Koronavirus oslabuje ekonomiku, ale vyprodává regály supermarketů

Vyprodané roušky v obchodech Kamila Bolegová

Nákaza koronavirem se šíří Evropou a Itálie získala prvenství jako nejvíce zasažená země. Po Číně, Japonsku a Jižní Koreji hlásí největší počet nakažených. Italská vláda kvůli viru Covid-19 izolovala města a obce, kde se epidemie šířila. Místní obyvatelé vykoupili obchody, regály zející prázdnotou sdílejí uživatelé na sociálních sítích. Pokud by u nás nastala obdobná situace, české zákony umožňují uzavřít města do karantény podobně, jako se stalo na severu Itálie.

Přečtěte si také

Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť
Vyrobte si domácí perníkové koření, které dodá vašim perníčkům, masu i kávě dokonale vánoční chuť

Onemocnění koronavirem se prokázalo ve 12 evropských zemích a česká vláda připravuje opatření, která zavede v případě, že se první nakažený objeví v tuzemsku. Zatím se zvyšuje počet lidí, kteří jsou v domácí karanténě po návratu ze zahraničí, kde se už nákaza koronavirem rozšířila. Epidemiologický plán Česka zahrnuje možnost preventivní izolace celého města, pokud by šlo o desítky nakažených z jedné oblasti. „Pokud by se začalo onemocnění šířit, lze podle zákona o ochraně veřejného zdraví zakázat různé veřejné akce, uzavřít školy, kina, divadla, popřípadě veřejnou dopravu a další místa. Za určitých okolností lze povolat i armádu, zejména jako doplnění hlídek Policie ČR, podmínkou je vydání nařízení vlády,“ uvedla Renata Povolná z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Na zprávy o rozšíření koronaviru v Evropě aktivně reagují i samotní obyvatelé České republiky. Lékárny hlásí nárůst poptávky po ochranných pomůckách, které jsou tak na řadě míst vyprodané. Největší zájem je o roušky a antibakteriální gely na ruce. Enormní poptávka po ústních rouškách nastala už na konci ledna, kdy každým dnem přibýval počet nemocných v Číně. Zprávy z Itálie přivedly do lékáren novou vlnu zákazníků. Přitom roušky proti koronaviru nepomohou. „Opět pociťujeme zvýšený zájem o roušky a gely, zboží je momentálně v lékárnách k dispozici. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř,“ řekla Ivana Lánová, lékárnice ze sítě lékáren Benu.

Vyprodané regály s potravinami v Itálii Antonio Calanni, ČTK/AP

Nárůst prodeje ochranných pomůcek potvrzují i další lékárny. „Ano, zájem je vyšší, například v kategorii zdravotních potřeb vzrostl obrat i u nás v internetové lékárně od počátku roku meziročně o 55 procent. Zájem je o roušky, dezinfekční, respektive antibakteriální gely, teploměry a respirátory,“ řekl výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner. Kvůli nadprůměrnému zájmu na spoustě prodejen visí cedule, že ústní roušky jsou beznadějně vyprodány. Společnosti se snaží zásoby zboží průběžně doplňovat. „Chirurgické ústenky by měly už být všude, respirační roušky ještě někde nejsou, ale je to lokálně různé,“ konstatoval mluvčí Dr. Max Michal Petrov.

Nezásobí se jen samotní občané, ale i celé kraje. Pardubický kraj vydal prohlášení, že v případě potvrzení nákazy koronavirem u nás uvolní deset milionů korun na nákup ochranných pomůcek. Připraveny jsou i krajské nemocnice, které mají manuál, jak při potvrzené nákaze postupovat. „Musíme nadefinovat skladovací prostory pro případný hromadný nákup ochranných pomůcek. Pro tuto chvíli jsme připraveni z krajského rozpočtu vyčlenit deset milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Fronty a vyprodané roušky i zboží v regálech

Nákupní horečku spustila karanténní opatření v Itálii, kde lidé ve strachu vykoupili všechny produkty v supermarketech. Ve snaze udělat si dostatečné zásoby nakupovali obyvatelé Itálie doslova vše, co jim přišlo pod ruku. Fotografie prázdných regálů a záběry z vybrakovaných obchodů zahltily sociální sítě

Stejná panika nastala již před časem v Hongkongu, kde lidé nakupují základní potraviny a stojí fronty před supermarkety s prázdnými regály. Vyprodané jsou zásoby rýže, nudlí a docházejí čisticí prostředky a drogistické zboží. Bizarní situace tam graduje přídělovým systémem na nedostatkové zboží. Vyhrocené chování se snaží mírnit prohlášení obchodníků a oficiálních činitelů, že nehrozí přerušení dodávek potravin a dalšího spotřebního zboží. Hongkongský svaz obchodníků s rýží minulý týden oznámil, že její dodávky jsou regulovány vládou a ve skladech je jí stále 13 000 tun. Přesto lidé dál vykupují obchody a zaměstnanci nestačí doplňovat zboží do regálů.

Čím se zásobit v případě epidemie u nás

V případě, že by podobná situace nastala u nás, vyplatí se mít doma zásoby. Hodí se především trvanlivé potraviny a balení pitné vody. Ideální jsou potraviny s delším datem spotřeby, těstoviny, rýže, trvanlivé salámy a další podobné zboží. Maso a pečivo můžete zamrazit. Vhod přijdou i dezinfekční a čisticí prostředky, mýdlo, dětské ubrousky, toaletní papír, prací a mycí prostředky a antiseptické produkty. Ostatně právě tyto výrobky plnily košíky zákazníků v Itálii a Číně.

Číňané mají trable nejen v obchodech, ale také u holiče či v kadeřnictví. Kvůli strachu z nákazy je mnoho provozoven dočasně zavřeno. Tam, kde ještě kadeřnické služby nabízejí, musí být vzdálenost mezi křesly zákazníků nejméně metr a půl. Současně si zákazník musí předem rezervovat termín návštěvy a před ní telefonicky potvrdit, že nemá kašel, horečku či další možné projevy nákazy koronavirem.

Na sociálních sítích kolují fotografie prázdných regálů v italských supermarketech Twitter / Crottaz Finance @crofin67

Dopad na turistiku

Kvůli obavám z šíření nemoci se v některých částech Itálie zavírají školy či muzea a ruší veřejné akce, včetně fotbalových zápasů. Podle ekonomů hrozí italské ekonomice propad a hospodářská recese. „První dopady pocítí turistický průmysl a maloobchod. Lidé se budou držet doma a budou rušit hotelové rezervace,“ uvedl analytik Lorenzo Codogno, který v minulosti působil jako hlavní ekonom na italském ministerstvu financí. „Ještě škodlivější však bude pozdější dopad na podniky ve formě výpadků v dodavatelském řetězci,“ dodal.

České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení vyhnout se cestám do severní Itálie a cestovní kanceláře ruší zájezdy do těchto oblastí. Itálie je podle OSN pátou nejnavštěvovanější zemí světa a z turistického ruchu proudí do její kasy mnoho peněz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz