Jak správně připravit chutnou ranní kaši za pouhých 5 minut

Kaše je skvělou snídaní. Canva

Ovesná kaše je klasikou mezi zdravými snídaněmi. Pokud si ji ráno chceme dopřát, musíme si na její přípravu obvykle vyhradit nejméně 15 minut. Ovesné vločky je třeba namočit, povařit, dochutit, ozdobit, naservírovat. To vše si bere svůj čas. Tohoto jídla se ovšem nemusíme vzdávat ani v případě, že ráno nestíháme. Řešením je instantní kaše. Je chutná, zdravá a rychlá. A může být i bezlepková.

Přečtěte si také

Velké propouštění pokračuje: Zalando a další giganti propustí stovky zaměstnanců
Velké propouštění pokračuje: Zalando a další giganti propustí stovky zaměstnanců

Instantní kaše – ovesná, jáhlová, pohanková i rýžová

Instantní kaše je unikátní v tom, že ukrývá zdravé ingredience, které jsou hotové za pár minut. Zatímco pohanku, jáhly, ovesné vločky či pšenici špaldu byste normálně museli dlouze vařit, instantní kaši stačí zalít horkou vodou nebo mlékem a během 3 minut máte hotovo. Jaké druhy instantních kaší jsou běžně dostupné na trhu?

Jáhlová kaše

Jáhly milovaly už naše babičky, které z nich připravovaly tradiční jahelníky a jáhelné kaše. Ve 100 gramech jáhel najdete 11 g proteinu, 8,5 g vlákniny a množství draslíku, železa a dalších minerálů.

Pohanková kaše

Pohanku často najdete v jídelníčcích vrcholových sportovců. A není divu, 100 gramů pohanky obsahuje 10 g bílkovin, 12 g vlákniny a řadu vitamínů skupiny B. Je přirozeně bezlepková.

Kaše, to je především zdravá snídaně. Canva

Ovesná kaše

Ovesná kaše je asi nejtradičnější variantou, která se těší oblibě zejména ve Velké Británii. Hrnek ovesných vloček obsahuje jen 150 kcal a má vyvážený poměr minerálů, vitamínů i sacharidů. Skvělý způsob, jak nastartovat den.

Rýžová kaše

Ve většině asijských zemí lidé začínají svůj den právě rýží – a není divu, že jsou štíhlí a v kondici. Rýže je bezlepková, čistí trávicí ústrojí a ve 100 gramech obsahuje jen 2,4 % tuků.

Probio kaše

Probio kaše jsou jedinečné svým nutričně vyváženým složením s přídavkem probiotik. Základem je extrudovaná rýžová mouka, 6 kmenů probiotických kultur, prebiotika a kombinace vitamínů a minerálních látek. Na trhu jsou k dostání v několika příchutích s lyofilizovaným ovocem, zeleninou nebo kvalitní belgickou čokoládou. Mezi ty nejkvalitnější patří TOPNATUR Probio kaše.

Instantní kaše – tipy na nákup

Instantních kaší seženete v obchodech spousty. Při výběru si ale dejte pozor na složení a zkontrolujte, zda obsahují jen základní ingredience, nikoliv zbytečná éčka, aditiva, barviva a konzervanty.

Prvním tipem jsou instantní kaše od značky Nomina. Koupit si můžete špaldovou, rýžovou, ječnou, ovesnou, semínkovou nebo čirokovou. Krabice 300 g instantní kaše běžně stojí mezi 45–50 Kč a podle dávek vám vystačí na 8–15 porcí. Do misky jí stačí nasypat pár lžic, zalít horkou vodou a 2 minuty počkat.

Instantní kaše na cesty

Ideálním řešením do práce nebo na jakékoliv cesty je jednotlivě balená instantní kaše. Obsah sáčku stačí vysypat do misky, zalít vodou, nechat nabobtnat a za pár minut už můžete jíst.

Kaše je výborná s ovocem. Canva

Ranní instantní kaše – recept

Ingredience:

  • 35 g instantní kaše, např. jáhlové
  • 1 lžička chia semínek
  • 1 lžička medu
  • špetka skořice
  • čerstvé nebo mražené ovoce podle chuti
  • granola na ozdobu

Postup:

Do misky nasypejte instantní kaši a zalijte horkou vodou. Promíchejte a nechte 2 minuty zaklopené stát. Poté přidejte lžičku medu, skořici a chia semínka. Promíchejte. Ozdobte nakrájeným ovocem, granolou a podávejte.