Postcovidový syndrom u dětí je nenápadný, ale zákeřný. Dokáže způsobit závažné zdravotní komplikace

Postcovidový syndrom u dětí je nenápadný, ale zákeřný. Dokáže způsobit i zástavu srdce pedro_wroclaw f / Pixabay

Postcovidový syndrom u dětských pacientů není naneštěstí tak vzácný, jak se ještě zpočátku listopadu loňského roku zdálo. Při jeho včasném podchycení je velmi dobře léčitelný, v opačném případě ale může hrozit dokonce i multiorgánové selhání.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

Ohrožuje jak děti, tak dospívající

V českých dětských nemocnicích se stále objevují děti s postcovidovým syndromem, kterému se říká zkráceně PIMS (Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome). Jedná se o autoimunitní reakci na vlastní tkáně, která u dětí ve věku od narození do zhruba devatenácti let vzniká v souvislosti s prodělaným onemocněním covid-19. Podstatou je opožděná imunitní odpověď u nakažených dětí, která vede k zánětu cév, což může v některých případech vyústit dokonce v multiorgánové selhání.

Doposud se všeobecně mělo za to, že se covid-19 a komplikace spojené s ním dětem vyhýbají, není to ovšem tak úplně pravda. Podle Jiřího Havránka, primáře z nemocnice ve Slaném, mělo například ve Fakultní nemocnici Motol PIMS kolem dvaceti pacientů, na dětském oddělení v Thomayerově nemocnici to bylo kolem deseti případů.

Pokud se podaří rozpoznat příznaky u dítěte včas, je následná léčba poměrně jednoduchá. Když se ale postcovidový syndrom u dítěte rozvine, je nutná okamžitá hospitalizace. Podáváním imunoglobulinů a kortikoidů v infuzi dokáže přerušit zcestnou reakci imunitního systému dříve, než poškodí orgány. 

Děti rozhodně nejsou vůči covidu imunní marcinjozwiak / Pixabay

Zasahuje také srdce

Postcovidový syndrom dokáže ohrozit život dospělého, natož pak dítěte. Mimo jiné zasahuje také srdce a dojde-li k poškození věnčitých (koronárních) tepen, může u dětského pacienta způsobit infarkt myokardu či prasknutí výdutě na koronární tepně. V obou případech jde o život ohrožující obtíže, kterým se ovšem dá včasným rozpoznáním onemocnění relativně snadno vyhnout.

Právě postižení srdce je největším rizikem, objevuje se přitom u velké části dětských pacientů. „Závažnost klinického stavu vyplývá zejména z postižení myokardu a oběhové nestability pacientů,“ popsal pro Seznam zprávy vedoucí Pediatrické kliniky 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole Filip Fencl.

Vždy ho doprovází horečka

Nutné je však PIMS včas rozpoznat, což nemusí být až tak jednoduché – a to zvláště s ohledem na to, že u dětí probíhá covid-19 často bezpříznakově.

Zpozorněte proto raději pokaždé, když se u dítěte objeví horečka. Ta totiž podle primáře Havránka PIMS vždy doprovází. Vedle horečky nad 38,5 °C trvající tři dny a déle zároveň poukazuje na nemoc přítomnost alespoň dvou z následujících pěti příznaků:

 1. vyrážka
 2. popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)
 3. otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách
 4. nehnisavý zánět spojivek
 5. průjem, zvracení nebo bolesti břicha

Tyto příznaky ovšem nemusí probíhat současně, nýbrž se naopak mohou objevit i několik dní kolem horečky.

12 dalších možných příznaků

Britští lékaři však ještě uvádí další výčet možných příznaků, podle kterých lze PIMS rozeznat.

 1. problémy se sluchem
 2. problémy se soustředěním – tzv. mozková mlha
 3. řídnutí vlasů a jejich vypadávání
 4. nekontrolovatelné emoce s výbuchy vzteku
 5. problémy se spánkem
 6. brnění rukou a nohou
 7. ztráta chuti či čichu
 8. problémy s polykáním
 9. změna hlasu
 10. změna v chuti k jídlu
 11. problémy s dýcháním
 12. problémy se srdcem či ledvinami
Nemusí jít „jen“ o virózu. Teplota nad 38,5 °C může avizovat PIMS Gundula Vogel / Pixabay

Co dělat, pokud máte podezření na PIMS

Při zpozorování těchto příznaků je tedy vhodné navštívit lékaře a nechat u něj provést CRP vyšetření a také vyšetření krve na protilátky, podle kterého lze zjistit, zda dítě covid-19 prodělalo. Hospitalizace je pak v případě zjištění PIMS vždy nutná a čím dříve budou dítěti podány imunoglobuliny, tím nižší je pravděpodobnost vzniku srdečního postižení či orgánového zánětu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz