Jak si doma připravit perfektní mléčnou pěnu do kávy jako z kavárny?

Mléčnou pěnu si snadno a rychle připravíte i doma

Nedáte dopustit na kávu s našlehanou mléčnou pěnou? Pro perfektní kávu nemusíte pokaždé chodit do kavárny. Během chvilky si ji totiž snadno připravíte i doma. Poradíme vám, jak na to.

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Základ všeho je samozřejmě kvalitní káva. A celé kouzlo pak tkví v dobře našlehané mléčné pěně.

Jaké použít mléko?

Abyste dokázali ušlehat pěnu, potřebujete mléko, které má vyšší obsah tuku a bílkovin. Proto je lepší vždy používat to plnotučné, a pokud máte možnost, dejte přednost čerstvému. V supermarketu je celá řada speciálních mlék pro baristy. Čím více bude mít bílkovin, tím snadněji pěnu připravíte. 

Tip: Trvanlivá mléka na cappuccino najdete v regálech supermarketů pod značkami: Kunín, Tatra, Meggle, Lactel aj. Poznáte je podle informace na obalu, že se jedná o vysokoprocentní mléko vhodné na přípravu cappuccina. Litr stojí kolem 30 korun. 

Jestli nemůžete anebo nechcete konzumovat mléčné výrobky, nezoufejte. Sametově jemnou pěnu vykouzlíte v kvalitních napěňovačích i z rostlinných alternativ mléka. Postupujte s nimi úplně stejně jako s tím živočišným.

Se šikovným pomocníkem si doma našleháte mléčnou pěnu jako z kavárny

Zrnková káva, nebo instantní?

Volba dobré kávy je důležitá. Její druh si vyberte hlavně podle chuti. Můžete použít například espresso z kávovaru či kávu instantní, kterou si zalijete mlékem podle toho, kolik ho máte rádi. Stále více oblíbenými se také stávají french press a filtr – tedy káva filtrovaná.

Jak našlehat mléko?

Že dobře našlehanou pěnu dokážou vyrobit jen v kavárně? Omyl. Existuje několik šikovných pomocníků, se kterými si ji připravíte snadno doma. Jaké jsou tedy možnosti?

Elektrický napěňovač mléka

Elektrický napěňovač je skvělá vychytávka. Mléko našlehá perfektně, rychle a navíc je jeho použití velmi snadné. Jedinou nevýhodou bývá vyšší cena. Pokud však připravujete kávu často, tenhle pomocník se vám určitě vyplatí.

Jejich ceny se liší dle dalších funkcí přístroje. V obchodech seženete ty nejlevnější například od 699 Kč pod značkou SilverCrest. O něco dražší, ale se spoustou funkcí je Sencor SMF 4000BK za 999 Kč, který má 4 přednastavené programy: Foam – ohřev a napěnění mléka, Cool – pouze napěnění bez ohřevu, Hot – ohřev mléka bez napěnění, Baby – ohřev mléka na teplotu bezpečnou pro děti. Špičkou mezi napěňovači je model Sage BMF600 (3 990 Kč), který používá indukční technologii, díky níž zahřívá mléko v konvičce rychle a rovnoměrně. Vy tak dostanete nejen perfektní pěnu, ale také ušetříte peníze za energii. Přístroj disponuje nástavci jak pro přípravu krémového mléka na cappuccino, tak nadýchané pěny na latté a připravit si v něm můžete i studenou mléčnou pěnu, případně dětem horkou čokoládu. Po použití můžete vyjímatelné části pohodlně umýt v myčce. 

Spirálový napěňovač mléka na baterie ušetří energii i peníze

Spirálový šlehač na baterie

Levnou variantou elektrického napěňovače je šlehač na baterie. Je velmi praktický, snadno ovladatelný a oproti ručnímu napěňovači šetří vaši energii. Nalijte horké mléko do vyšší nádoby, lehce ji nakloňte a pak už jen stačí držet tlačítko a šlehač se postará o svoje, chce to jen mít chvíli trpělivost, protože připravit pěnu trochu déle trvá.

Šikovný je například šlehač na mléčnou pěnu Presto od Tescomy za 209 Kč.

Ruční napěňovač mléka

Nejjednodušší variantou je šlehání mléka pomocí ručního napěňovače. Připomínají šlehače na šlehačku a fungují úplně stejně. Do nádobky nalijete horké mléko a pumpujete sítkem, dokud nemáte pěnu, jakou potřebujete.

Ruční napěňovače seženete například v e-shopech Lidl či Tchibo od 399 Kč. Budou se vám hodit i při výrobě domácí šlehačky.

French press na přípravu kávy se stává stále více oblíbený

Cappuccino jedním dotykem

Pokud se vám nechce ztrácet čas s přípravou kávy, respektive mléčné pěny, vyplatí se investovat do kvalitního kávovaru. Na trhu existuje celá řada spotřebičů pro přípravu tohoto kofeinového nápoje. Při výběru si dejte velký pozor na údržbu mléčné jednotky. Rozhodně si kávovar prohlédněte a zeptejte se prodejců v obchodě, jak se přístroj čistí. Mléko může totiž ucpávat hadičky. Stačí zapomenout propláchnout mléčnou nádobku a budete mít s čištěním o zábavu postaráno na desítky minut.

Milovníky mobilních aplikací potěší plně automatický kávovar De'Longhi ECAM 650.85.MS za 36 000 Kč. Funguje na bázi Bluetooth propojení a ovládat jej můžete i na dálku. Předvést se tak můžete například před návštěvou a oblíbený nápoj připravit v klidu z pohodlí obývacího pokoje. Co však výrobce zatím nedomyslel, je fakt, že sklenici kávovar sám nepřipraví. Levnější variantou je plnoautomatické espresso Philco PHEM 1000, u kterého oceníte automatické čištění přistroje i mléčné jednotky, nestane se vám tedy, že by se kávovar mléčnou bílkovinou ucpal. A pokud vás tíží rozpočet, ale nechcete se vzdát myšlenky na kvalitní kávovar, doporučujeme se podívat po kávovaru Sencor SES 9020NP za 7 990 Kč, který nabízí velmi snadné čištění nádoby s praktickým držákem na hadičku s přívodem mléka. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz