Jak začít běhat, pokud jste úplný začátečník? Začněte s rychlou chůzí

Volá vás váš vnitřní běžec? Tak hurá ven! Pixabay

Chcete začít s běháním? Začněte s chůzí. Pomalu, ale jistě se dostanete až k běhu, aniž byste si tuto sportovní činnost hned na začátku znechutili. Jak si běh ochočit a udělat z něj příjemnou zálibu? Vrhněte se do aktivit postupně a nebojte se právě chůze.

Přečtěte si také

Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat
Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat

Nechybí vám nadšení a dali jste si žhavé předsevzetí, že nový rok nastartujete v pohybu? Nespěchejte na sebe a netlačte na tělo. Prostě a jednoduše: začněte střízlivě. 

Příprava je důležitá

Ještě než vyrazíte vstříc čerstvému vzduchu, nezapomeňte, že nesmírně důležité je tolik zmiňované protažení. Bez rozcvičky by to nešlo, pár cviků vás naladí a zahřeje. Inspirujte se třeba oblíbenou běžeckou abecedou nebo vzpomeňte na hodiny tělesné výchovy. Máte procvičeno a protaženo? Hurá, můžete vyrazit ven!

Nepodceňuje oblečení

I když už se nejspíš těšíte do přírody a na sběr endorfinů, ještě je tu jeden důležitý mezikrok – běh a rychlá chůze v zimě vyžadují pečlivé plánování vrstev oblečení. Jak se v tomto počasí v lednu oblékat? Kromě kvalitní obuvi se vzorkem s ohledem na terén je nezbytné termo prádlo jako spodní vrstva, prostřední funkční vrstva a samozřejmě pořádná větrovka, nejlépe nepromokavá. Myslete i na pokrývku hlavy – právě přes nekrytou hlavu uniká nejvíce tepla. Hodit se budou i běžecké rukavice a sportovní šátek.

Tip: Potřebujete podpořit motivaci nákupem sportovního oblečení? Udělejte si radost. Běžecké vybavení pro zimní sport najdete například v letácích Sportisimo či Decathlon. Inspirujte se na Kupi.cz.

Chůze je ideálním startovačem běžce. Pravidelná a svižná procházka dělá divy, přesvědčíte se? Canva

Rychlá chůze

Jak tedy začít běhat, pokud jste úplný začátečník? Choďte. Rychlé procházky jsou tím pravým. Naplánujte si pravidelnou chůzi v přírodě – a až se na to budete cítit, můžete se ke konci klusem rozběhnout. Klíčem k úspěchu je nic neuspěchat, ani běh. Vytvořte si rutinu tohoto pohybu – a postupně budete moci zrychlovat a spojit chůzi s běháním.

Indiánský běh

Jakmile se rozchodíte a vaše svižné procházky jsou pro vás pravidelným rituálem, je čas zapojit běh. Máte hned dvě možnosti. Někteří z vás možná začnou rovnou běhat – nevadí, jen běhejte co nejpomaleji a čas i tempo přidávejte až po několika týdnech.

Ostatní mohou vsadit na jednodušší možnost – střídejte chůzi a běh. Jakmile se zadýcháte a nebudete moci popadnout dech, zpomalte. Indiánský běh je oblíbený pro svou variabilitu – někdo si úseky měří, jiný dá intuici. A co vy, začnete běhat a vyběhnete vstříc novému roku 2021?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz