Nouzový stav: Co můžeme očekávat, když ho zítra neprodlouží

Prodloužení nouzového stavu bude poslanecká sněmovna projednávat zítra odpoledne Fotogalerie / PSP

Vláda chce prodloužit nouzový stav vyhlášený kvůli koronavirové pandemii o dalších 30 dnů. Rozhodnout by o tom měla poslanecká sněmovna už zítra na svém odpoledním jednání. Co by znamenalo jeho neprodloužení?

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

V případě schválení se nouzový stav, který nyní platí do 14. února, prodlouží až do 16. března. Nouzový stav trvá už 132 dní a vláda žádá o jeho prodloužení už pošesté. Není zatím jasné, které strany prodloužení podpoří, komunisté už to ale neplánují. Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček ovšem v úterý nevyloučil, že vláda vyhlásí nouzový stav i bez podpory Sněmovny.

Změny by mohly nastat výrazné

V případě neprodloužení nouzového stavu by s jeho koncem v neděli 14. 2. skončila nejpřísnější omezení maloobchodů a služeb, kvůli kterým musí mít obchody a provozovny služeb zavřeno. Přestalo by platit také omezení volného pohybu, které zakazuje lidem pohyb mimo domov od 21 do 5 hodin, a navíc zásadně omezuje pobyt cizincům.

Už od pondělí by se v případě jeho zrušení mohla obnovit i výuka ve školách a provoz na úřadech. Se souhlasem krajských hygienických stanic by také mohlo dojít k povolení návštěv ve zdravotnických i sociálních zařízeních a ve věznicích.

Budeme si moci od pondělí dojít na plnohodnotný nákup? Canva

Roušky si určitě nesundáme

Zrušení nouzového stavu by se naopak netýkalo povinného nošení ochranných prostředků dýchacích cest, ty by bylo nutné nosit zatím i nadále. Nezměnily by se prozatím ani opatření na hranicích a rovněž by dál stejným tempem probíhalo očkování na covid-19.

Nouzový stav umožňuje vládě nařizovat některá opatření, nasazovat do nemocnic vojáky a také na nezbytně dlouhou dobu omezit některá občanská práva. Zplnomocňuje ji k tomu krizový zákon.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz