5 věcí o pivu, které byste měli jako správní Češi vědět

Čepované pivo je nejlepší!

Když si vybavíme hokej, fotbal nebo jen posezení s přáteli v hospůdce, neodmyslitelně k tomu patří i tenhle tekutý chléb národa našeho. Ve světě se mu říká zpravidla stejně: beer, birra, la biére, bier, ale v některých zemích taky podobně jako u nás – pivo. Proč je vlastně tak unikátní a co bychom o něm měli vědět?

Přečtěte si také

Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob
Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob

1. Historie aneb jak je to dlouho, co ho lidstvo vlastně pije

Každý z nás se s pivem setkal už jako dítě, kdy ho pil strejda nebo někdo z rodiny či kruhu rodinných přátel. K naší národnosti prostě patří. Dokonce už víme, že v posledních letech je v některých případech levnější než voda. Věděli jste však, že pivo se údajně vyrábělo už několik tisíc let před naším letopočtem a poctilo svými účinky už národ Sumerů? Mezopotámie se tak zapsala do „pivařské” historie. Dá se říct, že lidstvo pije tento kvašený alkoholický nápoj už přes 9 000 let! 

2. Synonyma pro pivo: Lepší nálada i odpuzovač hmyzu

Proč je nám po něm tak dobře? Může za to přímo magická skupina vitamínu B, která příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Když to s ním nepřeháníme, tak si náladu skutečně můžeme zlepšit. Dalším plusem vitamínu této skupiny je odpuzující efekt proti hmyzu. Komáři a klíšťata na vás díky němu tolik nepolezou. Není to však asi tak účinné jako repelent. Ale když ten zrovna po ruce není, poslouží nám určitě tato alternativa. Někteří lidé se dokonce domnívají, že pro ještě větší účinek je lepší si pivem potřít končetiny. Už jste to zkoušeli? 

3. Je afrodiziakem?

Každý z nás ví, že když se trochu napije, odstraní se mu nějaké zábrany. Do skupiny afrodiziak se ale přímo neřadí. Člověk je více společenský a kontaktní, ale pivo je spíše jakýmsi pomyslným afrodiziakem, které nám umožňuje být si s druhými blíž.

Raději to s ním ale nepřehánějte, efekt může být totiž i opačný.

Přátelské setkání, ke kterému téměř vždy patří pivo.

4. Pozor, odebírá (nejen) hořčík z těla

U všeho jsou dobré i špatné stránky a pivo není výjimkou. Musíme brát v potaz, že jakýkoliv alkohol nám z těla vyplavuje cenné minerální látky a k nim se řadí i hořčík neboli magnezium. Když jej máme nedostatek, zvyšuje se nám náchylnost k nemocem a psychické nepohodě. Zkrátka patří do kategorie cenných pomocníků v našem těle. Takže věta všeho s mírou je na místě. Vyplavené minerály bychom měli doplňovat buďto vhodnými potravinami nebo doplňky stravy. Stejně tak je to i s draslíkem, který se nám odplavuje při konzumaci alkoholu.

TIP: Pokud jdete na alkoholový sedánek s přáteli a už vám není 17 let, dejte si záležet na jídle, které si dáte před tím, než začnete hojně pít a oslavovat. Vyvarujete se kocovině, ale také většího úbytku výše zmíněných minerálů. Klidně si k jídlu přidejte jednu či dvě tabletky hořčíku nebo si dejte pár kakaových bobů, které jsou výborným přírodním zdrojem magnezia.

5. Chmelem, a tedy i pivem do peřin  

Víte, že český chmel patří mezi ty nejkvalitnější na světě? Není se čemu divit, máme opravdu krásné chmelařské oblasti a většina z nás by byla nerada, kdybychom o ně přišli. Chmelové brigády zažil téměř každý a rádi na ně vzpomínáme, protože se tam obvykle sešla dobrá parta lidí. Ale vraťme se ke chmelu. Na výrobu piva používáme odrůdu, která nese zajímavý název žatecký poloraný červeňák.

Chmel má mnoho léčivých účinků, pomáhá člověku zmírnit mimo jiné nespavost. Proto není překvapivým faktem, že patří do stejné čeledi rostlin jako konopí. Když by vás tedy někdy trápilo, že nemůžete usnout, už víte, co by vám mohlo pomoci. Nezapomínejte ale na množství. Chmel je typickou složkou piva, bez které by pivo pivem ani náhodou nebylo.

TIP: Kvalitním a velmi oblíbeným pivem jsou lahvové Svijany. Těmi určitě potěšíte i nečekanou návštěvu. Momentálně je v akci Svijanský Máz, světlý ležák 11°, a to za 8,90 Kč v Albert Hypermarket. Nabídka trvá až do 2. 7. Pokud chcete větší balení v BILLA si můžete koupit rovnou 8 ks v jednom za 99,90 Kč. Tato nabídka platí až do 7. 7.