Rostlinné potraviny stoupají na oblibě: Češi stále víc nakupují alternativy sýrů, ale i masa

Falafel a organické mini kuličky pro vegetariány v Lidlu Kupi.cz

Američané vyvíjí sýr ze sóji, několik alternativ sýru či masa a mléka však dávno koupíte v obchodech – dokonce i u nás. Výrobky jsou populární nejen mezi vegany a vegetariány, ale také mezi těmi, kdo čas od času chtějí nahradit v jídelníčku živočišné produkty. Jaké možnosti pořídíte v českých supermarketech?

Přečtěte si také

ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží
ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží

Sýr je oblíbený – vždyť mnoho pochutin se bez něj neobejde. A protože přibývá veganů a těch, kdo chtějí omezit živočišné produkty, investuje americká společnost Nobell Foods do vývoje ještě lepšího alternativního sýru bez přítomnosti mléka. Alternativy sýru tu však nejsou jen pro ty, kdo touží po odlehčení stravy, ale také pro ty, kdo se laktóze a mléčným výrobkům vyhýbat musí – ze zdravotních důvodů.

Zakladatelka Nobell Foods Magi Richani se potýkala s intolerancí laktózy – právě tato zkouška ji přivedla k nápadu vytvořit chutný (ne)sýr – tedy sýr rostlinného původu, který by nicméně i skvěle chutnal. „Bylo to trochu sobecké,“ uvedla Magi. „Chtěla jsem produkt, který můžu jíst bez pocitu, že si něco odpírám,“ upřesnila. Žádný podobný výrobek podle svých slov na trhu nenašla. To se stalo pohonem, který ji donutil přemýšlet nad nápravou, až v roce 2016 založila společnost Nobell Foods.

„Pro mě je nejdůležitější přijít s jídlem, které nejen skvěle chutná, ale dokáže konkurovat i cenou,“ řekla zakladatelka společnosti. „Pokud po lidech za alternativu budeme chtít dvakrát, třikrát, pětkrát nebo desetkrát více, žádný systém nezměníme,“ dodala. Rozhodující je tedy nejen finální výrobek, na kterém startup za pomocí investic pracuje, ale i cena. Hlavní surovinu pro výrobu náhražky sýra přitom bude sója.

Jak je tomu se sýry u nás?

Falešné sýry? Vegané používají třeba ty z kokosového tuku, oblíbené jsou i ty z oříšků. Jejich chuť se od tradičního sýra samozřejmě liší, některé se ovšem při tepelném zpracování roztečou jako skutečný sýr. Alternativy plátkového sýru či camembertu pořídíte ve zdravých výživách, stále častěji však po nich můžete sáhnout také v supermarketech.

Sójové boby v misce a vedle ní Pexels

Alternativy seženete také za mléko či maso

Veganů či osob s intolerancí na laktózu přibývá – i to jsou důvody, proč se trh přizpůsobil poptávce. V prodejnách obchodních řetězců tak dnes nakoupíte nejen některé alternativy sýrů, ale i mletého masa, karbanátků, řízků, kuřecích nugetek nebo (ne)mléka. Rostlinné nápoje jsou součástí regálů již poměrně běžně, stačí si vybrat. Výrobci a obchodníci se snaží zpestřit nabídku tak, aby si každý přišel na své.

Tip: Nevíte si rady, kde alternativy sýrů či masa pořídit? Zadejte do vyhledávače na Kupi.cz například veganský sýr. Vybrané položky najdete buď v akci, nebo se můžete podívat na jejich historii – zjistíte tak, které obchody je v minulosti nabízely. Pravidelně je má třeba Lidl, Globus, Billa, Penny Albert a další.