí: Češi dávají při nákupu zmrzlin přednost kvalitě, vyšší cena jim nevadí

Vanilková zmrzlina skvěle chutná Canva

Nejlepší je vanilková zmrzlina! Ne, nejlepší je čokoládová! Ale kdepak, nejlepší jsou obě. Takový závěr se v této třaskavé otázce zdá být jako ten nejvhodnější možný kompromis. Jsou to právě tyto dvě příchutě, které v žebříčku zmrzlin vedou nejen u českých spotřebitelů, ale i všude možně ve světě. Čím to, že si zrovna vanilková a čokoládová zmrzlina drží mezi lidmi takové výsostné postavení?

Přečtěte si také

Pomelo je král mezi citrusy. Zbaví vás kašle i kocoviny
Pomelo je král mezi citrusy. Zbaví vás kašle i kocoviny

Proč zrovna tyto dvě příchutě?

Obě zmrzliny, vanilková i čokoládová, jsou příchutěmi velice univerzálními. Hodí se totiž k nejrůznějším dezertům. Vanilková zmrzlina je však o něco málo univerzálnější než čokoládová.

Pokud si koupíte kopeček vanilkové anebo čokoládové zmrzliny, málokdy vás příchuť zklame. Většinou totiž víte, do čeho jdete. A pokud vás přeci jen něco na zmrzlině zarmoutí, může to být spíše její konzistence, například příliš mnoho ledových krystalků uvnitř. 

Chuť vanilkové zmrzliny je jemná a jednoduchá a na rozdíl od té čokoládové se hodí snad úplně ke každému dezertu. Pokud tedy očekáváte návštěvu, je to právě vanilková zmrzlina, se kterou jen málokoho zklamete. U čokoládové zmrzliny totiž nikdy nevíte. Na někoho může být daná chuť příliš čokoládová, respektive až moc hořká, anebo naopak moc sladká – a tedy po právu málo čokoládová.

Koupit někomu vanilkovou zmrzlinu je jako koupit ženě růži. Ta totiž nemusí být její nejoblíbenější květina, ale rozhodně s ní nic nepokazíte. S čokoládovou zmrzlinou to může být už komplikovanější. I právě proto bývá v oblíbenosti spíše věčnou dvojkou.

Vanilkovou a čokoládovou zmrzlinou jen málokdy něco pokazíte Ernesto Pasini / Pixabay.com

Vanilka, čokoláda a jahoda u nás vedou nad ostatními

To alespoň vyplývá z průzkumu společnosti GfK, v období od března 2019 do února 2020 totiž zakoupilo 60 % domácností vanilkovou zmrzlinu. Druhou nejoblíbenější zmrzlinovou příchutí u nás je pak čokoládová, tu si podle magazínu RetailNews ve sledovaném období zakoupilo alespoň jednou 47 % domácností. Z průzkumu dále vyplynulo, že třetí nejoblíbenější příchutí je jahodová.

V USA vede také vanilková zmrzlina

Ve Spojených státech jsou na tom s chutěmi podobně. I zde si prvenství podle Mezinárodní asociace mléčných produktů (IDFA) vydobyla vanilková příchuť a v závěsu za ní je hned zmrzlina čokoládová. Dál se však už rozcházíme. Třetí nejoblíbenější zmrzlinou podle IDFA je Cookies & Cream, čtvrté místo obsadila mátová a jahodová je až na místě osmém.

I takhle vypadá prémiová zmrzlina. Zde byste rostlinný tuk hledali asi jen stěží Susan Stubbs / Pixabay.com

Čím dál častěji kupujeme prémiové zmrzliny

Zajímavým trendem, který sledujeme posledních pár let, je fakt, že čeští spotřebitelé jsou stále častěji ochotni si za kvalitu připlatit. V nákupních košících tak mnohdy končí tzv. prémiové zmrzliny v kelímku.

Jde o zmrzliny, které mají velmi dobré složení – obsahují tedy mléko a smetanu, nikoli rostlinný tuk, který je typický pro levnější výrobky. Mezi prémiové zmrzliny se řadí například Häagen-Dazs, Ben & Jerry's, Prima Pegas či Gelatelli z Lidlu.

Můžete si všimnout, že se mnoho lidí při nákupu před mrazicím boxem zastaví a složení zmrzliny studuje. Zárukou kvality tak nebývá cena, ale smetana a mléko ve složení namísto rostlinného tuku.

Jaké zmrzlině dáváte přednost vy?

Jaká zmrzlinová příchuť vede u vás? Jste milovníkem čokoládové, vanilkové, pistáciové, citronové nebo snad šmoulové? A jak často si kupujete prémiové zmrzliny vy?