Chytré poštovní schránky, které umí balíky odeslat i přijmout, jsou konečně v Česku

Kurýr vykládá balíky z vozu PostCube

Počty výdejních boxů rostou. Může za to pandemie, ale i flexibilita – nemusíte doma čekat na doručovatele a pro balík se stavíte, až se vám to bude hodit. Jeden typ doručování však na trhu stále chyběl. A český start-up PostCube svým produktem toto místo vyplnil.

Přečtěte si také

Stažení výrobku: Oblíbená nemléčná rýžová kaše od Hami obsahovala bakterie salmonely
Stažení výrobku: Oblíbená nemléčná rýžová kaše od Hami obsahovala bakterie salmonely

Inovovaná poštovní schránka

Aby poštovní schránka mohla vyhovovat dnešním potřebám, měla by splňovat jak odesílání, tak příjem balíků. A přesně této službě jde schránka od společnosti PostCube naproti.

Když chcete balík odeslat, vložíte jej do boxu a kurýr (aktuálně pouze řidiči Liftaga) jej vyzvedne. Nemusíte tak trávit čas ve frontě na poště nebo cestou samotnou – podobně jako například Rohlik.cz tak firma reaguje na smysluplnější využití volného času.

Jak se dozvíte, že ve schránce máte balík?

Kurýr si box jednoduše otevře díky elektronickému klíči, kterým disponuje. Aby se informace o balíku k vyzvednutí dostala k adresátovi, musí kurýr potvrdit doručení v aplikaci. To způsobí zaslání notifikace a adresát je obeznámen a ví, že si má balík vzít.

Výhodou je, že PostCube nemusí být připojen k internetu, dokonce ani není elektricky napájen. Stačí tužkové baterie. Schránka komunikuje s aplikací přes Bluetooth.

Kolik schránka stojí?

Box o velikosti M (na výběr jsou varianty s hranatými nebo zaoblenými rohy), který byl uveden na trh, začíná na ceně 6 599 Kč. Spoluzakladatel PostCube Martin Šplíchal uvedl, že cenu plánovali nižší, ale současná situace na trhu jim bohužel nehrála do not, především kvůli ceně výrobních materiálů.

400 000 schránek do roku 2025

Vizí PostCube je, aby jejich schránky byly u každého domu. Do roku 2025 by jich chtěli dodat alespoň 400 000 kusů. Zdali se jim to povede, ukáže až čas.

Další alternativy doručení

Pokud nechcete investovat do zřízení poštovní schránky, můžete využít řadu dalších možností, které aktuálně nabízí jiní prodejci.

  • Nabízí se například Z-BOX od Zásilkovny, který je v provozu 24 hodin denně. V boxu nyní najdete balíky k vyzvednutí, ale stejně jako v případě PostCube je v plánu, abyste do něj mohli i balík uložit a takto odeslat.
  • Největší tuzemský e-shop Alza.cz zase využívá svou síť AlzaBoxů. Nově je nabídne i třetím stranám. V České a Slovenské republice najdete na 100 000 schránek a zhruba 1 000 výdejních míst.
  • Boxy k vyzvednutí využívá i Rohlik.cz a jsou známé pod názvem Rohlik Point. Nemusíte čekat na kurýra nebo se bát, že se potraviny zkazí. Výdejní boxy jsou chlazené.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz