Pampeliška není jen plevel. V kuchyni zužitkujete kořen, listy i květ

Pampeliška se sice tváří jako plevel, ale neničte ji. Umí pečovat o vaše zdraví.

Jako děti z ní pleteme věnečky, tvoříme závěsy do svých přírodních domečků a užíváme si žluté barvy květů, kterou malovat i na chodník. Pampeliška roste všude a je opravdu obtížné se jí zbavit. Jenže, opravdu se jí chceme zbavit? Ona je totiž jednou z nejúčinnějších léčivek v naší kotlině. Víte, k čemu všemu je dobrá?

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

Od kořenu po květ

Zdá se to až neuvěřitelné, ale tato rostlina je pro naše zdraví prospěšná úplně celá. Liší se jen období, kdy se jednotlivé části sbírají. Počátkem jara se sbírá kořen (síla rostliny se přes zimu stahuje právě do kořenů), před květem a po květu natrhejte listy a jakmile se objeví květy, utrhněte je i se stvolem - to je ta část, ze které teče v dětském slovníku „mlíčko.“

Pampeliška je užitečná celá. Květy se hodí na kašel, rýmu a chřipku.

Čistí, tráví i krášlí

Pampeliška obsahuje řadu vitamínů (zejména A, C, D a skupinu B), ale také betakaroten, vápník, železo nebo draslík. Nejčastěji se jí přisuzují tyto podporující funkce:

  • očišťuje (detoxikuje) organismus, zejména díky svému pozitivnímu vlivu na činnost jater
  • snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu
  • pomáhá s procesem trávení - podporuje činnost žaludku, žlučníku i střev
  • podporuje klouby a chrupavky a může být podporou i v případě dny - působí jako antirevmatikum
  • povzbuzuje organismus a pomáhá tedy s únavou
  • blahodárně působí na kůži (zklidňuje svědění, pomáhá s odstraněním vyrážky a nebo akné)
  • odvar z kořene a stvolů údajně pomáhá s omlazením kůže
  • květy se používají při nachlazení i chřipce
  • u žen pomáhá při bolestivé menstruaci, případně s regulací menstruačního cyklu (působí na hustotu krve)
Z pampeliškových listů lze vyrobit skvělý salát nebo pesto.

Udělejte si sirup, pesto nebo salát

Z květů pampelišek se nejčastěji vyrábí sirup (nebo pampeliškový med). Květy totiž nelze usušit. Je vhodný při nemocech dýchacích cest a kašli (pomáhá uvolňovat hlen) nebo při chřipce. Stvoly rozhodně nevyhazujte. Pokud jich pár rozžvýkáte čerstvých, vězte, že vám vaše játra poděkují. Pomůžete jim zbavit se řady zatěžujících látek. A stačí málo - pět kusů denně po dobu 14 dní.

Listy mají lehounce nahořklou chuť (podle východní medicíny jsou tedy vhodné právě jako podpora jater či ledvin). Nejlepším způsobem, jak využít maximum účinných látek je přidat je čerstvé do salátu. Můžete je také rozmixovat jako smoothie (třeba s jablkem či červenou řepou) a nebo si spolu s olivovým olejem a mandlemi vytvořte pesto. Rozmixujete vše dohromady a přidejte trochu soli. Pesto je vhodné jako dochucovadlo těstovin. Uchovávejte v ledničce.

Kořeny významně podporují tvorbu žluči, čímž zlepšují proces trávení. Jejich užívání (třeba formou odvaru) by měli zvážit zejména kuřáci či častější uživatelé alkoholu. Pomáhá totiž odbourávat i toxické látky usazené v našem těle.

Darujte zdraví stylově

Sirup můžete i darovat, pokud ho naplníte do pěkné láhve, je to ideální dárek, který s sebou můžete vzít na příští návštěvu, jako pozornost pro hostitelku. V aktuálním letáku PEPCO mají plastové láhve 1,5 l s uzavíratelným víčkem v mnoha pastelových barvách za 45 Kč. Je libo více "přírodně"? pak ve stejné prodejně můžete nakoupit karafy 1l s korkovým víčkem za skvělých 59 Kč. Nebo třeba krásné skleněné láhve s clip uzávěrem má v mnoha provedení (i tmavou pivní) síť prodejen Orion od 35 Kč za kus. Všechny aktuální letáky na jednom místě najdete na stránkách Kupi.cz. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz