Finská, parní nebo infra sauna? Zařiďte si domácí wellness podle svých představ

Žena ležící ve finské sauně Mr. Tempter / Shutterstock.com

Wellness procedury si stále častěji užíváme i v pohodlí domova. Kromě bazénů nebo vířivek tedy stoupají i prodeje různých typů saun. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A na co se při výběru zaměřit?

Přečtěte si také

Prodej vánočních stromků online začal. Vyberte si ten pravý stromek z pohodlí domova

Finská sauna pro milovníky tradic

Tento typ sauny existuje už zhruba 5 tisíc let a jeho obliba rozhodně neklesá. Jen ve Finsku připadá na 5,6 milionu obyvatel více než milion saun.

Klasická dřevěná sauna zaujme už na první pohled a právě zde si můžete užít typické rituály, kartáčování nebo automasáže. Prostor vyhřívají saunová kamna a teplota zde dosahuje až 110 °C. Na kamnech leží lávové kameny, které je občas nutné polít horkou vodou. V celém prostoru se tak na chvíli zvýší vlhkost vzduchu, která se jinak pohybuje jen okolo 5 %.

Parní sauna nebo infrasauna?

V obou případech dosahuje teplota zhruba 60 °C. Infrasauna ale náš organismus zatěžuje méně, protože vlhkost vzduchu je tu maximálně 50 % a suché teplo snášíme vždy lépe. Naproti tomu v parní sauně může být vlhkost až 100 %. Infrasauna je navíc vhodná i pro alergiky nebo astmatiky a není potřeba se po ní ochlazovat v ledovém bazénu.

Interiér hotelové infrasauny Edvard Nalbantjan / Shutterstock.com

Na zahradě i přímo v domě

Před nákupem myslete také na to, kam chcete saunu umístit. Nemusí to být jen venku na zahradě. V moderních bytech a rodinných domech je sauna mnohdy součástí koupelny, fitness centra či zimní zahrady. Daná místnost ale musí splňovat několik podmínek – jde zejména o maximální vlhkost vzduchu (50 %), správné odvětrávání, kvalitu podlahy apod. Infrasauna je z tohoto hlediska méně náročná. Stačí vám tedy jakékoli temperované prostory.

Udělejte si z domova oázu klidu a relaxace

Zdravotní benefity, ale i rizika

Saunování je pro zdravého člověka velmi prospěšné. Zvyšuje totiž imunitu a celkovou odolnost organismu. Dále napomáhá detoxikaci, ulevuje od bolesti zad a kloubů a doporučuje se i pacientům s artritidou. Infrasauna pak pomáhá i při některých alergiích nebo kožních problémech.

Oběma typům sauny se ale raději vyhněte, pokud máte jakékoliv problémy se srdcem, nádorové onemocnění, hemofilii, vysoký krevní tlak, křečové žily nebo jiné cévní problémy. A nikdy samozřejmě saunu nenavštěvujte, pokud máte jakoukoliv infekci nebo jste nachlazení. Případně se poraďte se svým lékařem.

Domácí sauna uprostřed místnosti Edvard Nalbantjan / Shutterstock.com

Ceny a náklady na provoz

Finskou saunu pořídíte levněji než verzi vytápěnou infratopením. U značky Marimex začínají ceny zhruba na 20 tisících Kč, zatímco na nákup infrasauny byste si měli připravit nejméně 30 tisíc Kč. Oba typy nicméně koupíte i v luxusních provedeních, tedy i za trojnásobek minimální ceny. Jen pozor na to, že malé saunaboxy pro domácí použití nejsou tak účinné jako velké sauny, které znáte z wellness hotelů. Stejně tak je tomu u infrasaun.

Tip: Prodejce Marimex má aktuálně skvělou akci, kdy při nákupu některých typů saun a infrasaun dostanete jako dárek bazén.

Vyšší počáteční investice do infrasauny se rozhodně vyplatí, protože náklady na provoz jsou až desetkrát nižší než u finské sauny.

  • Infrapanely se zahřejí velmi rychle, a tak je sauna připravená k použití už během pár minut. Napájet ji přitom můžete z běžné zásuvky s napětím 230 voltů. Jedno saunování má trvat 45 minut, a tak vychází přibližně na 5 Kč. Na druhou stranu však přijdete o zážitek, který se spojen s tradičním saunováním.
  • Naproti tomu u finské sauny počítejte se 45 až 60 minutami nahřívání. A samotný rituál pak trvá 5 až 15 minut a měli byste ho opakovat třikrát. Na méně než 50 Kč se tedy nedostanete.

Tip: K největším trendům dnes patří biosauny, které kombinují to nejlepší z parní a finské sauny. Často se používají jako součást solné terapie nebo aromaterapie.