Jak si doma vypěstovat z pecky avokádo? Jednoduše, zvládne to úplně každý

Strom s avokády na zahradě Canva

Avokádo se stává přirozenou součástí našich jídelníčků. A jedná se o velmi trendy ovoce – snad každý food bloger na světě má nějakou fotku s ním. V obchodech na avokádo narazíme již běžně, jelikož se ovšem jedná o jedno z dražších druhů ovoce, vyplatí se počkat si na slevové akce. Napadlo vás ale někdy, že si avokádovník můžete vypěstovat i doma z pecky? Poradíme vám, jak na to.

Přečtěte si také

Černý čaj a jeho účinky na zdraví. Snižuje cholesterol a zlepšuje soustředění
Černý čaj a jeho účinky na zdraví. Snižuje cholesterol a zlepšuje soustředění

Návod, jak na to:

  • Pecku z avokáda propíchejte čtyřmi párátky tak, aby vám vznikla podpěra, jako je tomu na obrázku. Poté naplňte skleničku vodou.
  • Nyní umístěte pecku tak, aby byla ve vodě z poloviny ponořena. Špičatější konec je vrchol, ten plošší naopak představuje spodek pecky.
  • Umístěte skleničku na teplé a světlé místo a vodu vyměňujte pravidelně minimálně jednou do týdne, abyste zabránili tvorbě plísní. Za 2–6 týdnů se objeví prasklinky.
  • Skrz prasklinu ve spodní části začne prorůstat kořínek. A na vrcholu naopak vyraší maličký výhonek.
Pecka avokáda, která klíčí ve sklenici s vodou a je zajištěna párátky Canva

Tip z Kupi.cz: Koupit se dá také speciální nakličovací miska, která je určená pro klíčení avokáda, manga, dubu, kaštanu. Cena začíná na 300 Kč.

Rostlina avokáda v nakličovací misce s vodou Kvitkavbyte
  • Když bude mít stonek rostlinky přibližně 20 cm, uřízněte z něj nejvyšší lístky (zhruba jednu třetinu), čímž podpoříte růst. Zasaďte rostlinku do půdy s potřebnými živinami, ideálně přidejte i tyčinku s hnojivem.
  • Vyberte vhodný květináč, aby měla rostlina dostatek místa. Myslete na to, že se její kořenový systém rychle rozroste. Dohlédněte, aby polovina pecky zůstala i po zasazení nad půdou, takříkajíc odhalená.
  • Půda musí být stále vlhká. Pokud zapomenete avokádo zalít, listy během chvíle zhnědnou.
Rostlinka avokáda je krásným doplňkem interiéru Pixabay

Kdy budu sklízet první avokádo?

Těžká otázka. Někdy začnou avokádové stromky plodit ovoce po 3–4 letech, jindy to může trvat i 15 let. Rostlinka je to ovšem do interiéru i tak krásná a netradiční.

Čtyři kroky zpracování avokáda se sadou na něj od značky Tescoma Tescoma

Avokádo a hubnutí

Avokádo je skvělý bojovník s tukem a doporučuje se při dietách. I přes vyšší kalorickou hodnotu mají lidé jej konzumující zdravější tělesnou hmotnost a užší pas. Tuk v něm obsažený se řadí do skupiny zdravých tuků, které snižují cholesterol, neukládají se, a naopak pomáhají tělesný tuk spalovat. Zralé avokádo můžete díky máslové konzistenci namazat jen tak na pečivo nebo ho rozmačkat na pomazánku. Výborná je i avokádová „nutella“.

Tip: Kde zrovna sehnat avokádo v akci? Do 10. 8. ho naleznete například v prodejnách Tesco, a to za akční cenu 24,90 Kč.

Vitamíny v avokádu

Avokádo je plné železa – a nastávajícím maminkám se doporučuje zařadit jej do jídelníčku i proto, že obsahuje také magnezium, při jehož absenci v těhotenství přicházejí křeče. Další vitamíny, které tento zelený zázrak s peckou uvnitř obsahuje, jsou B, C, E, K a vitamín H (který je důležitý pro pokožku a nervový systém organismu).