Hypermarket Globus rozšiřuje dobíjecí síť pro elektromobily

Dobíjení elektromobilu Canva

Obliba elektromobilů v regionech roste. Vyplývá to z dat společnosti Globus, která na zvyšující se poptávku reaguje rozšiřováním sítě dobíjecích stanic. Aktuálně se dají využít na 14 místech po celé České republice a do poloviny příštího roku přibydou všude tam, kde je budou zákazníci vyžadovat. Jde o jeden z nejdůležitějších kroků k rozvoji elektromobility, která by do roku 2035 měla zajistit snížení emisí na nulu.

Přečtěte si také

Kombucha: Co je to za nápoj a jak ho připravit krok za krokem?
Kombucha: Co je to za nápoj a jak ho připravit krok za krokem?

Zájem o dobíjení elektromobilů roste

„Pokud vše půjde podle plánu, do poloviny roku 2022 rozšíříme dobíjecí možnosti u hypermarketů Globus v Praze Zličíně, Brně, Pardubicích, Olomouci, Karlových Varech a Ostravě,“ popisuje vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie Martin Klíma.

Rychlonabíjení je dražší, ale oblíbenější

Dobíjecí stanice, které jsou aktuálně v provozu, nabízejí několik režimů. Na výběr máte pomalé a rychlé dobíjení.

  • v prvním případě je to 22 nebo 44 kW
  • ve druhém 50 kW, které většina klientů preferuje, přestože je dražší.

Až do poloviny minulého roku byla většina dobíjecích stanic zdarma, ale pak je jejich provozovatel E.ON zpoplatnil. U Globusu tedy zaplatíte stejnou cenu jako na veřejných místech.

  • pomaleji můžete bez registrace dobíjet za 9 Kč/kWh
  • jako přihlášeného zákazníka vás 1 kWh vyjde na 3 Kč.
  • u rychlonabíjení je to 11 Kč nebo 6 Kč/kWh.

„Pomalé dobíjení využívají zákazníci spíše jen v případě, že je rychlonabíjení obsazené,“ potvrzuje manažer technického nákupu hypermarketů Globus Pavel Helus.

Parkovací místo pro dobíjení elektromobilů Unsplash

Vyšší poptávka je ve velkých městech

Největší zájem o dobíjení eviduje Globus ve velkých městech a u hlavních dálničních tahů. Loňských 6 400 dobití za rok bude letos určitě překonáno, jen zatím není známé přesné číslo. Podle spotřeby aktuálně vedou pražské Čakovice a Zličín a dále Olomouc, Karlovy Vary nebo Ústí nad Labem. A nyní jsou v plánu nové nabíječky hlavně v Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Dobíjecí stanice provozují i další řetězce

Elektromobily můžete dobíjet také u prodejen dalších řetězců.

  • Stále více dobíječek instaluje například Lidl, který je v rámci snahy o lepší přístup k životnímu prostředí nabízí zdarma. Aktuálně jich mají zákazníci k dispozici už 25 a ve většině případů umožňují rychlé dobíjení. Dobrou zprávou je, že čerpají energii primárně z obnovitelných zdrojů a o jejich zpoplatnění se zatím neuvažuje.
  • Udržitelně přemýšlí také Tesco, které u nás plánuje vybudovat síť dobíjecích stanic ve spolupráci s ČEZ. Kromě toho však prosazuje i další ekologické způsoby dopravy. Unikátní je například nová prodejna řetězce v Jaroměři, a to zejména energetickou soběstačností a nulovou uhlíkovou stopou, ale také svojí polohou v centru města. Díky tomu umožňuje zákazníkům dojít si na nákup pohodlně pěšky, případně dojet na kole.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz