Jablek bude letos méně, výrazného zdražení se ale obávat nemusíme

Červená jablka v bedně Jill Wellington / Pixabay

Podle odhadů by sklizeň jablek v Česku měla být podprůměrná, oproti minulému roku totiž klesne o 5 %. Hrušek bude ale o poznání více a jejich sklizeň by měla být o 21 % vyšší než vloni. I přesto by však ceny měly zůstat ve stejné cenové hladině, na kterou jsme zvyklí.

Přečtěte si také

Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu tak, aby nemuseli zdražovat
Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu tak, aby nemuseli zdražovat

V některých oblastech ČR je úroda jablek nadprůměrná

Ještě v polovině června odhady říkaly, že v Česku bude úroda jablek vyšší dokonce o 7 % než minulý rok. Nicméně poslední odhad sklizně, který se dělal k 1. září, hovoří o pětiprocentním poklesu. Oproti průměru sklizní za posledních pět let to tedy celkem dělá propad o 6 %.

Výraznější poklesy úrody jablek očekávají pěstitelé zejména na jižní Moravě a ve středních a severních Čechách, zatímco pěstitelé v na severní Moravě a v západních Čechách předpokládají naopak dokonce vyšší úrodu než v loňském roce.

Svou vinu na nižší sklizni má hned několik faktorů. „Důvodem nižší sklizně je pozdní nástup vegetace, špatné a chladné počasí v období květu, kdy málo létaly včely a další opylovači, a výrazný propad plůdku, který přišel se zpožděním až ve druhé polovině června," řekl vysvětluje předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Jablečný sad, červená jablka, žebřík lumix2004 / Pixabay

Česká jablka budou větší a hezčí, hrušně překvapily

Situace s jablky nicméně nemusí být tak špatná, jak by se zpočátku mohlo zdát. Oproti minulému roku budou totiž jablka krásná. Už teď se ukazuje, že budou větší a krásně zabarvená díky ideálnímu zářijovému počasí. V konečném důsledku by tak výsledná sklizeň mohla být vyšší, než je odhad.

Svou plodností pěstitele mile překvapily i hrušně. Na celkem 754 hektarech v České republice se urodí o 21 % víc plodů než vloni a jen ve středních Čechách bude úroda hrušek o 42 % vyšší než minulý rok.

Menší úroda jablek ovšem neznamená, že by v obchodech měla být dražší, než jsme zvyklí. V EU se totiž očekává průměrná sklizeň okolo 12 milionů tun jablek a dá se tedy předpokládat, že ceny by se výrazně měnit neměly. Ceny jablek za kilogram se v českých obchodech od ledna do září pohybovaly okolo 34 až 39 Kč/kg.

Hršuky na stromě _Alicja_ / Pixabay

V supermarketech se teď ceny jablek pohybují okolo 25 Kč/kg

Ve slevových akcích se však dají jablka nakoupit mnohem levněji. Výhodnými cenami se to v supermarketech teď jen hemží, stačí je sledovat.

  • Slaďoučká jablka odrůdy Golden Delicious mají v akci v Tescu, kde stojí 23,90 Kč (běžná cena 38 Kč/kg).
  • Za 19,90 Kč/kg koupíte také jablka Gala v Penny, zatímco v Lidlu a Kauflandu stojí 24,90 Kč/kg (běžná cena 40 Kč/kg).
  • V akcích seženete i hrušky. Šťavnaté hrušky Lucasova, jejichž běžná cena je 49,90 Kč, se v Lidlu prodávají za 24,90 Kč/kg.

A pokud se právě chystáte na sušení jablek, máme pro vás tip na skvělého pomocníka! Až do 30. září v Tescomě prodávají s 20 % slevou loupač a kráječ jablek Handy, který v akci stojí 743 Kč. Běžně se tento produkt prodává za 929 Kč a zákazníci si jej v recenzích nemohou vynachválit. Loupání jablek je díky němu rychlé a bezpečné.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz