Sezóna v zahradě s Garden and Kitchen: Je nejvyšší čas dohnat resty. Víte jaké?

Sezóna v zahradě s Garden and Kitchen: Je nejvyšší čas dohnat resty. Víte jaké? Canva

Straší váš, že je konec března a vy jste doteď neměli čas řádně a poctivě nachystat zahradu na blížící se sezónu? Nezoufejte. Letošní vydatná zima start pěstební sezóny o něco posune, a tak máte stále ještě čas. Co je tedy potřeba zvládnout na užitkové zahradě? Zeptali jsme se Inny Valouškové alias Garden and Kitchen.

Přečtěte si také

Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat
Kdy začít péct jaký druh cukroví? Vytvořte si plán pečení a budete letos konečně vše stíhat

Vždyť je venku ještě zima

I když oficiálně už jsme jaro přivítali, venku to na první pohled „jarně“ ještě nevypadá. První sluneční paprsky často rozežene vítr či vystřídá déšť, občas dokonce smísený se sněhovými vločkami.

Zima letos byla v porovnání s posledními roky vcelku tuhá, a stále se tak úplně nechce vzdát. Vypadá to, že veršované pranostiky „březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem“ se letos naplní bezezbytku.

Při pozornějším průzkumu zahrádky si už však můžeme všimnout jistých náznaků toho, že i v přírodě nastane jaro cobydup. „Objevují se první květy jarních druhů – bledule, narcisy, krokusy nebo hyacinty," popisuje Inna první jarní poslíčky.

Teď už ale konec rozjímání a dejme se do práce – s příchodem jara jí na nás v zahradě čeká víc než dost.

Čekají nás první letošní výsevy rovnou na venkovní záhony Garden and Kitchen

Co uděláš na podzim, na jaře jako když najdeš

„Pokud jsme minulý rok po sklizni zryli a pohnojili půdu na záhonech, máme zjara polovinu práce za sebou. Záhony pouze odzimujeme, půdu provzdušníme a načechráme," radí Inna. Pokud jsme to na podzim nestihli, nevadí, ovšem odpracujeme si to právě teď.

Půdu zryjeme, už jí ale nehnojíme. Zapracovat do ní v tuto chvíli doporučujeme pouze hotový kompost. „Jen málo druhů zeleniny snese přímé hnojení. Kravský nebo koňský hnůj použijeme pouze v místech, kde budeme sázet rajčata, okurky a cukety," vysvětluje podrobněji.

Pokud jste hrdými pěstiteli růží, je nejvyšší čas na jejich jarní řez a posléze přihnojení, které si koneckonců zaslouží i samotný trávník. Ostatní okrasné traviny očistěte od suchých listů a dopřejte jim jarní sestřih. A když už budete v tom zkracování, zastřihněte i dlouhé výhony maliníků a ostružiníků asi na 130 cm, ty krátké vezměte rovnou u země.

Co vysadit rovnou na záhon

I v březnu nás čekají první přímé výsevy ven. „Vyséváme na zeleninové záhony především kořenovou zeleninu, pokud tak nebylo učiněno minulý podzim," míní Inna. Rovnou ven se hodí i petržel, špenát, raný salát, hrách či kopr. „Můžeme už také vysadit jarní česnek a šalotku," nabízí dál. „Prozatím jen domů za okno vysejeme rajčata, raný květák a lilek," dodává. Na venkovní záhony půjdou až vzešlé sazenice po zmrzlých v polovině května.

Sem tam se ještě stane, že teploty během noci a časně zrána klesají pod nulu. Ven vysetá semínka a rašící sazeničky je proto dobré před posledními mrazíky chránit. Netkanou textilií nebo přírodním mulčem – slámou či trsy chvojí. Jakmile mrazy definitivně pominou, ochrannou vrstvu postupně odstraňujeme. Rostlinky se tak začnou pozvolna otužovat a přivykat běžným venkovním podmínkám.

Správnému zahrádkáři by neměla chybět

Koncem března vyséváme také byliny do truhlíků a předpěstováváme či množíme trvalky. „Do větších nádob přesazujeme semenáčky zeleniny, kterou jsme vyseli v minulém měsíci," doplňuje Inna. „Ze záhonů zároveň touto dobou sklízíme poslední přezimující zeleninu – růžičkovou kapustu a zimní pórek," uzavírá výčet toho, co bychom neměli podcenit.

Tip: Je také nejlepší doba pro vysázení sazenic vinné révy.

Nepotrvá dlouho, a vaše zahrádka či zahrada se krásně zazelená Garden and Kitchen

Co dalšího nás podle Inny na jarní zahradě čeká:

  • Pokud to počasí dovolí, zasázíme brambory.
  • Pokud máme z loňska na zahradě jahodníky, vyčistíme je od uschlých listů, okopeme a zapravíme okolo nich hnojivo.
  • Rychlíme rebarboru.

Jaká další práce na vás na zahradě ještě čeká? Máte nějaké speciální pěstitelské fígle a vychytávky? Podělte se o ně s námi do komentářů pod článkem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz