10 největších chyb, kterých se dopouštíme a díky tomu naše pleť stárne rychleji. Kolik z nich děláte vy?

Žena se dívá do zrcadla a kontroluje i pleť Rido / Shutterstock.com

Pleť jako broskvičku chce mít každá žena – s věkem však pokožka vysychá, objevují se vrásky a zejména v oblasti dekoltu kůže ochabuje. Mohou se objevit i pigmentové skvrny a jiné nedokonalosti, které nám sebedůvěru rozhodně nepřidají. Co všechno negativně ovlivňuje vitalitu vaší pleti?

Přečtěte si také

Zábava jen pár kroků od domu. Jak vybrat venkovní dětské hřiště, které zabaví malé i velké?
Zábava jen pár kroků od domu. Jak vybrat venkovní dětské hřiště, které zabaví malé i velké?

1. Kouření

Kouření urychluje stárnutí kůže a snižuje množství látek schopných vázat vodu, takže pleť vypadá starší, než ve skutečnosti je. Navíc budete mít zažloutlé prsty a zuby, nehledě na negativní zdravotní dopad. Kouření navíc pěkně leze do peněz – investujte raději uspořené peníze do kvalitní kosmetiky nebo do ošetření profesionálním vybavením.

Hýčkejte si svoji pleť krémem v akci

2. Nedostatečná hydratace pleti

Používejte vyživující krémy, které dodají vaší pleti dostatek tekutin – bude pak napnutá a vrásky se dále neprohloubí. Dle svých potřeb sáhněte po krémech s vitaminem C, kyselinou hyaluronovou nebo koenzymem Q10. Hydrataci uzpůsobte i ročnímu období.

V létě je pleť náchylná na vysušení a může se snadno spálit od sluníčka. Zimní mrazíky pleti také příliš neprospívají, chraňte ji proto speciálními ochrannými krémy na bázi oleje.

Žena má z opalovacího krému na obličeji udělané sluníčko Subbotina Anna / Shutterstock.com

3. Krémy bez UV filtru

Opálená pleť je snem spousty žen, nicméně UV paprsky ji mohou pěkně vysušit. Ultrafialové záření ovlivňuje všechny vrstvy kůže a stojí za úbytkem kolagenu. V létě se sluňte s rozumem a solárium raději vynechejte úplně.

Kupte si krém s UV filtrem a noste jej během celého roku, sluníčko svítí i v zimě. Na noc ho však nepoužívejte, může zanášet póry – zvolte raději noční krém, který pleť vyživí bez zatížení.

4. Velké množství alkoholu

I alkohol vede k dehydrataci pleti – lidem, kteří holdují častému pití, chybí důležité vitamíny A, B a E, které mají na krásné pleti zásluhu. Občas si skleničku samozřejmě dopřát lze, ale pijte s rozumem. Poděkují vám i vaše játra.

5. Špatné stravovací návyky

Tučné a mastné jídlo, čokoláda a velké množství mléčných výrobků dokáže způsobit kožní problémy. I neléčené intolerance na lepek mohou vyvolat vleklé obtíže, které se projeví i na pleti. Odlehčete proto svůj jídelníček, zařaďte skutečné potraviny, vyřaďte rafinovaný cukr a všechny polotovary. Budete se cítit lehčeji a zdravěji.

Žena s nadváhou pečuje o svou pleť před zrcadlem antoniodiaz / Shutterstock.com

6. Výkyvy v hmotnosti

Časté diety mohou napáchat na pleti a kůži velké škody – po ztrátě většího množství kilogramů je pleť povadlejší a trvá jí, než se stáhne. Ve vyšším věku si dovolte pár kilogramů navíc, vrásky se částečně vyplní tukem a vy budete působit mladší.

7. Málo estrogenu

Po přechodu nemá ženské tělo dostatek estrogenu, který zabraňuje stárnutí pleti. Do svého těla jej však můžete dostat i uměle, takže pokud jste v menopauze, nemusíte házet flintu do žita.

Najděte si vhodný krém pro vaši pleť v akci

8. Kupujete si nekvalitní kosmetiku

Nekvalitní kosmetika nebo nevhodně zvolený krém rozhodně pleti nesvědčí. Nechte si doporučit péči od své kosmetičky přímo podle svých potřeb – a možná zjistíte, že celý život používáte kosmetiku špatnou. Mnoho žen si totiž myslí, že mají mastnou pleť a tu dále vysušují, ovšem ve skutečnosti je jejich pleť suchá a reaguje právě tvorbou mazu.

9. Moc se mračíte

Snažte se nemračit a držte si neutrální výraz, samozřejmě jen ve vhodných situacích. Přistihla jste se, že se mračíte u práce a dělají se vám vrásky na čele? Nedělejte to, naštvaný pohled za to určitě nestojí.

Starší žena si drží bradu a usmívá se Vadym Pastukh / Shutterstock.com

10. Málo pijete

Krásná a plná pleť potřebuje pravidelný přísun vody. Dva litry denně dodají vaší pokožce vláhu a vrásky budou vypadat méně hluboké. Pitný režim blahodárně ovlivní i funkci ledvin, zrychlí metabolismus a vy budete mít více energie.

Jak se naučit se stárnout s grácií

Nikdo nemládne. Je to kruté, ale je to tak. Pokud máte vyšší věk (nebo se k němu blížíte), nestyďte si koupit krém pro pleť 50+ – není žádná ostuda, když člověk umí stárnout a ví, co tělo potřebuje. Nepodléhejte trendům, ale vsaďte na osvědčenou kosmetiku pro starší pleť s promyšleným složením a mixem funkčních látek.