Jaký je rozdíl mezi parfémem, parfémovanou a toaletní vodou?

Víte, jaký rozdíl je ve vůních označených jako parfém, toaletní nebo kolínská voda?

Některé z nich vám na kůži a oblečení vydrží i do druhého dne, jiné za pár minut necítíte. Proč je mezi vůněmi takový rozdíl? Existuje jich velké množství, a ne všechny mají stejné vlastnosti. Více vám napoví označení na flakónu, kterému ale ne vždy všichni rozumí. Jsou pro vás slova jako eau fraîche nebo niche španělská, respektive francouzská vesnice? Čtěte dál!

Přečtěte si také

Klasické cigarety to mají nahnuté. Tabákové firmy je chtějí během pár let přestat vyrábět
Klasické cigarety to mají nahnuté. Tabákové firmy je chtějí během pár let přestat vyrábět

Vyšší výdrž, vyšší cena

Co vlastně dělá vůni vůní? Základem pro všechny z nich jsou esenciální oleje. Ty se získávají z květin, jako jsou jasmín, růže nebo ylang-ylang. U kořeněných vůní se využívají i exotické dřeviny typu cedr, santalové dřevo nebo myrha. Destilací se z těchto přírodních materiálů získávají vonné silice. Výsledkem je koncentrovaný vonný extrakt, ze kterého vzniká výsledná vůně. Tím jsme celý proces trochu zjednodušili, ale nechceme vás nudit chemií a fyzikou. Zásadní je, že výsledná cena vůně se odvíjí od toho, jaké množství vonných esencí je v ní použito. Jejich vyšší podíl dodá vůni intenzitu, za kterou si připlatíte.

Vonné silice pro výrobu parfémů se získávají z květin nebo exotických dřevin.

Není parfém jako parfém

Pro označení eau de parfum se v češtině používá jen jednoduché parfém. Budeme-li ale doslovní, není to to samé. Vůně s názvem parfum nebo také extrait jsou ty nejkoncentrovanější. Obsahují 15 až 40 % vonných složek a jejich konzistence bývá hustší. Takovéto vůně se neprodávají ve flakónech s rozprašovači, k jejich použití je určené malé kapátko, kterým vůni nanesete na kůži. Takto exkluzivní zboží bývá ale problém sehnat a v parfumeriích na něj nenarazíte vůbec. Pokud si chcete dopřát kvalitní vůni s dlouhou výdrží, zvolte již zmíněnou eau de parfum, tedy parfémovanou vodu. Tyto vůně obsahují 8 až 15 % vonných složek a jsou běžně dostupné v obchodech a parfumeriích.

Intenzivní parfémovaná voda je vhodná na večer, přes den a do práce sáhněte po toaletní vodě.

Toaletní vodu nebo kolínskou?

Intenzivnější parfémy jsou vhodné hlavně na večer. Ale co když na cestě do práce nechcete vůní omámit spolucestující v autobuse? Na denní nošení jsou vhodné toaletní vody s označením eau de toilette. Zde se procento vonných silic snižuje na 4 až 8 %, a tak je možné tyto voňavky zakoupit za nižší cenu. Lehkou a nevtíravou vůni nabízí eau de cologne, česky kolínská voda. V té jsou vonné látky zastoupeny jen 3 až 5 % a je jí možné navonět i vlasy nebo oblečení. Kolínskou vodu má většina lidí spojenou jen s pánskou kosmetikou, na trhu však najdete i unisex verze, které mohou používat i dámy.

Jemná eau fraîche

Jak už samotný název vypovídá, na konci škály stojí čerstvá a lehká vůně, obsahující jen 1 až 3 % vonných silic. Na rozdíl od parfémovaných a toaletních vod je vhodná k aplikaci na oblečení. Eau fraîche sice nevydrží vonět příliš dlouho, ale díky nižší ceně je i tak velmi oblíbená. Často si ji též zákazníci pořizují v horkých letních měsících, kdy slouží i jako příjemné osvěžení. Stejnou službu udělá i tělový sprej, který v sobě obsahuje přibližně stejné procento vonných silic a v obchodech jej můžete vidět pod anglickými názvy body mist, body spray nebo body splash.

Pod názvem body mist nebo body spray se skrývá lehká vůně vhodná do horkých letních dní.

Niche vůně jsou jedinečné

V poslední době se čím dál tím častěji na trhu objevují i tzv. niche vůně, které představují něco extra. Jdou mimo hlavní proud, nesnaží se zalíbit davům, a tak si je buď zamilujete, nebo je naopak nemůžete vystát. Firmy vyrábějící niche parfémy se nebojí kombinovat nezvyklé ingredience, jako je střelný prach nebo absinth s velmi vzácnými květinami. U těchto druhů parfémů se často stírá rozdíl mezi pánskou a dámskou vůní a zákazník má větší volnost ve výběru. Pokud tedy toužíte po originalitě, niche by se mělo stát součástí vašeho slovníku.

Roja Parfums Roja 100 ml za 65 070 Kč

Chcete udělat na Vánoce radost něčím výjimečným?

  • V českém eshopu Notino můžete koupit parfém Roja Parfums Roja 100 ml za 65 070 Kč. Roja je chyprová (cypřišová) vůně pro muže i ženy od britské značky nikových (niche) parfémů Roja Parfums.
  • Douglas parfumerie nabízí silně koncentrovanou vůni Arcane v luxusním křišťálovém flakónu. Jde o limitovanou edici značky Rouge Bunny Rouge pro znalce a sběratele (22 500 Kč). 

Nejoblíbenější parfémy roku 2019

Pro ženy:

  • Lancôme La Vie Est Belle
  • Chloé Chloé 
  • Armani Acqua di Gioia

Pro muže:

  • Hugo Boss BOSS Bottled
  • Dolce & Gabbana The One for Men
  • Armani Acqua di Giò Pour Homme
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz