Jak naučit děti rychle plavat? Na rukávky zapomeňte

Dítě se musí naučit plavat co nejdříve

Plánujete naučit své děti konečně plavat? Možná na to jdete špatně! Existují plavací pomůcky, které mohou vaše dítě dokonce utopit! Které to jsou? Jaké využít alternativy? Pojďme se na to podívat.

Přečtěte si také

7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé
7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé

Rukávky jsou nebezpečné!

Tolik využívané plavecké rukávky jsou nebezpečné. Nejen, že vaše dítě nenaučí plavat a učí je špatné pohyby rukou, ale dokonce je mohou utopit! Rukávky jsou tlusté a nedovolují plavci zcela připažit ruce. Plavání s nimi je navíc obtížné, protože brzdí přirozené proudění vody kolem těla. Během plavání navíc může nastat situace, kdy se dítko lekne a zpanikaří. V ten okamžik přestane správně dýchat a půjde “jako sekera” ke dnu. Jenže rukávky drží nad hladinou pouze ruce, nikoli hlavu. V této nepřirozené poloze, kdy je hlava pod vodou a ruce na vodou, snadno dochází k tonutí.

Vyzkoušejte jiné pomůcky

Ideální pomůckou, která vám může dobře posloužit, je například klasický nafukovací kruh. Nabízí nejen odpočinek na hladině šplouchajících vlnek, ale i skvělou oporu během prvních pokusů o plavání. Je nepravděpodobné, že by dítko skrze kruh propadlo, protože se zasekne o paže. Znavený plavec si opře hlavu o okraj kruhu a nemá možnost dostat se pod hladinu.

Plavecké brýle

Vychytávka s kruhem

Považujete za správné použít pro výuku kruh? Může být! Podívejte se, jak na to jít chytře. Jakmile se dítko s vodou trochu seznámí a pochopí základní pohyby a dýchání, můžete se pustit do akce. Během přestávek si vezměte kruh do své péče a trochu mu upusťte. Dítko se možná bude obávat, co to vyvádíte. Menší děti skočí na trik: “Trochu ti ho přifouknu, aby se ti lépe plavalo.” S měkčím kruhem musí dítě vynaložit stále více svého úsilí pro potřebný výkon. Uvidíte, že po pár upuštěních vzduchu už to půjde samo!

Naučte se floating

Předpokladem pro úspěšný start výuky plavání je dovednost zvaná floating. Plavec leží na vodní hladině buď na břiše nebo na zádech. Někdy to i znamená, že je obličej pod vodou. Je důležité, aby tuto dovednost mělo dítě osvojenou ještě před samotným zahájením učení. Splývání je zároveň záchranná poloha jak pro vás, tak pro tonoucího. Plavci pomáhá si odpočinout, relaxovat, v klidu vydechnout. Naopak, pokud byste někdy někoho zachraňovali bude potřeba, abyste uměli nést nejen váhu svou, ale cizí.

Žádné pomůcky!

U nácviku této dovednosti se vyvarujte použití jakýchkoli nadnášecích pomůcek, které by byly pomocnou berličkou. Dítě tento prvek musí zvládnout zcela samo. Dejte tomu čas a “netlačte na pilu”.

nadnášecí pomůcky pro děti

Navažte kontakt s vodou

Důležitá je důvěra dítěte v bezpečí vodní plochy. Pokud se dítko zdráhá do vody vůbec vkročit, rozhodně ho nenuťte, ani nepoužívejte psychický nátlak. Naopak použijte jemné přesvědčovací metody.

  • Jemně dítko postříkejte vodou
  • Omyjte si vzájemně obličej
  • Brouzdejte se mělčinou
  • Využijte hraček a zařiďte zábavu

Tip

Pro rozptýlení ratolesti ve vodě můžete sáhnout po vodních hračkách, jako jsou míčky či vodní pistole. Některé se dokonce vyrábějí ve tvaru zvířátek! Svezte dítě jako na loďce! Určitě se mu bude líbit jemné houpání vlnek. A třeba nakonec smočí nožky nebo do vody hupne rovnou! 

Tohle nedělejte!

Existuje pár věcí, které byste během učení dětí dělat rozhodně neměli.

  • Přebytečné chválení vede k přílišnému sebevědomí a následné neschopnosti naučit se pořádně plavat
  • Psychický nátlak ze strany dospělých může vyvolat absolutní nechuť k vodním hrátkám či plavání obecně
  • Respektujte přání dítěte. Pokud už plavat nechce, nenuťte ho
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz