Lidl představil vlastní chytrou domácnost. Levnými cenami konkuruje systému od IKEA

Lidl představil vlastní chytrou domácnost Smart Home. Levnými cenami konkuruje systému od IKEA IKEA

Lidl nedávno představil vlastní řadu zařízení pro chytrou domácnost. Ekosystém s názvem Smart Home zahrnuje žárovky, inteligentní zásuvky, svítidla nebo senzory pohybu, které vynikají dobrým poměrem ceny a výkonu. Konkuruje tak podobně dostupnému chytrému sytému, jaký nabízí švédský řetězec IKEA. Jak chytrá domácnost od Lidlu funguje a v čem se liší od té „ikeácké“?

Přečtěte si také

Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem
Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Chytrá domácnost za výhodnou cenu

Chytrá domácnost je vzájemně propojeným systémem nejrůznějších zařízení, které lze všechny ovládat pomocí jednoho ovladače nebo mobilní aplikace.

Z obchodních řetězců jej v Česku zatím nabízela například IKEA, na konci minulého roku se k ní ale přidal i Lidl. Zákazníky se snaží nalákat především nízkou cenou a vysokou kvalitou. Jak firma uvádí na svých stránkách, jejich řada s názvem Smart Home by měla být výhodnější než srovnatelné značkové produkty.

Výrobky Lidl Home Smart mají být levnější než má konkurenční IKEA nebo Philips Lidl

Dálkově ovládaná světla, spotřebiče i topení

Srdce celého systému Lidl Smart Home tvoří tzv. základní centrální jednotka neboli brána, kterou samostatně pořídíte za 699 Kč. K ní lze poté dokupovat například:

  • žárovky (u kterých lze měnit barvu nebo intenzitu osvětlení),
  • stropní, panelová nebo LED svítidla,
  • prodlužovací kabely,
  • senzory pohybu,
  • bezdrátový zvonek,
  • topný ventilátor.

Nechybí ani chytré zásuvky, které umožňují na dálku vypínat a zapínat spotřebiče do nich zapojené. Cena nejlevnějších jednotek začíná na 299  – jde o základní žárovky (měnící pouze barvu bílého světla) nebo zmíněnou inteligentní zásuvku.

Kromě ovladače nebo mobilní aplikace (dostupné pro Android i iOS) je také možné celý systém ovládat hlasem (zatím pouze v angličtině), a to díky napojení na Google asistenta. Oproti konkurenční chytré domácnosti IKEA ovšem zařízení z Lidlu neumožňují propojení s Amazonem a jeho hlasovou asistentkou Alexou, ani s HomeKitem od Applu.

Propojená zařízení chytré domácnosti lze ovládat ovladačem nebo skrze mobilní aplikaci – umožňuje ovládat světla i spotřebiče zapojené do chytrých zásuvek Freepik

Kompatibilní s jinými značkami

Na druhou stranu, všechny výrobky Lidl Smart Home fungují na technologii Zigbee 3.0, a jsou tedy plně kompatibilní s podobnými chytrými produkty i od jiných výrobců, např. Philips Hue nebo Osram Lightify. Lidl se tak mimo jiné snaží nabídnout cenově dostupnější alternativy k některým již existujícím systémům, které podporují stejnou technologii.

IKEA sází také na hudbu nebo rolety

Pro srovnání ještě uvedeme, že zmíněné výrobky IKEA Home Smart zahrnují podobně jako u Lidlu systém chytrého osvětlení, bezdrátové chytré zásuvky, pohybové senzory, ale také stolní lampy se zabudovaným reproduktorem s WiFi i samostatné reproduktory nebo elektrické zatemňovací rolety. Cena základní centrální brány, která vše propojuje, je u IKEA 799 Kč.

Ať už si pro svůj domov vyberete chytrý systém od Lidlu, IKEA, nebo od jiného výrobce na trhu, kterých neustále přibývá, na jeho pohodlnost si rychle zvyknete. Výhodou je zejména schopnost ovládat vše na dálku z jednoho místa nebo možnost provádět nastavení osvětlení v mobilní aplikaci, kde si lze mimo jiné ukládat světelná schémata pro různé části dne nebo příležitosti.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz