Proč si pořídit vakuovačku potravin? Čerstvé potraviny po dlouhé týdny

Vakuovačka

Vakuovačky potravin patří mezi kuchyňská zařízení, u kterých si ani neuvědomíte, jak moc je budete používat, dokud si ji nekoupíte. K čemu všemu může sloužit a jak ji vybrat? Podívejte se na naše tipy.

Přečtěte si také

Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování
Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování

Vakuovačku potravin využijete pro skladování potravin, na podtlakové odsávání lahví, pro ochranu předmětů proti korozi i cenností před poškozením. Jsou ideální na tzv. Sous Vide neboli vaření ve vakuu při konstantní nízké teplotě pro zachování živin.  Moderní vakuovací přístroje jsou určeny  všem, kteří nejen rádi a hodně vaří, ale chtějí potraviny bezpečně uchovat déle čerstvé. S vakuově zabalenými potravinami získáte i více prostoru v chladničce nebo mrazáku. O hygieně a čistotě nemluvě. Ale hlavně zachováte plné aroma, chuť a živiny, bez vysušování a oxidace. Vakuovat můžete doma, na chatě, na cestách… Je to chytrý způsob, jak prodloužit čerstvost a výživové hodnoty potravin. A také jak výrazně snížit plýtvání.

Podle čeho vybírat vakuovačku potravin

Všichni výrobci prezentují své výrobky jako ty nejlepší na trhu. Mají velmi lákavé marketingové kampaně a reklamy. My pak nevíme, jak si z různých nabídek vybrat. Informovaný zákazník by měl mít na paměti při nákupu vakuovačky tyto důležité aspekty:

 • jak často ji budeme používat
 • výrobce
 • skladnost
 • sací síla
 • sací rychlost
 • další funkce

Pokud tato kritéria před nákupem pečlivě zvážíte, můžete si být jisti, že vám toto zařízení bude velmi dobře sloužit dlouhou dobu.

Vakuová svářečka fólií Catler VS8010  

Můžete s ní vakuovat nebo jen hygienicky zabalit potraviny. Odnímatelná kuchyňská váha s možností uložení do těla přístroje je vychytávka, kterou ocení každý kuchař. Svářečku využijete při marinování nebo sous-vide vaření. Velký LCD displej a intuitivní ovládání si zamilujete na první dotek. Vakuová svářečka potravin má kompaktní rozměry, můžete ji skladovat i svisle, takže doma ani na cestách nezabere místo. Díky podpoře napájení 12 V ji můžete vozit s sebou na chatu, vzít ji do karavanu nebo na loď. Kromě vakuového balení do sáčků nebo role můžete díky speciálnímu nástavci odsát vzduch z lahví a tím uchovat i vína, octy či oleje. Cena je kolem 3 500 Kč a náhradní vakuovací roli koupíte v akci už od 140 Kč. 

Klarstein Foodlocker

Hodí se na marinované maso, bylinky, omáčky, koření a hotová jídla. Využijete ji na předúpravu pokrmů připravovaných způsobem Sous Vide. Po ukončení procesu se sama vypne. Nerezová ocel se snadno udržuje. Německá kvalita zaručuje těsné svary. Sací síla -0,8 bar, sací rychlost 16 l/min a výkon 175 W vás i přes o něco vyšší hlučnost nadchne. Cena asi 2 200 Kč.

Marinované maso vakuováním jen vylepšíte

Guzzanti GZ 300

Designově zdařilá vakuovačka pro delší uchování čerstvých potravin v lednici a mrazničce i pro vaření technikou Sous Vide. Prodlouží trvanlivost hotových jídel až 5x. Kromě odolné nerezové povrchové úpravy má inovativní uzávěr pro jednoduší obsluhu, světelný indikátor nastavených hodnot a 2 stupně podtlaku. Je sice více slyšet, ale je kompatibilní se sáčky jiných značek do 30 cm šířky. Sací síla -0,8 bar, sací rychlost není udána a výkon 110 W. Cena do 2 000 Kč.

Concept FRESH VA-0010

Používá profesionální silně drážkovanou fólii pro dokonalé odsátí vzduchu, kapsy se dají umýt a opakovaně použít. Fólie je vhodná na vaření ve vodě a ohřívání v mikrovlnné troubě. Můžete si dokoupit doplňkové příslušenství jako fólie, dózy a zátky. Sací síla 0,75 bar, sací rychlost neudána a výkon 90 W. Čeká vás snadná obsluha. Fólie jsou sice dražší, ale jsou pro opakované použití, jen chybí funkce samostatného svařování bez odsávání. Cena do 1 300 Kč je ale lákavá.

Maxxo VM5000

Kromě standardních funkcí má režim pro vakuování vlhkých a měkkých potravin, turbo odsávání, tlačítko pro rychlý a pevný svar, protiskluzové nožičky pro bezpečnou manipulaci a úložný prostor pro napájecí kabel. Součástí je konektor na vakuování potravin ve speciálních dózách, jen musíte dokoupit hadičku. Součástí balení je 10 ks sáčků, 5 ks 22x30 cm a 5 ks 28x40 cm. Výhodou je možnost svaru bez odsávání, přerušení odsávání a snadná obsluha. Sací síla -0,8 bar, sací rychlost 12 l/min a výkon 130 W. Cena do 1 300 Kč.

Vakuování zeleniny

Proč si pořídit vakuovačku potravin

 • uchovávání potravin bez přítomnosti vzduchu, kyslík umožňuje růst plísním
 • uchování čerstvých ingrediencí, jako ovoce, zelenina a byliny
 • suché vakuování ve sklenici na koření, ořechy, semena i kvasnice
 • Sous Vide vaření neboli vakuové vaření při nízké teplotě uchová živiny i chuť 
 • na uchování kvality vína (ne šumivá), konzervování olejů a octů i jejich směsí
 • na ochranu životně důležitých dokumentů proti poškození vodou i hmyzem
 • pro ochranu kovových předmětů, stříbrných příborů, šperků i střeliva proti korozi  

Na co si dát pozor

Nedoporučujeme vakuování věcí, které jsou jemné, jako více kusů ryb, protože se rozmačkají. Vynechte pokrmy, které potřebují trochu vzduchu, jako hamburgery. Buďte opatrní při vakuování kapalin. Polévku nejdříve zmrazte a pak použijte vakuovačku. Marinádu na maso zmrazte v zásobníku na led, dejte pár kostek do kapsy a vakuujte.

FOLII POUŽIJTE VÍCEKRÁT

Při vakuování se snažte strany fólie držet u sebe. Pokud dojde ke krabatění, nemusíte fólii vyhazovat, pouze přibližte svar blíž k potravině. Šetřit fólií pomůže, pokud ji necháte zhruba o 7–10 cm větší, než je samotná potravina. Fólii pak můžete použít ještě zhruba 3x, než ji vyhodíte. Přesněji, každý 2,5–3 cm určí, kolikrát ještě fólii použijete. Navíc ji lze mýt v myčce.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz