7 originálních dárků pro maminky k svátku, které zvládnou vyrobit i děti

Každou maminku potěší, když si dáte s dárkem trochu práce.

Blíží se den, kdy oslavujeme naše maminky. 12. května je Den matek a máme příležitost udělat našim nejbližším radost nějakým speciálním dárkem. Pokud byste rádi do svého dárku dali kus sebe, zkuste jeden vyrobit vlastníma rukama. 

Přečtěte si také

Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?
Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?

1. Nakládaný sýr

Dobroty potěší každého. Jeden takový pikantní dárek můžete vyrobit ve své kuchyni. Zkuste naložit vlastní sýry. Jak na to?

Potřebujete hermelíny nebo jiné oblíbené sýry a pak sklenice do kterých je budete nakládat. Můžete zvolit velikou zavařovačku, nebo více menších nádobek. A poté už jen olej a různé přísady na ochucení. Nejčastěji je to česnek, nové koření, celý pepř, cibule, feferonky, bobkový list nebo olivy, snítka tymiánu. Sýry si rozpulte a dovnitř je pomažte směsí česneku a koření. Můžete tam přidat také papriky nebo cibuli. Poté je znovu spojte a nakládejte do sklenic spolu s olejem. Přidávejte do oleje všechny další ingredience podle vašich chutí a tak, aby výsledek lahodil i oku. Sýry by nakonec měly nějakou dobu zrát na tmavém místě.

2. Snídaňové skleničky

Dalším dárkem pomůžete mamince trochu si osladit své dny a také ukážete, jak dobře ji znáte. Můžete ji do skleničky připravit směs na oblíbenou snídani nebo dezert. Snídaňové sklenice naplňte například ovesnými vločkami, různým sušeným ovocem, ořechy a semínky. Maminka si to vše potom jen smíchá s horkou vodou a bude mít hotovu ovesnou kaši za pár vteřin. Další varianta je naplnit skleničku oblíbenými corn flakes, chia semínky, ovocem, oříšky a třeba kakaem. Takovou směs stačí zalít mlékem a jsou z ní snídaňové cereálie.

Do skleniček také můžete připravit oblíbený dezert. Udělejte například maminčino milované tiramisu, nebo ji navařte chia pudink do zásoby.

Chia pudink v lednici vydrží i několik dní a maminky ho ocení na snídani i svačinku

3. Balzám na rty

Další nápady směřují k domácí kosmetice. Pro sladké polibky vyrobte mamce domácí balzám na rty. Může být v její oblíbené barvě nebo vonět po oblíbených bylinkách.

Základem pro výrobu balzámu jsou vosky nebo přírodní oleje. Sami si vyberte, zda vsadíte pouze na jedno z toho, nebo budete míchat. Většina receptů kombinuje včelí vosk, přírodní másla a tekuté oleje. Rozehřejte například trochu včelího vosku, přijdete kokosové máslo a olivový olej. Nejprve to zkuste vše 1:1:1. Pokud vám bude připadat balzám moc tekutý, přijdete máslo nebo vosk, pokud bude naopak tuhý, dodejte olej. Vše míchejte vždy rozehřáté. Do této základní směsi pak přidejte barviva a vůně. Vše seženete v drogérii. Můžete také přidat například směs bylinek, která kromě vůně dodává ještě další léčivé účinky. Nejlépe do balzámu dostanete bylinky, pokud je necháte nějakou dobu předem louhovat v oleji, který do směsi přidáte.

Doma vyrobený balzám na rty je skvělým dárkem pro maminku ke Dni matek.

4. Mýdlo

Další voňavý dárek, který můžete vytvořit doma je mýdlo. Vytvořit si sami mýdlovou hmotu od základu je velká chemie, která obsahuje práci s louhem a dalšími nebezpečnými přísadami. Můžete si ale koupit předpřipravenou mýdlovou hmotu, kterou si upravíte a ovoníte podle svého. Mýdlovou hmotu seženete v drogerii, nebo si nakupte mýdla bez vůně a pracujte s nimi. Vše rozpusťte a přidejte do směsi ingredience, které byste rádi ve svém mýdle měli. Můžete jej obarvit speciálními barvivy, ale skvěle poslouží i ty potravinářské. Přidejte do mýdla vonné esence nebo různé bylinky - oblíbená je třeba levandule. Když budete se směsí spokojeni, nelijte ji do formiček, kde necháte mýdlo tuhnout. Můžete využít běžné formičky z kuchyně, nebo koupit silikonové speciální formy, které mýdlu propůjčí originální tvary. 

5. Svíčka

Abyste maminkám zpříjemnily temné večery nebo relax ve vaně, zkuste vyrobit vlastní svíčku. Budete na to potřebovat vosk, knot a nádobu.

Vosk můžete zakoupit samostatně v drogerii, nebo využijte staré svíčky. Vyberte vhodnou nádobu, nejlepší jsou průhledné skleničky, ve kterých vynikne, jak jste svíčku ozdobili. Do nádoby vložte knot a trochou vosku jej připevněte ke dnu. Poté se dejte do rozpouštění vosku. Roztavte jej ve vodní lázni. Když vosk rozehřejete, můžete do něj přidat esenciální oleje nebo barviva, abyste svou svíčku dotvořili. Následně vosk nalijte do sklenice a držte u toho knot stále ve stejné pozici. Vosk můžete prokládat různými dekoracemi jako jsou třeba květy, mušle nebo kávová zrna. 

Doma vyrobené mýdlo je originální a praktický dárek.

6. Květináč

Pokud je vaše maminka zahradnice, nebo by si ráda vysázela do kuchyně bylinky, určitě ocení, pokud ji darujete ručně ozdobený květináč. U takového dekorování se fantazii meze nekladou. Můžete si pořídit akrylové barvy a pustit se do toho štětcem. Vyzkoušejte techniku obmotávání květináče provázkem. Když vyberete přírodní provázek a omotáte květináč velmi těsně, aby mezi provázky nebyly mezery, výsledek je velmi působivý. Pak jen stačí venku vyrýpnout nějakou kytičku, skočit do potravin pro tymián či bazalku... 

Dekorativní květináč si zvládne vyrobit každý.

7. Rámeček na fotku

Vzpomínek není nikdy moc. Krásné společné vzpomínky můžete uložit do fotografií a ty poté do rámečků. Pokud ale rámeček ještě vlastnoručně ozdobíte, získá dárek úplně novou hodnotu. Použijte barvy, nebo jej polepte různými kamínky. 

Tip na vtipnou báseň ke dni matek: 

Maminka má dneska svátek,
koupil bych jí pestrý šátek,
ale dnes,
ale dnes
úplně jsem bez peněz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz