Máte lámavé, suché či jemné vlasy? Dejte raději přednost šamponu bez sulfátů

Pokud máte barvené či jinými chemikáliemi (např. brazilským keratinem) zkoušené vlasy, bylo by lepší, kdybyste začali používat šampon bez sulfátů Canva

Sulfáty mají v šamponech a jiných kosmetických produktech své opodstatnění, i přesto však spousta lidí v obchodech vyhledává varianty bez nich. Co jsou sulfáty vlastně zač, komu a čemu škodí a kde všude se nacházejí? To se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si také

Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?
Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene a rzi?

Co se skrývá za bohatou pěnou?

Nádherně pěnící šampon plný bohatých bublinek? Pokud je to zrovna ten váš, poděkujte za to složce jménem laurethsulfát sodný, který ve složení zpravidla objevíte pod názvem sodium lauryl sulfate či SLS.

Laurethsulfát sodný je velice účinné a levné pěnidlo, které má taktéž odmašťovací účinky. Právě díky němu máte po omytí vlasů sulfátovým šamponem či těla pěnivým mýdlem příjemný pocit čistoty. Pokud se naopak budete mýt přípravkem bez sulfátů, tento pocit se nemusí dostavit, jelikož bude přípravek kvůli absenci SLS málo pěnit.

SLS je obsažen v obrovském množství šamponů – a pakliže není na lahvičce napsáno „bez sulfátů“ či „sulfate-free“, s největší pravděpodobností jej daný přípravek obsahuje.

Pokud šampon bohatě pění, obsahuje sulfáty Canva

V kosmetice jsou sulfáty časté

Sulfáty se nachází v již zmíněných šamponech, mýdlech a čisticích prostředcích, ale taktéž je najdete v kondicionérech, barvách na vlasy, šamponech proti lupům, v gelech na vlasy, v krémech na holení, v dezinfekčních prostředcích na ruce, v zubních pastách a ústních vodách, krémech, maskách na obličej nebo třeba v krémech na opalování. Pokud se o to tedy nesnažíte, pravděpodobně se jim nevyhnete.

Jsou nebezpečné?

Třebaže okolo sulfátů existuje spousta dohadů a mýtů ohledně škodlivosti pro lidské zdraví, četné studie potvrzují, že jejich použití je v kosmetických přípravcích bezpečné. Podle většiny studií mohou sice pokožku podráždit, nicméně nejsou považovány za karcinogenní.

Je ovšem důležité přípravky s jejich obsahem z pokožky brzy omýt (nejsou-li samozřejmě bezoplachové), jinak může dojít k podráždění. Pokud je daný přípravek určen k setrvání na těle po delší dobu, neměl by obsahovat více jak 1 % SLS.

Laurethsulfát sodný se ve složení šamponů nachází na prvních příčkách Kupi.cz

Nejsou pro každého

Proč byste tedy měli přestat používat šampony se sulfáty, když na nich vlastně nic až tak špatného není? Tyto přípravky jsou sice velmi účinné a dobře odstraňují mastnotu, pro někoho však mohou být až příliš silné – a tudíž i dráždit kůži, příliš vysušovat vlasy, způsobovat roztřepené konečky či u zvlášť citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.

  • Kosmetické přípravky s obsahem SLS by neměli používat například lidé, kteří trpí onemocněním zvaným rosacea (růžovka), ekzémy, kontaktní dermatitidou anebo zkrátka mající příliš citlivou pokožku.

Oslabují už tak slabé vlasy

Vyměnit sulfátový šampon za bezsulfátový byste měli také v případě, že máte příliš suché či jemné vlasy – sulfáty je totiž mohou ještě více oslabit. A totéž se týká i vlasů barvených či ošetřených brazilským keratinem.

Ještě před pár lety nebyly bezsulfátové šampony příliš rozšířené a měly vysoké ceny, dnes je ale jejich nabídka mnohem bohatší a některé pořídíte i do stovky. Vyzkoušet tak můžete třeba:

  • Alverde šampon na vlasy Ultra Sensitive, který v dm drogerii běžně stojí 59,90 Kč.
  • Šampon Herbal Essences Bio s mocnou aloe a bambusem, který právě najdete v drogerii Teta v akci za 99,90 Kč/kus při koupi dvou kusů.
  • Vhodný je také TRESemmé šampon na barvené vlasy bez sulfátů či TRESemmé kondicionér na barvené vlasy bez sulfátů.