Jak se nenakazit koronavirem z ovoce a zeleniny? Pomohou mýdlo i ocet

Zeleninu a ovoce omyjte vodou a mýdlem hned po příchodu z nákupu Pexels

Ovoce a zelenina patří vedle pečiva k dalším rizikovým potravinám, které se většinou prodávají nebalené. Na cestě do supermarketu i přímo tam se dostane na spoustu potenciálně kontaminovaných míst a do rukou mnoha lidí. Jak se tedy chránit před možnou nákazou virem SARS-CoV-2? Odborníci doporučují řídit se několika jednoduchými radami.

Přečtěte si také

Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře
Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře

Běžně stačí omývat ovoce a zeleninu jen čistou vodou, ale v době koronavirové pandemie raději přidejte i trochu mýdla. Nezapomeňte ani na dostatečnou teplotu vody.

„Musíme počítat s tím, že každý povrch je potenciálně kontaminovaný, a to platí i pro ovoce a zeleninu ze supermarketu. Riziko přenosu viru není tak vysoké jako při kontaktu s nakaženou osobou, ale vždy tu nějaké je,“ říká virolog a docent z univerzity v Sydney Timothy Newsome.

Omývejte i zeleninu, kterou používáte na vaření či smažení Pexels

Neměli bychom tedy určitě spoléhat na to, že všichni budou při manipulaci s ovocem a zeleninou nosit ochranné rukavice a ani na to, že se viry stoprocentně ztratí převařením. I když zeleninu tepelně upravujeme nebo zamrazujeme, je potřeba ji nejdřív pečlivě omýt.

Zahraniční epidemiologové a virologové včetně Newsoma se shodují, že k odstranění potenciálních virů stačí teplá voda s mýdlem. Někteří čeští specialisté pak doporučují omývat ovoce a zeleninu roztokem kyseliny citrónové nebo octovým roztokem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz